رفتن به محتوا
سام سرویس
کد خبر 634042

بانک مرکزی بگوید ارز قاچاق از کجا تامین می شود

ساعت 24-به گفته دبیر انجمن لوازم صوتی و تصویری ایران سالانه ۱.۵ میلیارد دلار لوازم خانگی قاچاق به کشور وارد می‌شود و شمار تلویزیون‌هایی که به صورت قاچاق به کشور می‌آید به سالانه ۷۰۰ هزار دستگاه افزایش یافته است

وی گفت: ذکر این نکته قابل‌توجه است که بانک مرکزی رصد همه پول‌های مردم را در اختیار دارد اما چگونه است که با معاملات علنی لوازم خانگی قاچاق مقابله نمی‌کند؟ آیا بانک مرکزی نمی‌تواند رصد کند ارزی که صرف ورود قاچاق لوازم خانگی می‌شود، چگونه تامین می‌شود در حالی که تولیدکنندگان باید تا چند ماه برای تخصیص ارز در صف بمانند.

شهیدی افزود: حتی سازمان امور مالیاتی هم کاری به معاملات لوازم خانگی قاچاقی که در بازار و در فضای مجازی انجام می‌شود ندارد و تنها مالیات را از تولیدکننده‌ای مطالبه می‌کند که به صورت قانونی فعال است. وی افزود: گردش مالی چند میلیارد دلاری قاچاق لوازم خانگی خارجی به واردکنندگان این کالاها قدرت و جایگاه قابل‌توجهی داده و سبب شده قاچاق لوازم خانگی در سطح وسیع اتفاق بیفتد.   شهیدی اضافه کرد: هزینه قاچاق لوازم خانگی به کشور در حالی پایین آمده که تولیدکنندگان لوازم خانگی باید ۳۰ درصد از درآمد خود را در قالب مالیات‌ها و پرداخت‌های گوناگون به دولت بدهند. در حالی که واردکنندگان کالاهای قاچاق هیچ یک از این الزامات را ندارند و به راحتی می‌توانند با تولیدکنندگان داخلی رقابت می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: اگر واردات صورت قانونی داشته باشد و واردکننده عوارض واردات را پرداخت کند مشکلی نیست؛ مشکل اینجاست که واردات در حالی که ممنوع شده همچنان انجام می‌شود اما به صورت قاچاق. البته تعداد لوازم خانگی که امروز به صورت قاچاق وارد می‌شود نسبت به شمار کالاهایی که پیش از ممنوعیت به صورت قانونی وارد می‌شد بیشتر است؛ به طور مثال در سال ۱۳۹۵، ۵۴۰۰ دستگاه تلویزیون و در سال ۱۳۹۶، ۶۴۰۰ دستگاه وارد شد در حالی که تولید داخل در آن سال‌ها به حدود دو میلیون دستگاه در سال می‌رسید این در حالیست که اکنون سالانه ۵۰۰ هزار تا ۷۰۰ هزار دستگاه تلویزیون به کشور قاچاق می‌شود. دبیر انجمن لوازم صوتی و تصویری ایران اظهار کرد: اغراق نیست اگر بگویم تولیدکننده‌ها تاکنون ۱۰۰ نامه در اعتراض به این رویه تهیه و ارسال کرده‌اند و در دو سال گذشته در ۳۶ جلسه شورای مبارزه با قاچاق برای گفت‌وگو درباره این مشکل شرکت کرده‌اند.

نظرات کاربران
نظر شما

ساعت 24 از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

تازه‌ترین خبرها