رفتن به محتوا
سام سرویس
کد خبر 634085

خنجر از پشت بشار اسد بر تن جمهوری اسلامی

ساعت 24 - خنجر از پشت، تعبیر برخی رسانه‌ها و فعالان سیاسی نسبت به امضای بیانیه ضدایرانی نشست شورای همکاری خلیج فارس توسط سوریه بود. بیانیه‌ای که حق حاکمیت ایران بر جزایر سه‌گانه را نادیده گرفته و امارات متحده عربی را صاحب این بخش از خاک ایران می‌داند. حضور بشار اسد در این نشست و تایید این ادعای عربی، موجب انتقاد فراوان در کشور بابت عدم توازن هزینه و فایده حضور ایران در سوریه شده است.

ایران علاوه بر سوریه، دو متحد استراتژیک دیگر در سطح بین الملل دارد. چین و روسیه. از قضا هر دو این کشورها نیز در مساله جزایر سه‌گانه با امارات همصدا شدند و از سویی دیگر مطمئن هستند که ایران بجز اعتراضی دیپلماتیک و معمول، واکنشی نشان نخواهد داد. در آذر سال 1401 در بیانیه مشترک چین و شورای همکاری خلیج فارس، ادعاهایی درباره تمامیت ارضی ایران و جزایر سه‌گانه، همچنین فعالیت‌های هسته‌ای ایران و سیاست‌های منطقه‌ای تهران مطرح شده بود که واکنش ایران را به همراه داشت. ایران در موضع‌گیری نرم این ادعاها را رد و ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در نشست خبری اظهار کرد: «رابطه ایران با چین در سایه وجود اراده سیاسی دو کشور مبتنی بر منافع و مسائل مشترک در حال گسترش است و در همین چارچوب امروز میزبان هیات عالی رتبه سیاسی و اقتصادی از چین در ایران خواهیم بود که این سفر با هدف گسترش مناسبات دو کشور انجام شده است.»   یکسال بعد و در نشست وزرای خارجه مجمع همکاری کشورهای عربی و روسیه که با حضور «سرگئی لاوروف»، وزیر خارجه روسیه در مراکش برگزار شد، بار دیگر در بیانیه پایانی این نشست ادعای واهی در مورد جزایر سه‌گانه ایرانی مطرح شد که واکنش‌های مختلفی از سوی افکارعمومی را درپی داشت. امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشور در گفت‌وگوی تلفنی با همتای روس خود در واکنش به بخشی از بیانیه ششمین نشست مجمع همکاری عرب و روسیه در مراکش، جزایر سه‌گانه ایرانی را جزء لاینفک تمامیت ارضی ایران دانست و اشاره کرد: «جمهوری اسلامی ایران هر ادعایی از سوی هر طرفی در این خصوص را کاملاً مردود می‌داند. » ساده‌گیری ایران البته موجب شد ژاپن هم در بیانیه‌ای از امارات و ادعای آن در خصوص جزایر دفاع کند. به نظر می‌رسد رویکرد ایران در نداشتن قاطعیت در این زمینه، منجر به فراگیرتر شدن این احساس در میان سایر کشورها شده است.

13 سال حضور کم اثر ایران

حضور مستشاری ایران در سوریه تاکنون بیش از 7 هزار شهید برجای گذاشته است. همچنین بیش از 25 نفر از فرماندهان و مقامات نظامی کشور در این کشور جان باخته‌اند. حمله اسرائیل به کنسولگری ایران در دمشق، آخرین پرده از تنشی بود که برای اولین بار به درگیری مستقیم تهران و تل‌آویو منجر شد. به رغم کمک‌های بی‌شائبه ایران به سوریه و درمقابل سهم بسیار ناچیز در تجارت با این کشور و استفاده از بازار آن؛ همیشه انتظار می‌رفت در بعد سیاسی سوریه به ایران وفادار باشد. با این حال آنچه که اخیرا در نشست شورای همکاری خلیج فارس رخ داد، بسیار تلخ بود. خبری که سید حسین موسویان، دیپلمات پیشین درشبکه ایکس آن را «عبرت‌آموز!» توصیف کرد. اما این تمام ماجرا نیست. با پایان یافتن درگیری‌ها در سوریه انتظار می‌رفت که ایران نقش پررنگی در بازسازی و تجارت در سوریه داشته باشد. رئیس‌جمهور ایران هم به عنوان یک مقام عالیرتبه بعد از 13‌سال در سوریه حضور یافت و توافق‌نامه‌های اقتصادی فراوانی میان بشار اسد و ابراهیم رئیسی به امضا رسید. با این حال به گفته کارشناسان در این حضور پرحادثه سر ایران بی‌کلاه مانده است. حسینعلی حاجی دلیگانی، نماینده اصولگرا و انقلابی شاهین شهر در مجلس شورای اسلامی می‌گوید: «ما با وجود حمایت‌هایی که از دولت و ملت سوریه در جنگ تحمیل شده، امروز سهم ناچیزی در بازسازی سوریه داریم که این سهم هم قابل توجه نیست. کشورهایی که عامل اصلی جنگ سوریه بودند و جنگ را به این کشور تحمیل کردند امروز در بازسازی این کشور پیشگام شده‌اند. » روزنامه توسعه ایرانی

نظرات کاربران
نظر شما

ساعت 24 از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

تیتر داغ
تازه‌ترین خبرها