رفتن به محتوا
سام سرویس
کد خبر 631779

راه‌های انتقال ویروس "آبله مرغان

ساعت 24 - رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت درباره علائم، راه‌های انتقال و مدت زمان سرایت ویروس آبله مرغان توضیحاتی ارائه کرد.

شهنام عرشی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم درباره بیماری آبله مرغان اظهار کرد: واریسلا (آبله مرغان) یک بیماری عفونی حاد است که توسط ویروس «واریسلا زوستر» ایجاد می‌شود. پس از عفونت اولیه، این ویروس در بدن به عنوان یک عفونت نهفته باقی می‌ماند. فعال شدن مجدد عفونت نهفته باعث ایجاد زونا می‌شود.

ویروس آبله مرغان تا چند روز نهفته می‌ماند؟

وی درباره دوره نفهتگی ویروس آبله مرغان افزود: متوسط دوره نهفتگی ویروس 14 تا 16 روز پس از قرار گرفتن در معرض ضایعات پوستی آبله مرغان است که دامنه آن بین 10 تا 21 روز است. یک تا دو روز قبل از شروع بثورات، به‌ویژه در بزرگسالان، ممکن است یک پیش‌درآمد خفیف تب و ضعف رخ دهد. در کودکان، بثورات پوستی، اغلب اولین علامت بیماری است.

علائم آبله مرغان چیست؟

عرشی ادامه داد: این ضایعات پوستی خارش‌دار هستند. بثورات معمولاً ابتدا روی قفسه سینه، پشت و صورت ظاهر می‌شوند و سپس در تمام بدن پخش می‌شوند. ضایعات معمولاً بیشتر روی قفسه سینه و پشت متمرکز می‌شوند و علائم معمولاً 4 تا 7 روز طول می‌کشد.

علائم رایج آبله مرغان در کودکان

وی گفت: در کودکان سالم، آبله مرغان به طور کلی خفیف و با بثورات خارش‌دار، احساس ضعف و درجه حرارت تا 39 درجه سانتیگراد به مدت 2 تا 3 روز همراه است.

راه‌های انتقال ویروس آبله مرغان

عرشی درباره راه‌های انتقال ویروس آبله مرغان تشریح کرد: واریسلا بسیار مسری است. ویروس می‌تواند از فردی به فرد دیگر از طریق تماس مستقیم، و احتمالاً از طریق ترشحات تنفسی عفونی که ممکن است در هوا نیز پخش شوند، منتقل شود.

نظرات کاربران
نظر شما

ساعت 24 از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

تیتر داغ
تازه‌ترین خبرها