رفتن به محتوا
سام سرویس
کد خبر 631770

کیش ایر: هواپیماهای زمین‌گیر امسال فعال می‌شود

هواپیمایی کیش‌ایر در واکنش به گزارش سازمان حسابرسی کشور اعلام کرد: هواپیماهای باقیمانده زمین‌گیر این شرکت «یک به یک» طی یکسال پیش‌رو فعال می‌شود.

بازگشت به درج مطلبی با عنوان « شش هواپیمای کیش‌ایر زمین‌گیر شد» در خبرگزاری تسنیم و درج آن در چند خبرگزاری و رسانه دیگر، توضیحات مشروحه زیر جهت شفافیت و تنویر افکار عمومی ارسال می‌شود:

شرکت هواپیمایی کیش اعلام می‌کند این ایرلاین هم اکنون مالک 11 فروند هواپیما شامل 7 فروند بوئینگ MD دو فروند ایرباس A321 و دو فروند جت فوکر F100 است. از این تعداد هشت فروند هواپیما به‌صورت فعال در حال خدمت رسانی روزانه به هموطنان و کیشوندان گرامی است.

علاوه بر 88 فروند هواپیمای ملکی، یک فروند هواپیمای بوئینگ MD اجاره‌ای نیز در ناوگان این شرکت، پرواز می‌کند. با احتساب آن، جمع هواپیماهای فعال در حال حاضر 9 فروند استکه به منزله فعالیت حدود 80 درصد ناوگان موجود بوده که این امر طی سنوات اخیر در این شرکت بی سابقه بوده است.

از 11 فروند هواپیمای ملکی کیش ایرصرفا 2 الی 3 فروند آن طی سال 1400 فعال بوده که با تدابیر اتخاذ شده، تامین موتور و قطعات موردنیاز و تلاش کارکنان متخصص و پرتلاش، این تعداد طی کمتر از دو سال تا 9 فروند افزایش یافته است.

موارد عنوان شده مربوط به گزارش آماری هواپیماهای زمین‌گیر طی نیمه نخست سال گذشته بوده که به فضل الهی تاکنون به شرح توضیحات فوق مسیر اصلاح را طی کرده و انشالله باقیمانده هواپیماهای زمین‌گیر نیز طی سال پیش رو یک به یک فعال خواهد شد.

به گزارش تسنیم، چندی قبل سازمان حسابرسی در گزارشی اعلام کرد:‌ استانداردهای حسابداری در خصوص تجدید ارزیابی بعدی دارایی‌های ثابت مشهود زمین، ساختمان و هواپیمای شرکت‌ هواپیمایی کیش با وجود تفاوت با اهمیت، ارزش منصفانه دارایی‌های تجدید ارزیابی شده مذکور با مبلغ دفتری آن‌ها رعایت نشده است. به‌دلیل عدم دسترسی به اطلاعات کامل ارزش منصفانه دارایی‌های مزبور تعیین تعدیلات مورد لزوم برای سازمان حسابرسی امکان‌پذیر نیست.

بابت مرخصی استفاده‌نشده کارکنان حداقل مبلغ 327 میلیارد ریال ذخیره در حساب‌های شرکت هواپیمایی کیش منظور نشده است. در صورت اصلاح حساب‌ها از این بابت سرفصل حساب‌ها و اسناد پرداختی به‌مبلغ 327 میلیارد ریال افزایش و مالیات پرداختی به‌مبلغ 82 میلیارد ریال و سود خالص به‌مبلغ 245 میلیارد ریال کاهش می‌یابد.

شرکت هواپیمایی کیش در راستای قانون اجرای سیاست‌‌های کلی اصل 44 قانون اساسی مشمول واگذاری شده و در گروه یک ماده 2 قانون قرار گرفته و باید 100 درصد سهام آن به بخش خصوصی، تعاونی و عمومی غیردولتی واگذار شود.

سرفصل دارایی‌های ثابت شامل مبلغ 7025 میلیارد ریال بهای تمام‌شده 6 فروند هواپیمایی کیش‌ایر است که به‌دلیل نقص فنی، کمبود قطعات و عدم تمدید مجوزهای لازم پروازی امکان عملیاتی شدن آن‌ها فراهم نیست.

نظرات کاربران
نظر شما

ساعت 24 از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

تیتر داغ
تازه‌ترین خبرها