رفتن به محتوا
سام سرویس
کد خبر 631751

خوش بینی وزرای اقتصادی دولت در تامین ارز

ساعت 24 - وزرای اقتصادی دولت بر تامین ارز بدون مشکل توسط بانک مرکزی تاکید و اعلام کردند: با تلاش دولت در سال ۱۴۰۳ مشکلی برای تامین ارز نخواهیم داشت

در روزهای اخیر و همزمان با تشدید نوسانات ارز در بازار غیررسمی، رئیس کل بانک مرکزی بارها اعلام کرد که هیچ مشکلی برای تامین ارز مورد نیاز واردات و خدمات قانونی در کشور وجود ندارد و تمام نیازهای قانونی می‌توانند با نرخ مرکز مبادله ارز خود را دریافت کنند. فرزین می‌گوید با نرخی که در کانال‌های تلگرام برای ارز بیان می‌شود، نرخی نیست که کالا با آن وارد کشور شده باشد؛ رسانه‌ها باید کمک کنند تا مردم بدانند با این نرخ هیچ کالایی وارد کشور نمی‌شود و کالاها با ارز مبادله‌ای و 28500 تومانی وارد کشور شده است. عباس علی آبادی وزیر صمت تاکید کرده: تامین ارز ما توسط بانک مرکزی به بیش از 42 میلیارد دلار در سال گذشته رسید و با تلاش دولت در سال 1403 مشکلی برای تامین ارز نخواهیم داشت.اوجی وزیر نفت نیز با تاکید براینکه تامین مالی ارزی طرح‌های وزارت نفت در دستور کار قرار می‌گیرد، اعلام کرد:‌به دلیل منابع ارزی مناسب، با همکاری بانک مرکزی تامین مالی ارزی طرح‌های وزارت نفت در دستور کار قرار می‌گیرد و محدودیتی در ارز نداریم.

احسان خاندوزی وزیر اقتصاد هم با بیان اینکه سه عامل نرخ رشد نقدینگی ،تراز تجاری و نرخ رشد اقتصادی از مهمترین عوامل تاثیر گذار بر نرخ ارز است، گفت: "امارها حاکی از وضعیت مناسب این عوامل بنیادی طی سال گذشته است. علاوه بر کاهش نرخ رشد ‎نقدینگی از کانال 42 در مهرماه 1400 به کانال 24 درصد در پایان اسفند 1402، رشد متغیر مهم ‎پایه پولی نیز از 45 درصد ابتدای سال 1402 با 15.4 درصد کاهش به 29.6 درصد در بهمن ماه این سال رسید. بانک مرکزی برای سال جاری نیز نرخ هدف‌گذاری رشد نقدینگی به طور متوسط 23 درصد با امکان تغییر در یک بازه مثبت و منفی 2 درصد و نرخ تورم نقطه به نقطه شاخص بهای مصرف کننده در پایان سال نیز در کانال 20 درصد تعیین شده است. موفقیت در مهار و ‎کنترل تورم در سطوح پایین و پایدار از مهترین الزامات موضوع هدایت نقدینگی به سمت فعالیت‌های تولیدی و مولد است."

نظرات کاربران
نظر شما

ساعت 24 از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

تیتر داغ
تازه‌ترین خبرها