رفتن به محتوا
سام سرویس
کد خبر 634373

داوری های سمی و سطحی درباره اقتصاد ایران

ساعت 24 - این روزها و در بازاری که عرضه تحلیل نسبت به دوره فعالیت دولت‌های حسن روحانی و نیز سی ماه دولت مرحوم رییسی یکسره دراختیار هواداران رییس جمهور مرحوم و مخالفان سرسخت روحانی است می‌بینیم که دولت‌های روحانی را یکسره بی عرضه ، ناکارآمد و تخریب گر اقتصادایران معرفی کرده وکارنامه دولت سیزدهم را یکسره روشن معرفی می‌کنند.

 البته این رفتار به لحاظ سیاسی می‌تواند توجیه داشته باشد و اصولگرایان حتی اگر به‌اندازه سر سوزن بدانند شاید یک اصلاح طلب از صافی نهادهای نظارتی برای انتخابات 8 تیر می‌گذرداین داستان را داغ تر خواهند کرد. این راهبرد و این گروه‌های تندرو حتی اگر حسن نیت داشته باشند و داوری‌هایشان برپایه درک سطحی و کم دامنه و کم عمق باشد بلای جان ایران فردا خواهد شد. این گروه با توجه به نفوذرسانه‌ای و سیاسی که دارند به تحریف تاریخ دست می زنند. این نوشته نمی خواهد از دولتهای حسن روحانی در امور اقتصادی دفاع کند و نیک می‌داند دولتهای یازدهم ودوازدهم هرگز یک دولت کارآمد نبوده‌اند. اما داوری‌های سمی و سطحی نسبت به رفتار متغیرهای اقتصادی و وارونه نشان دادن کارنامه‌ها شرایط را برای آینده دشوار می‌کند. از نظر طیف‌های تندرو همین که شهروندان ایرانی نان بخور ونمیری درآورند و زنده بمانند به دلیل اینکه قرار است آمریکا را شکست دهند کافی است. این یک تحلیل انحرافی وویرانگر است که کاروان پیشرفت ایران را نه تنها متوقف می‌کند بلکه به بیراهه می‌کشاند و یگ ملت و یک تمدن را در سراشیبی قرارمی دهد.

به این گروه‌های سیاسی باید هشدارداد که با اقتصاد ایران شوخی نکنند و تصورات خیالبافانه و آلوده به اغراض ضد اصلاحات را کنار بگذارند و هرروز برسردرگمی شهروندان ایرانی اضافه نکنند. شوربختانه باید گفت چنین دیدگاه‌هایی در میان نیروها و کادرهای دولت نسبت به سایر امر اقتصادی نیز وجود دارد و آن‌ها از سرعمد یا از سرسهو اقتصاد ایران را اسیر بازی‌های سیاسی کرده‌اند.

ین افراد و گروه‌های سیاسی به دلایل گوناگون نفوذ دارند و از سوی گروه‌های پنهان دیگر حمایت می شوند و راه را برای اقدام‌های اصلاحات واقعی اقتصادی سدکرده و اجازه حرکت نمی دهند. به طور مثال این افراد بدون توجه به اینکه در ایران سرمایه ارزی کافی ، تخصص مدیریت کارآمد در اجرای طرح‌های بزرگ نفت وگاز و زمینه استفاده از تکنولوژی روز دنیا نسبت به نیازهای موجود وجود ندارد با سرسختی در ورود شرکتهای کوه پیکر غربی مقاومت کرده وآن‌ها را از ایران فراری دادند.  

این مخالفت‌های سرسختانه در حالی است که خبرهای پرشماری از شروع به صادرات گاز و نفت از سوی آمریکایی‌ها به مطبوعات و رسانه‌هارسیده ا ونشان می‌دهد این کشور می‌خواهد روسیه را از بازار گاز اتحادیه اروپا بیرون کرده و جای آن را بگیرد. به صاحبان این چنین اندیشه‌هایی باید نفرین فرستاد که آبادی و پیشرفت یک سرزمین تاریخی و شهروندان بردبار و مداراجوی این مرزو بوم را در آتش ناداری و تهیدستی می سوزانند. این گروه کج اندیش کاش بفهمند اقتصاد شوخی بردار نیست و اگر خدای ناکرده این کشتی به خشکی رانده شود و زمینگیر شود به اب انداختن آن کار آسانی نیست. حالا و در آستانه تاسیس دولت دچهاردهم بیرون کشیدن اقتصاد ایران از دامی که این اندیشه سخیف برایش مهیا کرده و با داوری‌های سخیف کار بسیار سختی است.  

نظرات کاربران
نظر شما

ساعت 24 از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

تیتر داغ
تازه‌ترین خبرها