رفتن به محتوا
سام سرویس
کد خبر 631957

هوش مصنوعی می تواند جای بیل گیتس را بگیرد؟

ساعت 24 - سرعت پیشرفت هوش مصنوعی مولد حتی بیل گیتس را هم نگران جایگاه شغلی‌اش کرده است.

به گزارش زومیت، بیل گیتس، بنیانگذار مایکروسافت، خبر از پیشرفت هوش مصنوعی داد و اعلام کرد که سال ۲۰۲۴ «سال هوش مصنوعی» خواهد بود. او اواخر سال گذشته نیز به اهمیت این فناوری تحول‌آفرین اشاره کرد و گفت که هوش مصنوعی، آینده‌ی جهان را شکل خواهد داد.

سرعت پیشرفت هوش مصنوعی مولد حتی بیل گیتس را هم نگران جایگاه شغلی‌اش کرده است. Firstpost از نگرانی‌های بیل گیتس درباره‌ی متزلزل‌شدن جایگاه شغلی‌اش توسط هوش مصنوعی گفته است.

 

او در مصاحبه‌ای با سم آلتمن، مدیرعامل شرکت OpenAI، در پادکست Unconfuse Me اعلام کرد که نگران تصاحب‌شدن جایگاه شغلی‌اش توسط هوش مصنوعی است. آلتمن و گیتس درباره‌ی موضوعات مختلفی ازجمله GPT-5، هوش جامع مصنوعی (AGI) و قابلیت‌های پشتیبانی ویدیویی که به ChatGPT اضافه خواهند شد، بحث کردند.

گیتس اعتراف کرد که در ابتدا نسبت‌ به هوش مصنوعی بدبین بود و فکر نمی‌کرد تا این اندازه پیشرفت کند. او همچنین انتظار نداشت چت‌بات‌های هوش مصنوعی مانند ChatGPT بتوانند در انجام کارهای پیچیده به‌خوبی عمل کنند.

بیل گیتس پیش‌تر خاطرنشان کرد که قصد دارد هوش مصنوعی را برای بهبود شرایط زندگی و سلامت مناطق کم‌درآمد به‌کار گیرد. بنیان‌گذار مایکروسافت این‌ کار را از طریق بنیاد گیتس که یکی از بزرگ‌ترین موسسه‌های خیریه‌ی دنیا به‌حساب می‌آید، دنبال می‌کند.

گیتس دیدگاه منحصربه‌فردی به هوش مصنوعی و تاثیر آن بر مشاغل جامعه دارد. او معتقد است که با استفاده از این فناوری دیگر نیازی نیست انسان‌ها برای امرار معاش به‌سختی کار کنند و می‌توانند تنها سه‌ روز در هفته به محل‌ کارشان سر بزنند. به‌عقیده‌ی بیل گیتس انسان‌ها می‌توانند در آینده برای انجام بسیاری از وظایف دلهره‌آور یا حتی تهیه‌ی غذا از فناوری هوش مصنوعی بهره ببرند.

جن‌سون هوانگ، مدیرعامل انویدیا، اعتقاد دارد که نسل جدید نباید کدنویسی را به‌عنوان یک شغل در نظر بگیرند؛ چراکه حتی درحال‌حاضر هم بخش عظیمی از کدنویسی توسط هوش مصنوعی انجام می‌شود. از نظر هوانگ بهتر است مردم وارد مشاغلی همچون زیست‌شناسی، آموزش، تولید یا کشاورزی شوند.

هوش مصنوعی، طراحان گرافیک و معماران را کم‌کم از صحنه حذف خواهد کرد؛ زیرا ابزارهای پیچیده‌ای مانند ChatGPT و Midjourney و Image Creator می‌توانند با ارائه‌ی طرح‌های بسیار خوب جای این افراد را پر کنند.

گزارش‌های سال گذشته نشان می‌دهند که ۴۹ درصد از شرکت‌کنندگان در نظرسنجی مایکروسافت، نگران از دست‌دادن شغل خود هستند؛ بااین‌حال ۷۰ درصد از کاربران آمادگی‌شان برای پذیرش و بهره‌گیری از هوش مصنوعی در مشاغل خود را اعلام کردند.

نظرات کاربران
نظر شما

ساعت 24 از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

تازه‌ترین خبرها