رفتن به محتوا
سام سرویس
کد خبر 631711

بن‌بست مذاکرات برای آتش‌بس در غزه

ساعت 24 - حماس روز سه‌شنبه اعلام کرد پیشنهادی که از طرف اسرائیل برای برقراری آتش‌بس در نوار غزه دریافت کرده است هیچ کدام از خواسته‌های این گروه را برآورده نمی‌کند.

با این حال حماس تاکید کرده است که پیشنهاد اسرائیل را بررسی خواهد کرد و از طریق میانجیگران قطری و مصری به آن پاسخ خواهد داد. یکی از مسئولان حماس روز دوشنبه گفته بود که این گروه در جریان مذاکرات قاهره پیشنهاد مطرح شده از سوی اسرائیل برای برقراری آتش‌بس را رد کرده است.

از سوی دیگر بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل گفته است که تاریخ آغاز عملیات در رفح در جنوب باریکه غزه مشخص شده است. خروج نظامیان اسرائیلی از جنوب نوار غزه همزمان با فشارهای آمریکا بر این کشور باعث شده بود تا امیدواری‌ها نسبت به برقراری آتش‌بس افزایش یابد.  با این حال سخنان بنیامین نتانیاهو نشان می‌دهد که اسرائیل همچنان مصمم به اجرای طرح عملیات نظامی در رفح است. بیش از نیمی از جمعیت نوار غزه به رفح در جنوب این باریکه پناه برده‌اند.

گروه حماس بر لزوم پایان عملیات نظامی اسرائیل در نوار غزه تاکید می‌کند. این در حالی است که اسرائیل هرچند برای مبادله زندانیان فلسطینی‌ با گروگان‌ها اعلام آمادگی کرده است اما با پایان عملیات نظامی در باریکه غزه بدون حمله به رفح مخالفت می‌کند.  چرا حیات سیاسی نتانیاهو به جنگ غزه و حتی گسترش آن در منطقه گره خورده است؟

ویلیام برنز، مدیر سازمان سیا همزمان با مذاکرات قاهره به این شهر سفر کرده بود. حضور مدیر سیا همراه با میانجیگران قطری و مصری در این مذاکرات از افزایش فشارهای آمریکا به اسرائیل برای برقراری آتش‌بس در نوار غزه حکایت دارد.  این در حالی است که نخست‌وزیر اسرائیل در داخل کشورش نیز از سوی خانواده گروگان‌ها و افکار عمومی برای تضمین آزادی آن‌ها تحت فشار قرار دارد.  

نظرات کاربران
نظر شما

ساعت 24 از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

تیتر داغ
تازه‌ترین خبرها