رفتن به محتوا
سام سرویس
کد خبر 634255

50 روز ؛ سخت یا آسان

ساعت 24 - از امروز تا روزی که انتخابات ریاست‌جمهوری برای جایگزینی مرحوم‌ سیدابراهیم رییسی برگزار شود را می‌توان دوران گذار به حساب آورد؛ دوران گذاری که یک دوره ۵۰‌روزه است. این دوره را از نظر اداره کشور می‌توان دوران سهل و ممتنع دانست.

 چنین دورانی را از آنجایی که قانون اساسی پیش‌بینی کرده و به مدیران و اداره‌کنندگان کشور تکلیف کرده است که چه کنند تا روز انتخابات فرا برسد می‌توان سهل و آسان دانست. شورایی ۳ نفره شامل معاون اول رییس‌جمهوری و نیز سران قوای قانونگذاری و قضا مقدمات انتخابات را فراهم می‌کنند اما از سوی دیگر باید یادآور شد این روزها می‌تواند در صورت فقدان انسجام در میان طیف‌های گوناگون سیاسی حاکم بر قوا و نیز نهادهای دیگر دوران سختی باشد.

برای اینکه این سختی را بتوان لمس کرد می‌توان به انتخابات تازه‌ سپری‌شده مجلس قانونگذاری اشاره کرد. در انتخابات یادشده طیف‌های متنوع از اصولگرایان نمایشی از افتراق داده و نشان دادند قدرت چیزی نیست که به سادگی بخواهند آن را به رقبای درون‌جناحی بدهند. از سوی دیگر در انتخابات مجلس در دور اول و دور دوم به دلیل نبود شور و هیجان انتخاباتی که نبود گروه‌هایی از جناح سیاسی رقیب نیز آن را از هیجان انداخته بود، درصد واجدان شرایط رای دادن که به پای صندوق‌های رای نیامدند رشد قابل اعتنایی نسبت به دوره‌های پیشین را تجربه کرد.

بنابراین مدیریت دوران گذار که روند را تغییر دهد از کارهای سخت است. در این دوران گذار ۳ نفر‌ی که باید شرایط را برای انتخابات آتی فراهم کنند و نیز نهاد نظارتی باید از آزمایش دشواری بیرون آیند. جدا از مساله انتخابات آتی که یک مقوله بسیار مهم به حساب می‌آید، اداره کشور در این روزهای نه‌چندان آسان و چانه‌زنی با نیروهای سیاسی داخلی و نیز سیاست خارجی به هرحال در غیاب ۲ چهره اصلی در دولت، کار چندان آسانی به حساب نمی‌آید. در این دوران جز مسائل سیاست داخلی که هرکدام در جای خود اهمیت دارند ادامه سیاست خارجی بر پایه گفت‌وگو با غرب و به ویژه آمریکا نباید از مسیر منحرف و از دستور کار خارج شود‌. این یک مقوله بسیار با‌اهمیت است که شهروندان با حساسیت کامل آن را دنبال می‌کنند.

مساله سخت دیگر آماده‌سازی ذهنیت جامعه برای توضیح برخی جزئیات رخداد مهم فنی است که چرا هلی‌کوپتر سقوط کرد. در انتها باید یاد‌آور شد اندوه از دست دادن رییس دولت سیزدهم نباید برای هواداران شخص وی و نیز راهبرد دولت مستقر حقی فراتر از شرایط چند روز پیش ایجاد کند.

نظرات کاربران
  • ناشناس
     - ۳ هفته پیش

    با در نظر گرفتن همه جوانب فکر نمی کنم گزینه بهتری غیر از محمد جواد ظریف داشته باشیم

نظر شما

ساعت 24 از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

تازه‌ترین خبرها