رفتن به محتوا
تلویزیون سام با ۲ سال ضمانت سام سرویس
کد خبر 631320

صدرو مجوز فعالیت رسمی برای ۵ هزار دستفروش تا پایان فروردین ۱۴۰۳

ساعت 24-مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران از تداوم صدور مجوز رسمی برای دستفروشان واقعی، حمایت از کسب‌وکارهای خُرد و مشاغل خانگی و توسعه گذرگاه‌های گردشگری و غذا در سطح پایتخت به عنوان مهمترین برنامه‌های این شرکت در سال ۱۴۰۳ خبر داد.

هد بود.

«سعید بیگی» مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهرداری تهران در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره مهمترین برنامه‌های این معاونت در سال ۱۴۰۳ توضیح داد: مهمترین وظیفه شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران، اجرای بند ۲۰ ماده ۵۵ قانون شهرداری‌ها است که هر سال به صورت مستمر باید به انجام این وظیفه بپردازیم. ما در این زمینه موظف هستیم که اقدامات لازم برای رفع مزاحمت‌های شغلی را انجام دهیم که در این زمینه، علاوه بر کمک گرفتن از عوامل شرکت شهربان و حریم‌بان و نیروهای شهرداری‌های مناطق برای رفع سد معبر، به آموزش افرادی می‌پردازیم که به هر شکل نوعی از مزاحمت شغلی را برای شهروندان ایجاد کرده‌اند.  

وی افزود: خوشبختانه در سال ۱۴۰۲، نیروهای اداره حفاظت محیط‌زیست شهر تهران و اداره‌کل محیط‌زیست و توسعه پایداری شهرداری به کمک عوامل شرکت ساماندهی آمدند تا بتوانیم ضمن تلاش برای رفع مزاحمت‌های شغلی، آسیب‌هایی را که هرکدام از این مزاحمت‌ها به محیط‌زیست شهر یا سلامت شهروندان وارد می‌کند را نیز شناسایی و با آن مقابله کنیم. این روند را حتما در سال جدید نیز ادامه خواهیم داد تا بتوانیم علاوه بر رفع مزاحمت‌های شغلی، شرایط سالم‌تری را هم برای محیط‌زیست پایتخت فراهم کنیم. 

بیگی با تاکید بر این که ساماندهی دستفروشان واقعی شهر تهران از طریق درگاه ملی مجوزها از جمله برنامه‌های اولویت‌دار شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل در سال ۱۴۰۳ خواهد بود، اظهار داشت: خوشبختانه با همکاری دولت، فرآیند صدور مجوز برای دستفروشان شناسایی‌شده از طریق درگاه ملی مجوزها از اسفندماه ۱۴۰۲ به صورت آزمایشی از شهر تهران آغاز شد و قرار است این طرح پس از سپری کردن دوره آزمایشی خود، در سایر کلانشهرهای کشور نیز اجرا شود. این طرح عملا به رسمی شناخته شدن شغل دستفروشی و جداسازی دستفروشان واقعی از گروه‌های سودجو در این حوزه کمک خواهد کرد.  

مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران ادامه داد: در اسفندماه سال گذشته با همکاری دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط، مجوز فعالیت رسمی حدود یک هزار دستفروش شناسایی‌شده در سطح شهر تهران از طریق درگاه ملی مجوزها صادر شد و قرار است تا پایان فروردین ۱۴۰۳، این مجوز در مجموع برای ۵ هزار دستفروشی که از قبل مشخصات آن‌ها در شرکت ساماندهی ثبت شده بود، صادر شود. بعد از آن هم به سراغ ثبت‌نام از سایر دستفروشان واقعی پایتخت خواهیم رفت تا بتوانیم در فضاهای مناسبی در بازارچه‌های محلی و مکان‌های پیش‌بینی‌شده که هیچ‌گونه سد معبری در آن‌ها وجود ندارد، برای حضور این دستفروشان برنامه‌ریزی کنیم. 

این مقام مسئول در شهرداری تهران خاطرنشان کرد: در سال ۱۴۰۳ علاوه بر کمک به دستفروشان واقعی، حتما از مشاغل خُرد و کسب‌وکارهای کوچک و خانگی حمایت خواهیم کرد؛ بخصوص که با همکاری اصناف قرار شده است که صرفا برای فعالیت دستفروشانی مجوز رسمی صادر شود که کالاهای ایرانی را بفروشند و این مساله می‌تواند به ارائه محصولات تولیدشده توسط کسب‌وکارهای خُرد به مشتریان با حداقل واسطه و با قیمت مناسب کمک کند. اجرای این برنامه‌ها می‌تواند به حذف افرادی که پاتوق‌های دستفروشی را اجاره می‌دهند یا در این حوزه به تخلفات دیگری دست می‌زنند، از چرخه دستفروشی در پایتخت کمک کند.  

وی در پایان تصریح کرد: ایجاد گذرگاه‌های گردشگری و غذا و بهسازی گذرگاه‌های موجود در سطح شهر و در مجموع توسعه چنین فضاهایی با رعایت استانداردهای شهری، بهداشتی و محیط‌زیستی در سال ۱۴۰۳ در دستور کار شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل قرار دارد. همچنین توسعه خدمات‌رسانی در مراکز خرید و فروش خودرو زیر نظر شهرداری تهران با توجه به مصوبه اخذشده از شورای شهر در اسفند ۱۴۰۲، از دیگر برنامه‌های شرکت ساماندهی در سال جدید خواهد بود.  

نظرات کاربران
نظر شما

ساعت 24 از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

تازه‌ترین خبرها