رفتن به محتوا
سام سرویس
کد خبر 634346

بیمارستان تاریخی مسیح کرمانشاه تخریب شد

ساعت 24 - کرمانشاه بیمارستان ثبت ملی شده مسیح کرمانشاه، به عنوان دومین بیمارستان تاریخی کشور، توسط مالک بنا بطور کامل تخریب شد.

کیومرث خانی لعل آبادی معاون میراث فرهنگی کرمانشاه در گفت و گو با ایسنا با اعلام این خبر اظهار کرد: متاسفانه مالک بنای ثبت ملی شده بیمارستان مسیح کرمانشاه، امروز(چهارشنبه) این بنای تاریخی را با استفاده از بیل مکانیکی تخریب کرد.

‌وی گفت: متاسفانه گویا شهرداری مجوز تخریب بیمارستان تاریخی مسیحی را صادر کرده است.

معاون میراث فرهنگی کرمانشاه تاکید کرد: از آنجایی که این بنا به ثبت ملی رسیده، بنابراین اگر مالک بنا بخواهد ساخت و سازی جای آن داشته باشد، باید عین بنای اولیه را بسازد و شهرداری نیز حق صدور مجوز ساخت و سازی غیر از کاربری اولیه آن را ندارد.

وی در ادامه افزود: بیمارستان مسیح (مرادیان) پیش توسط در کرمانشاه ساخته شد و سال ۱۳۸۲ به عنوان یک بنای ارزشمند به ثبت ملی رسید، اما با توجه به موقعیت بسیار خوب بنا در داخل شهر مالک آن با تلاش‌های فراوان توانست در اوایل دهه ۹۰ آن را از فهرست بناهای ثبت ملی شده ایران خارج کند.

خانی تاکید کرد: مالک بنا طی حدود یک دهه تلاش‌های زیادی برای تخریب بنا انجام داد و مسئولین وقت میراث فرهنگی باتوجه به اهمیت بنا با تلاش فراوانی توانستند سال ۱۳۹۹ آن را دوباره در فهرست بناهای ثبت ملی شده ایران قرار دهند.

وی اضافه کرد: مالک بنا طی دو سه سال گذشته با شکایت در دیوان عدالت اداری بدنبال خروج مجدد این بنا از فهرست آثار ثبت ملی شده ایران بود که موفق به این کار نشد و به نظر می‌رسد با در دست داشتن همین شکایت توانسته از شهرداری مجوز تخریب آن را بگیرد.

معاون میراث فرهنگی کرمانشاه متذکر شد: اجازه نمی‌دهیم هیچ بنایی با کاربری و معماری جدید در محل بیمارستان مسیح ساخته شود و طبق قانون اگر قرار باشد مالک بنایی بسازد، باید عین بنای اولیه باشد.

 مسیونرهای آمریکایی بیمارستان «وست مینستر هاسپیتال» یا همان مریض‌خانه آمریکایی‌ها که بعدها بیمارستان مسیح و مرادیان نام گرفت را در کرمانشاه ساختند.

نظرات کاربران
نظر شما

ساعت 24 از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

تیتر داغ
تازه‌ترین خبرها