رفتن به محتوا
سام سرویس
کد خبر 634075

سوداگری در ملک، طلا و خودرو مشمول مالیات است

ساعت 24 - سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس درباره طرح مالیات بر عایدی، گفت: اشخاصی که وارد سوداگری و دلالی در حوزه خودرو، ملک، طلا و ارز شوند مشمول مالیات هستند و بخشی از عایدی‌شان را باید مالیات بدهند تا سرمایه‌های سرگردان سمت این بازارها نروند.

مهدی طغیانی سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، با بیان اینکه ایرادات شورای نگهبان نسبت به طرح مالیات بر سوداگری و سفته بازی در جلسات اخیر در صحن مجلس رفع شد، گفت: طرح برای بررسی به شورای نگهبان ارسال شده که در صورت تایید طرح تبدیل به قانون شده و برای اجرا ابلاغ می‌شود.

وی با بیان اینکه هدف از این قانون صرفا تنظیم‌گری است، افزود: تجربه بیش از 100 کشور در این زمینه وجود دارد لازم است ما هم آن را اجرایی کنیم.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس درباره این طرح، بیان کرد: کسی که یک خودرو و خانه دارد حتی اگر هر روز آن‌ها را تعویض کند مشمول مالیات بر عایدی نمی‌شود.

طغیانی ادامه داد: اشخاصی که وارد سوداگری و دلالی در حوزه خودرو، ملک، طلا، ارز و... شوند مشمول مالیات هستند و بخشی از عایدی‌شان را باید مالیات بدهند تا سرمایه‌های سرگردان سمت این بازارها نرود و به سمت بازارهای مولد برود.

وی با اشاره به جزئیات زمانبندی برای اخذ مالیات از عایدی سرمایه، گفت: این نوع مالیات‌ها در سال اول و سال‌های بعدی متفاوت است به این صورت که در سال اول 35 درصد و در سال‌های بعدی 25 درصد مالیات باید پرداخته شود.

وی اظهار با تاکید بر اینکه این نوع مالیات برای بیش از نیاز مصرفی در نظر گرفته شده است، گفت: شخصی که یک خودرو و خانه دارد حتی اگر هر روز این خودرو و خانه را تعویض کند مشمول مالیات بر عایدی نمی‌شود.

نماینده اصفهان در مجلس با تاکید بر اینکه اجرای این قانون سبب می‌شود که سرمایه مردم به سمت سوداگری و دلالی نرود و از قاچاق و پولشویی نیز می‌کاهد، گفت: در این قانون مقادیر مشخصی برای خرید و فروش در نظر گرفته شده که مشمول مالیات نمی‌شود.

طغیانی با تاکید بر اینکه ما ناگزیر به اجرای این قانون به‌منظور مهار سرمایه‌ها و تورم هستیم، گفت: اگر نتوانیم جریان‌های پولی را در اقتصاد کشور مدیریت کنیم، کاهش تورم و تک نرخی کردن آن امکان پذیر نیست.

نظرات کاربران
نظر شما

ساعت 24 از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

تیتر داغ
تازه‌ترین خبرها