رفتن به محتوا
سام سرویس
کد خبر 633965

نمی شود با ماهی میلیون تومان یک خانواده را اداره کرد

ساعت 24 - نایب رئیس کانون عالی بازنشستگان تامین اجتماعی و دبیر اجرایی خانه کارگر استان مازندران در نامه‌ای سرگشاده خطاب به سیدابراهیم رئیسی، رئیس دولت سیزدهم نکاتی را درباره سیاست‌های این دولت در قبال بازنشستگان و کارگران کشور یادآور شد.

به گزارش ایلنا، نصرالله دریابیگی، نایب رئیس کانون عالی بازنشستگان تامین اجتماعی و دبیر اجرایی خانه کارگر استان مازندران در نامه‌ای سرگشاده خطاب به سیدابراهیم رئیسی، رئیس دولت سیزدهم نکاتی را درباره سیاست‌های این دولت در قبال بازنشستگان و کارگران کشور با استناد به دیدگاه‌های مقام معظم رهبری و اسناد بالادستی و قوانین اساسی کشور یادآور شد. در این نامه آمده است :

1-طی سنوات اخیر عدم رعابت قانون در زمان تعیین مزد کارگران و متاثر از آن ،حقوق بازنشستگان (کارگران سابق)در ایجاد یک تناسب قابل قبول و منطبق با ماده 41 قانون کار و 96و111 قانون تامین اجتماعی با نرخ واقعی تورم و تورم انتظاری برای طول مدت مزد تعیین شده، باعث فقیر شدن سفره کارگران و بازنشستگان که از آثار زیانبار آن ، فرسودگی جسم و جان و روح و روان سرپرستان خانوار کارگری و بازنشستگان و عائله آنان می‌باشد.

آقای رئیس جمهور کدام کارگزار شما توان اداره امور معیشتی خود را با اتکاء به حقوق ده میلیون تومانی دارد؟اگر چنین فرد توانمندی وجود دارد لطفاً بعنوان نمونه اعلام فرمائید تا یک راستی آزمائی صورت پذیرد. بدتر از آن اینکه همین حقوق ده میلیونی اکثراً با ماه‌ها تاخیر از سوی مراکز تولیدی بویژه پیمانکاران طرف قرارداد دولت پرداخت می‌شود. آیا این عذاب آور و موجب اعتراضات و دلخوری نمی‌شود؟ و اگر شود حق با کیست؟ ومقصر چه کسی می‌باشد ومیزان مجازات آن چیست. مگر مزد ، چند درصد از مجموع قیمت تمام شده را شامل می‌شود که باید همه مشکلات اقتصادی را بر گردن مزد انداخت ؟براین اساس ، رفع این ظلم و ستم که ناشی از عدم رعایت عدل و انصاف از سوی وزرای تصمیم ساز شما در شورایعالی کار میباشد از شما تقاضا می‌شود.

2-همانگونه که مستحضرید برابر قانون اساسی درمان رایگان حق آحاد مردم که کارگران و بازنشستگان از همین مردم هستند، می‌باشد. شاید به اطلاع شما نرسانده باشند که کارگران برای درمان خود و عائله شان مجبورند تا چهار بار حق درمان پرداخت نمایند.

در مرحله اول در زمان دریافت مزد ماهانه از محل سی درصد حقوق خود که 9 درصد آنرا برای درمان می پردازنند ،در مرحله بعدی به دلیل عدم توان و پاسخگوئی مراکز درمانی ملکی و مراکز درمانی طرف قرارداد سازمان تامین اجتماعی باید با پرداخت وجهی قابل ملاحظه ،خود را بیمه تکمیلی نمایند و در ادامه و مرحله سوم پس از بازنشستگی هم از حقوقشان سرانه درمان گرفته شود و هم در مرحله چهارم باید در این دوره بازنشستگی باردیگر خود وعائله شان را از جیب خود بیمه تکمیلی نمایند. واین در حالیست که برابر قانون اساسی درمان رایگان حق مردم از دولت می‌باشد.

آقای رئیس جمهور د رکجای دنیا چنین وضعی حاکم است ؟آیا شما این را ، ظلم و ستم بر این دو قشر نمی دانید؟لطفاً اگر می‌دانید چاره‌ای ، اقدامی و دستوری را برای رفع آن امر به ابلاغ فرمائید؛ ضمن آنکه در این عریضه مجالی برای ارائه گزارشی از عدم خدمت صادقانه لازم به بیماران در مراکز درمانی سازمان وطرف قرارداد آن نیافتیم.

3-در موضوع عدم وجود امنیت شغلی کارگران به استحضار میرساند ،علی رغم وجود امکان قانونی در برخورد با پدیده شوم و ناامید کننده ناامنی شغلی ناشی از اخذ قراردادهای سفیدامضاء وجود دارد ، متاسفانه اکنون کارگران با وصف ابراز نگرانی رهبری معظم انقلاب در این خصوص ، در بلاتکلیفی و ناامیدی شدیدی قرار دارند؛زیرا کارگران با قرارداد سفیدامضاء که بدون کمترین نظارت قانونی از سوی مراجع مربوطه بصورت غالب و گسترده حاکم بر بازارکار و روابط کارگری و کارفرمائی کشور می‌باشد،هیچ امیدی به اینکه با ترک کارگاه پس از پایان کار در امروز ، آیا فردا امکان ادامه کار برای آنان فراهم میباشد، ندارند. آیا این برای نظامی که زیرساخت آن براساس توسعه بخشی و امید آفرینی در جامعه و رشد و تعالی و بالندگی بنا گردید، زیبنده و آیا نصایح رهبر فرزانه انقلاب با این روند و اوضاع و احوال حاکم بر روابط کارگری و کارفرمائی تحقق یافتنی است؟چه کسی مسئول و پاسخگو برای این وضع و چه برنامه‌ای برای برون رفت از این وضع در دولت جنابعالی پیش‌بینی وبرای عملیاتی شدن در دستور کار قرار دارد. لطفا در این خصوص چاره‌ای ، دستوری صادر فرمائید.

4- متناسب سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی که از طریق دولت در لایحه سال 1403 مبلغ 120 هزار میلیارد تومان پیشنهاد ودر کمیسیون تلفیق به 170هزار میلیارد تومان افزایش وسپس دچار چالش وسبب نگرانی جامعه 15 میلیون نفر بازنشستگان گردید. جناب آقای رئیس جمهور عزیز ، بازنشستگان تامین اجتماعی ومستمری بگیران بیش از 70 درصد حداقل حقوق دریافت می‌نمایند. لذا ضرورت پیگیری مجددانه آن مقام ارزشمند وعالی در تحقق عدالت اجتماعی وتقسیم عادلانه ثروت واجرای مهم متاسب سازی حقوق بازنشستگان سبب آرامش ، عدالت واحقاق حقوق حقه این سربازان گمنام سنگرهای نبرد وتولید وایثار وعلاقمندی بهتر وبیشتر آنان به نظام ، دولت وانقلاب اسلامی خواهند شد.

5-بانک رفاه کارگران متعلق به سازمان تامین اجتماعی واموال بیمه شدگان وبازنشستگان کشور است. واگذاری این بانک به بخش خصوصی از نظر جامعه کارگری غیر قابل قبول وغیر شرعی وغیر قانونی بوده و ما جامعه کارگری وبازنشستگان خواستار تقویت بانک واجازه بیشتر به خدمات دهی این بانک به کارگران وبازنشستگان بصورت خدمات قرض الحسنه و وام‌های دراز مدت برای حمایت از مسکن کارگران وبازنشستگان هستیم.

نظرات کاربران
نظر شما

ساعت 24 از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

تیتر داغ
تازه‌ترین خبرها