رفتن به محتوا
سام سرویس
کد خبر 631874

اقدام نظامی ایران علیه اسرائیل «پاسخ» بود، نه «حمله»

تحلیل‌گر مسائل بین‌الملل گفت: پاسخ شب گذشته ایران به منظور پیشگیری از حملات آینده اسرائیل صورت گرفت. در واقع، اقدام ایران یک «پاسخ» است - و نه یک «حمله» آنطور که رسانه‌های مغرض می‌گویند - و مطابق ماده ۵۱ منشور سازمان ملل متحد کاملآ موجه می‌شود.

 تاکنون اسرائیل بدون اینکه با ایران در جنگ باشد چندین بار به منافع و مواضع ایران در سوریه و لبنان و حتی در خاک ایران حمله کرده و اقدام ایران واکنشی به این حملات است.

رضا نصری تحلیل‌گر مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، در پاسخ به این سوال که ایران اقدام نظامی خود علیه اسرائیل را در پاسخ به حملات دو هفته گذشته به کنسولگری ایران در سوریه انجام داد به نظر شما دامنه تنش تا کجا ادامه خواهد‌ داشت، گفت: پاسخ ایران به منظور پیشگیری از حملات آینده اسرائیل صورت گرفته است. در واقع، اقدام ایران یک «پاسخ» است - و نه یک «حمله» آنطور که رسانه‌های مغرض می‌گویند - و مطابق ماده ۵۱ منشور سازمان ملل متحد کاملآ موجه می‌شود. تاکنون اسرائیل بدون اینکه با ایران در جنگ باشد، چندین بار به منافع و مواضع ایران در سوریه و لبنان و حتی در خاک ایران حمله کرده و اقدام ایران واکنشی به این حملات است.

وی ایزود: اینکه دامنه حملات تا کجا ادامه خواهد داشت هنوز مشخص نیست و بستگی به واکنش اسرائیل و حامیان آن دارد.

نصری در پاسخ به این سوال که به نظر شما واکنش اسرائیل به اقدام ایران چه خواهد بود، گفت: کیفیت پاسخ اسرائیل بستگی به این دارد که چقدر از این پاسخ نظامی ایران صدمه ببیند، چقدر تلفات داشته باشد و چه میزان و چه نوع حمایتی از جانب آمریکا کسب کند.

وی در پاسخ به این سوال که وضعیت شکل گرفته به چه صورتی است و آیا بعد از حمله ایران شاهد آتش‌بس خواهیم بود، گفت: معتقدم لازم است بحث «آتش‌بس» به عنوان یک موضوع محوری در درگیری اخیر مطرح شود. طرح بحث آتش‌بس مستعد است که حمایت مردم و افکار عمومی منطقه و همچنین افکار عمومی در سایر کشورهای جهان - را جلب کند و این اتهام واهی که ایران یک عنصر «بی‌ثبات‌کننده» در منطقه است را خنثی سازد.

وی افزود: ضمن اینکه قطعاً دستگاه تبلیغاتی اسرائیل و آمریکا تلاش خواهند کرد ایران را مقصر این درگیری جلوه دهند و از این رو بسیار مهم است ایران تمام اقدامات خود را در چارچوب حقوق بین‌الملل برای توجیه و تشریح این اتفاق به کار گیرد و‌ نشان دهد واکنش «متناسب و ضروری» آن در راستای اجرای حق «دفاع مشروع» بوده است.

نظرات کاربران
نظر شما

ساعت 24 از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

تازه‌ترین خبرها