رفتن به محتوا
سام سرویس
کد خبر 631775

دادگاه اتحادیه اروپا علیه تحریم دو الیگارش روس رای داد

ساعت 24 - دادگاه اتحادیه اروپا علیه قرار دادن دو الیگارش روس در فهرست تحریم‌ها رای داد. قضات اعلام کردند شواهد کافی برای این اقدام تنبیهی در دست ندارند. با این حال اتحادیه اروپا آن‌ها را فورا از فهرست تحریمی حذف نخواهد کرد.

دادگاه اتحادیه اروپا تصمیمات تحریمی اتحادیه اروپا علیه میخائیل فریدمن و پیوتر آون، دو الیگارش‌ روس را لغو کرد. قضات به این نتیجه رسیدند که شورای اتحادیه اروپا شواهد کافی برای قرار دادن این دو در فهرست تحریم‌ها ارائه نکرده است. این تحریم‌ها در فاصله فوریه ۲۰۲۲ و مارس ۲۰۲۳ و در واکنش به تجاوز نظامی روسیه به اوکراین اعمال شدند.

حکم دادگاه اتحادیه اروپا به این معنا نیست که فریدمن و آون بلافاصله از فهرست تحریم‌های اتحادیه اروپا حذف می‌شوند. اتحادیه اروپا از یک سو می‌تواند این حکم را به بالاترین مرجع قضایی اروپا یعنی دیوان دادگستری اتحادیه اروپا (ECJ) ارجاع دهد. از سوی دیگر، شورای اتحادیه اروپا قبلاً تصمیمات تحریمی جدیدی را علیه این دو نفر صادر کرده است که تحت تاثیر این حکم قرار نمی‌گیرند. "نزدیکی به پوتین دلیل کافی نیست" فریدمن و آون بنیانگذاران و سهامداران مهم گروه مالی بزرگ "آلفا" هستند. اتحادیه اروپا مدت کوتاهی پس از حمله روسیه به اوکراین در فوریه ۲۰۲۲ اقدامات تنبیهی را علیه میلیاردرهای روس اعمال کرد که شامل مسدود کردن دارایی‌ها و ممنوعیت ورود آن‌ها به اتحادیه اروپا می‌شد. آمریکا نیز این افراد را تحریم کرد. با این حال در سال گذشته چندین تن از مخالفان حکومت روسیه خواهان حذف فریدمن و دیگران از فهرست تحریم‌ها شدند. اتحادیه اروپا تحریم‌ها را اینگونه توجیه می‌کند که فریدمن و آون از تصمیم‌گیرندگان برای جنگ علیه اوکراین حمایت مالی کرده‌اند و این کار آن‌ها به معنی اقدام علیه تمامیت ارضی اوکراین است. اما قضات دادگاه می‌گویند این ادعا به‌اندازه کافی اثبات نشده و بنابراین گنجاندن آن‌ها در فهرست تحریم‌ها غیرقابل توجیه است. به باور آن‌ها حتی اگر بتوان تایید کرد که این دو نفر به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه نزدیک هستند، این ثابت نمی‌کند که آن‌ها از اقداماتی حمایت می‌کنند که اوکراین را تهدید می‌کند. "پرونده‌های بسیار در دست بررسی"

حدود سه هفته پیش نیز دادگاه اتحادیه اروپا تحریم نیکیتا ماسپین از قهرمانان پیشین مسابقات فرمول ۱ را لغو کرد. دادگاه گفت رابطه خانوادگی پدر او، تاجری که ادعا می‌شود با پوتین دوستی نزدیک دارد، دلیل کافی نیست تا بر این گمان صحه گذاشته شود که او متحد رئیس جمهور روسیه است.

یک حکم مهم دیگر نیز که سال گذشته صادر شد، شکستی آشکار برای اتحادیه اروپا بود. قضات دادگاه اتحادیه اروپا آن زمان حکم دادند که ویولتا پریگوشینا، مادر رئیس پیشین گروه واگنرنباید تحریم می‌شد. در این مورد هم استدلال این بود که "یک رابطه خانوادگی برای اعمال اقدامات تنبیهی علیه افراد کافی نیست". هم‌زمان بسیاری از افراد تحریم شده که علیه اقدامات تحریمی اتحادیه اروپا شکایت کرده‌اند، فعلا در دعاوی خود شکست خورده‌اند. از جمله این افراد رومن آبراموویچ، مالک سابق باشگاه چلسی است. پس از حمله روسیه به اوکراین تاکنون اتحادیه اروپا حدود دو هزار شخص و سازمان را تحریم کرده است. هم‌اکنون ده‌ها پرونده قضایی علیه اقدامات تنبیهی برای این افراد در حال بررسی در دادگاه‌هاست. دویچه وله فارسی

نظرات کاربران
نظر شما

ساعت 24 از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

تیتر داغ
تازه‌ترین خبرها