رفتن به محتوا
سام سرویس
کد خبر 631780

میزان رضایت مردم ایران زیر ذره بین صندوق بین المللی پول

یک گزارش منتشر شده از سوی صندوق بین المللی پول نشن می‌دهد ایران در میان 137 کشور رتب بندی شده از نظر شاد بودن و رضایت از زندگی از 100 کشور عقب تر و از 36 کشور جلوتر است. گزارش نمره 4.88 را به ایران در شاخص رضایت از زندگی جهانی داده و ایران را از این نظر در جایگاه 101 جهان قرار داده است.به ا ین ترتیب ایرانیان شادنیستند و رضایتشان از زندگی بسیار پایین است.

این گزارش نمره 4.88 را به ایران در شاخص رضایت از زندگی جهانی داده و ایران را از این نظر در جایگاه 101 جهان قرار داده است. بر این اساس در میان 137 کشوری که مورد مطالعه قرار گرفته‌اند احساس رضایت زندگی ایرانی‌ها از مردم 36 کشور دنیا بیشتر و از 100 کشور کمتر بوده است. به گزارش تسنیم صندوق بین المللی پول با بررسی میزان رضایت مردم از زندگی در ۱۳۷ کشور جهان اعلام کرد ایرانی‌ها نسبت به مردمان ۳۶ کشور از جمله ترکیه، چین، تونس، اردن و هند رضایت بیشتری از زندگی دارند. به گزارش خبرگزاری تسنیم، صندوق بین المللی پول گزارشی در مورد میزان رضایت مردم از زندگی در 137 کشور جهان از جمله ایران منتشر کرده است.

این گزارش نشان می‌دهد اگرچه میزان تولید ناخالص داخلی سرانه یکی از فاکتورهای مهم در تعیین میزان رضایت مردم از زندگی است اما عوامل مهم دیگری مثل امید به زندگی، آزادی، سخاوت، حمایت‌های اجتماعی و فساد نیز در تعیین میزان رضایت از زندگی تعیین کننده هستند.

رده بندی 137 کشور جهان از نظر رضایت مردم از زندگی نشان می‌دهد رضایت مردم از زندگی در برخی کشورهای توسعه یافته که تولید ناخالص داخلی سرانه بیشتری دارند از برخی کشورهای درحال توسعه کمتر است.

این گزارش میزان رضایت مردم از زندگی بر اساس نظرسنجی‌های فردی را سنجیده و به هر کشور نمره‌ای از 1 تا 8 داده که هر چه این نمره بیشتر باشد دلالت بر احساس شادی و رضایت بیشتر از زندگی دارد. بر اساس این گزارش مردم فنلاند بیشتری رضایت را از زندگی در جهان دارند و نمره 7.8 را در شاخص جهانی بدست آورده‌اند. دانمارک و ایسلند به ترتیب رتبه‌های دوم و سوم را از این نظر به خود اختصاص داده‌اند.

بر اساس این گزارش رضایت مردم ایران از زندگی بیشتر از مردم چین است در حالی که دومین اقتصاد بزرگ دنیا را در اختیار دارند. همچنین ایرانی‌ها نسبت به مردم ترکیه، پاکستان،‌ تونس، اردن و هند رضایت بیشتری از زندگی دارند. مردم افغانستان با کسب نمره 1.86 به عنوان ناشادترین مردم دنیا در این گزارش معرفی شده‌اند.

مردم آمریکا با وجود این که بزرگترین اقتصاد دنیا را دارند نمره‌ای بهتر از 6.89 در شاخص رضایت از زندگی بدست نیاورده و در جایگاه 15 جهان قرار گرفته‌اند. ژاپنی‌ها نیز با وجود قرار داشتن در میان کشورهای صنعتی، از مردمان 46 کشور جهان ناشادتر هستند و با کسب نمره 6.13 در جایگاه 47 جهان از این نظر قرار گرفته‌اند.

کشورهای نفتی حاشیه خلیج فارس به لطف درآمدهای سرشار نفتی رتبه‌های بهتری نسبت به سایر کشورهای در حال توسعه کسب کرده‌اند. برای مثال مردم امارات با کسب نمره 6.57 در رتبه 26 و عربستان با نمره 6.48 در رتبه 30 قرار گرفته‌اند.

نظرات کاربران
نظر شما

ساعت 24 از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

تیتر داغ
تازه‌ترین خبرها