رفتن به محتوا
سام سرویس
کد خبر 633958

برنامه آموزش و پرورش برای حمایت از کودکان کار

ساعت 24- معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش برنامه این وزارتخانه برای حمایت از کودکان کار را تشریح کرد.

«مهدی کاظمی» معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش در خصوص نقش آزمون در کیفیت آموزشی و تغییرات ایجاد شده در آزمون‌های نهایی گفت: آزمون به شیوه مطالعه دانش آموزان جهت می‌دهد. سابق بر این ارزشیابی‌ها با توجه به اینکه تاثیری در کنکور دانش آموزان نداشت، ایشان بر کنکور تمرکز داشته و توجهی به امتحان نهایی نداشتند، ولی این شیوه جدید قطعا کمک می‌کند تا نحوه مطالعه دانش آموزان تغییر کند و دانش آموزان بیشتر به یادگیری عمیقتر و درک مطلب سوق پیدا کنند.

وی با بیان اینکه ممکن است یک بخشی از محتوای کتاب‌های درسی و آزمون، رویکرد حافظه محور داشته باشد، افزود: سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، طرح شایستگی محور و الگوی شایستگی پایه را تهیه کرده است که بر اساس آن برنامه درسی متناسب شود. تمرکز بر این است که به سمت شایستگی پیش بریم و از حافظه محوری پرهیز کنیم. هفته گذشته در شورای عالی آموزش و پرورش این طرح تصویب شد. این طرح مبنای تدوین کتب درسی خواهد بود. سابق بر این مدلی برای الگوی تدوین کتب درسی وجود نداشت.

کاظمی در خصوص رویکرد جداسازی دانش آموزان در مدارس برتر، استعداد درخشان و نمونه دولتی توضیح داد: هیچ انسانی نیست که استعداد نداشته باشد و همه از یک سطحی از هوش برخوردار هستند و استعدادها متفاوت است. هر کسی در یک زمینه هنری،‌ تحلیلی، ورزشی و سایر حوزه‌ها استعداد دارند. هدف مدارس سمپاد این است که دو درصد خاص جامعه که جزو استعدادهای برتر هستند را شناسایی کند. با توجه به اینکه بستری در سراسر کشور برای آموزش این افراد وجود ندارد تا استعدادهایشان به صورت کامل پرورش پیدا کند، وجود این مدارس ضرورت پیدا کرده است.

او درباره تنوع استعدادها و توجه مدارس استعدادهای درخشان به این تنوع تشریح کرد: چهار سال است که سمپاد مهارتی و هنرستان‌های سمپاد ایجاد شده‌اند و مدارس سمپاد در حوزه علوم انسانی هم هستند. ما در همه حوزه‌ها، استعدادهای برتر را پرورش می‌دهیم. همچنین برخی از دانش آموزانی که  در این مدارس قبول نمی شوند، می‌توانند از طریق دبیرستان‌های نمونه دولتی درس بخوانند.

کاظمی همچنین در خصوص برنامه‌های آموزش و پرورش برای کودکان کار و تاثیر این برنامه‌ها در جلوگیری از بازماندگی از تحصیل آنان ابراز داشت: اگر آموزش‌های فنی و حرفه‌ای گسترش پیدا کند و دانش آموزی که مشغول به کار است، یک مهارت لازمی را کسب کند، می‌تواند شغل بهتری پیدا کند. برنامه ما این است که آموزش‌های فنی و حرفه‌ای را گسترش دهیم تا پوشش تحصیلی افزایش یابد.

وی در خصوص مشارکت آموزش و پرورش و شهرداری تهران در زمینه آموزش کودکان کار افزود: برنامه‌های شهرداری تهران در خصوص آموزش کودکان کار یک بخش غیر رسمی و یک بخش رسمی دارد. در بخش رسمی این برنامه‌ها با مشارکت اداره کل آموزش و پرورش شهر تهران انجام می‌شود. ایلنا 

نظرات کاربران
نظر شما

ساعت 24 از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

تیتر داغ
تازه‌ترین خبرها