رفتن به محتوا
سام سرویس
کد خبر 634348

سن ابتلا به آلزایمر به ۴۹ سالگی رسید

ساعت 24 - مدیر عامل انجمن دمانس و آلزایمر ایران در خصوص کاهش سن ابتلا به بیماری آلزایمر گفت: در حال حاضر بیمار ۴۹ ساله مبتلا به آلزایمر داریم و بیمار ۴۰ سال به بالا هم در مرحله پیش از آلزایمر وجود دارد. متاسفانه سن ابتلا به این بیماری پایین آمده است.

«معصومه صالحی» مدیر عامل انجمن دمانس و آلزایمر ایران در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در خصوص وضعیت ابتلا به دمانس و آلزایمر در کشور گفت: در ایران بروز انواع دمانس روند رو به رشدی داشته است که ۶۵ درصد آن را آلزایمر تشکیل می‌دهد. در جهان هر ۳ ثانیه یک نفر به دمانس مبتلا می‌شود و در ایران هر ۷ دقیقه یک نفر به آن مبتلا می‌گردد. در حال حاضر بیش از ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر مبتلا به دمانس در کشور داریم که حدود ۶۵ درصد آن مربوط به بیماری آلزایمر است و باقی آن انواع دمانس‌های مختلف را تشکیل می‌دهد.

وی افزود: در دوران کرونا و پسا کرونا با کم شدن ارتباطات اجتماعی و ارتباطات خانوادگی سالمندان دچار اضطراب و ترس و استرس شدند، این موضوع منجر به شناسایی تنها حدود ۴۰۰ نفر MCI در سال گذشته شد. McI مرحله اختلال خفیف شناختی یا پیش آلزایمر است. ما افرادی که در این مرحله هستند را شناسایی کردیم و با اجرای طرحی به نام ذهن پویا به صورت پایلوت طی ۳ ماه تلاش‌های لازم را انجام دادیم که آن‌ها به سمت دمانس نروند. امیدواریم بودجه‌ای برای اجرای این طرح تامین شود.

وضعیت دارو و پوشش بیمه‌ای بیماری آلزایمر

صالحی درباره وضعیت دارو‌های بیماری آلزایمر اظهار کرد: به دلیل تحریم‌ها در حال حاضر داروی خارجی وارد نمی‌شود، یا خیلی گران است. دارو‌هایی که در ایران تولید می‌شود، هنوز در مورد میزان اثربخشی آن‌ها بررسی پژوهشی انجام نشده است، اما قطعا اثربخشی دارند. او افزود: بیمه‌های خصوصی نسبت به بیمه‌های دولتی بهتر این بیماری را پوشش می‌دهند. اخیرا بیمه سلامت برخی خدمات توانبخشی را در مورد سالمندان تحت پوشش قرار داده است، اما به‌اندازه‌ای نیست که بتواند کمک قابل توجهی به خانواده‌ها کند. زنان بیشتر در معرض ابتلا به آلزایمر هستند صالحی تصریح کرد: امید به زندگی سه تا چهار سال در میان زنان بیشتر است که خود افزایش سن یکی از عوامل ابتلا به دمانس است و از طرفی با توجه به این که استرس در میان زنان نسبت به مردان بیشتر مشاهده می‌شود، خطر ابتلا بین خانم‌ها حدود ۶ تا ۷ درصد بیشتر از آقایان است. وی در مورد کاهش سن ابتلا به بیماری آلزایمر گفت: در حال حاضر بیمار ۴۹ ساله مبتلا به آلزایمر داریم و بیمار ۴۰ سال به بالا هم در مرحله پیش از آلزایمر وجود دارد. متاسفانه سن ابتلا به بیماری آلزایمر پایین آمده است. آیا بیمار آلزایمر توانایی حضور در اجتماع را دارد؟

نظرات کاربران
نظر شما

ساعت 24 از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

تیتر داغ
تازه‌ترین خبرها