رفتن به محتوا
سام سرویس
کد خبر 632036

خصولتی‌شدن؛ خطری که استارت‌آپ‌ها را تهدید می‌کند

ساعت 24 - دو روز گذشته بود که یک فعال رسانه در پستی در شبکه ایکس خبر از فروش دیجی‌کالا به همراه اول داد. صادق الحسینی در صفحه شخصی خود نوشت: «همراه اول، سهام‌دار اصلی دیجی‌کالا می‌شود. همراه اول توانست سهم سهامداران ازجمله سرآوا را بخرد و سهام‌ اکثریت غول اقتصاد دیجیتال را از آن خود کند. خرید دیجی‌کالا توسط همراه اول، بزرگترین معامله در تاریخ اکوسیستم اقتصاد دیجیتال ایران تا به امروز است.»

صف خرید نماد همراه، تنها دقایقی پس از انتشار این خبر قفل شد و تا بسته شدن بازار این نماد در بالاترین سقف خرید خود قرار گرفت. این درحالی است که نماد همراه از زمان شروع سال جدید به هیچ عنوان روزهای خوشی را در تابلوی بورس سپری نکرده و بناگاه با انتشار این خبر صف خرید این نماد بورسی تشکیل شد. این در حالی است که هیچ تغییری در کدال این نماد بورسی ثبت رسمی نشده و تنها با یک خبر غیررسمی این اتفاق رخ داد. اما این خبر تکذیب شد و حمید محمدی، مدیرعامل دیجی‌کالا، در پستی نوشت: «ما در ماه‌های گذشته مذاکراتی را با تعدادی از سرمایه‌گذاران برای جذب سرمایه در دیجی‌کالا داشته‌ایم که یکی از این شرکت‌ها حرکت اول، شرکت سرمایه‌گذاری همراه اول، بوده. هیچ‌یک از این مذاکرات به نتیجه قطعی نرسیده. مثل همیشه اخبار جذب سرمایه را به اطلاع عموم و همکارانمان خواهیم رساند». همراه اول: در حال مذاکره‌ایم اما دیروز، شرکت ارتباطات سیار ایران (همراه اول) با انتشار اطلاعیه‌ای در کدال، مذاکره با دیجی‌کالا برای سرمایه‌گذاری را تایید و اعلام کرد هنوز نتیجه‌ای حاصل نشده است.در این اطلاعیه آمده است:‌ «به اطلاع می‌رساند پیرو شایعه منتشرشده در فضای مجازی مبنی بر خرید سهام گروه تجارت الکترونیک دیجی‌کالا به استحضار می‌رساند مذاکراتی در قالب سرمایه‌گذاری برای ورود یکی از شرکت‌های فرعی همراه اول (شرکت کسب‌و‌کارهای نوپای حرکت اول) به دیجی‌کالا در جریان است و موضوع در حال مذاکره است که تاکنون نتیجه نهایی حاصل نشده و قراردادی نیز منعقد نشده است.»خصولتی شدن دیجی‌کالا یک نمونه از خطری است که اخیرا کسب‌وکارها را تهدید می‌کند. نمونه دیگر تپسی است که طی ماه‌های اخیر شاهد خرید اکثریت سهام این شرکت از سوی گروه صنعتی گلرنگ بودیم

تصمیم با درنظر گرفتن ذی‌نفعان گرفته می‌شود در همین راستا، مدیرعامل سرآوا به «توسعه ایرانی» خبر داد که هنوز روند فروش به همراه اول آغاز نشده است.فرزین فردیس ادامه داد: با مجموعه‌های بزرگی در حال مذاکره هستیم و هیچکدام از مسیرهای سرمایه‌گذاری به نتیجه قطعی نرسیده است.او تاکید کرد که همراه اول یکی از چندین و چند شرکت سرمایه‌گذاری است که مجموعه دیجی‌کالا در حال مذاکره با آن است. این عضو اتاق بازرگانی با بیان اینکه نهایتا همه پیشنهادها با هم مقایسه می‌شوند زیرا هرکدام مزایا و معایبی دارند، تصریح کرد: اگر مذاکره‌ای به نقطه قطعی برسد تمام معایب و مزایا در کنار هم دیده می‌شوند، نه ذوق زده نقاط قوت یک پیشنهاد می‌شویم ضعف.

فردیس اظهار کرد: یک نهاد اقتصادی هستیم که همکاران و آینده مجموعه و مشتریان برای ما مهم است و تصمیمی که بگیریم، با لحاظ کردن تمام ذی‌نفعان انجام می‌دهیم.و در پایان درباره احتمال خصولتی شدن دیجی‌کالا خاطرنشان کرد: اکنون اینطور فرض شده است که دیجی‌کالا به همراه اول فروخته و کار تمام شده است؛ اما چیزی را امضا نکردیم و چیزی فروخته نشده و قبل از فروش، نمی‌توان درباره خصولتی شدن آن صحبت کرد.

نظرات کاربران
نظر شما

ساعت 24 از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

تیتر داغ
تازه‌ترین خبرها