رفتن به محتوا
سام سرویس
کد خبر 632127

بازنگری قطر: در نقش خود بعنوان میانجی

ساعت 24 - قطر اعلام کرد که سرگرم بررسی و بازنگری نقش خود به عنوان میانجی در مذاکرات غزه بر سر وقفه در نبردها و آزادی گروگان‌های حماس است. این کشور از آغاز جنگ در غزه نقش میانجی را بین اسرائیل و حماس ایفا کرده است.

شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، نخست وزیر و وزیر خارجه قطر روز چهارشنبه ۱۷ آوریل (۲۹ فروردین) در نشستی مطبوعاتی از بازنگری این کشور در نقش خود به عنوانی میانجی در مذاکرات غزه خبر داد.

نخست‌وزیر و وزیر خارجه قطر در این نشست خبری تصریح کرد: «ما با توجه به بافت و چارچوب بشردوستانه بر نقش خود واقف هستیم، اما این نقش با مرزها و محدودیت‌هایی روبرو است.»

او با اشاره به محدودیت‌های نقش میانجی افزود، "میانجی‌ها نمی‌توانند چیزهایی را فراهم و ارائه کنند که خود طرفین از (ارائه آن) خودداری می‌کنند".

به گفته او نقش قطر "تا اندازه‌ای برای اهداف سیاسی مورد سوءاستفاده قرار گرفته است". نخست‌وزیر قطر از ذکر جزییاتی بیشتر در مورد اینکه منظور او مشخصا چه فرد یا کشوری است، خودداری کرد.

اینترنت بدون سانسور با سایفون دویچه‌ وله

محمد آل ثانی در این رابطه از ذکر نام پرهیز کرد، اما سفارت قطر در واشنگتن روز سه‌شنبه از اظهارات استنی هویر، نماینده حزب دموکرات در کنگره آمریکا که خواستار تجدیدنظر آمریکا در روابطش با قطر شده بود، انتقاد کرد.

این سیاستمدار دموکرات قطر را فرا خوانده بود، در صورتی که گروه تروریستی حماس مانع پیشرفت مذاکرات بر سر آزادی گروگان‌ها و آتش‌بس شود، این گروه را "به عواقب این کار تهدید کند".

پیش از آن نیز شماری از قانونگذاران ایالات متحده، قطر را به پشتیبانی از حماس متهم کرده بودند؛ اتهامی که دوحه آن را رد کرده است. بزرگ‌ترین پایگاه نظامی ایالات متحده در خاورمیانه در قطر قرار دارد. حدود ۱۰ هزار نیرو در این پایگاه مستقر هستند.

اسرائیل و حماس اکنون ماه‌هاست که به طور غیرمستقیم بر سر وقفه در نبردها و همچنین آزادی گروگان‌ها که از تاریخ ۷ اکتبر ۲۰۲۳ در دست این سازمان تروریستی هستند، مذاکره می‌کنند.

کشورهای قطر، مصر و ایالات متحده آمریکا در این گفت‌وگوهای غیرمستقیم نقش میانجی را ایفا می‌کنند.

نظرات کاربران
نظر شما

ساعت 24 از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

تیتر داغ
تازه‌ترین خبرها