رفتن به محتوا
سام سرویس
کد خبر 634583

افزایش قیمت خدمات؛ یعنی تورم نهفته و بالای 30 درصد

ساعت 24 - مسئولین اقتصادی دولت سیزدهم همواره مدعی‌اند توانایی مهار تورم را دارند؛ اما آنچه در عمل مشاهده می‌شود، تغییرات جزئی در نرخ تورم است. در اردیبهشت‌ماه سال جاری نیز نرخ تورم کاهش جزئی داشته و به بیان بهتر درجا زده است.

ماه گذشته، شاخص قیمت مصرف‌کننده خانوارهای کشور به عدد ۲۴۳ رسید که نسبت به فروردین‌ماه، ۲.۸ درصد افزایش، نسبت به ماه مشابه سال قبل، ۳۱ درصد افزایش و در دوازده ماهه منتهی به ماه جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل، ۳۷ درصد افزایش داشته است.در واقع تورم ماهانه خانوارهای کشور برابر ۲.۸ درصد، تورم نقطه به نقطه ۳۱ درصد و تورم سالانه ۳۷ درصد اعلام شده است.

احسان سلطانی در گفت‌وگو با «توسعه ایرانی»: مسئله کلیدی که مانع از کاهش نرخ تورم تا زیر ۳۰ درصد می‌شود، این است که تورم نهفته داریم. سال گذشته قیمت اینترنت سه برابر شد. بخش‌هایی هستند که به دلایلی، هماهنگ با نرخ تورم بالا نرفته‌اند، اما کم‌کم خود را به نرخ تورم می‌رسانند. با این اوصاف تورم به زیر 30 درصد نمی‌رسد تورم پنهان، مانع از کاهش بیشتر تورم است یک اقتصاددان در گفت‌وگو با «توسعه ایرانی» در این باره عنوان کرد: تغییرات نرخ تورم به این بستگی دارد که نرخ دلار بازار آزاد و نرخ دلار نیمایی چگونه تعیین می‌شود. احسان سلطانی با تاکید بر اینکه اگر نرخ دلار کنترل شود، به هر صورت نرخ تورم پایینتر می‌آید‌، گفت: مسئله کلیدی که مانع از کاهش نرخ تورم تا زیر ۳۰ درصد می‌شود، این است که تورم نهفته داریم.او با اشاره به افزایش قیمت برخی خدمات، افزود: سال گذشته قیمت اینترنت سه برابر شد. بخش‌هایی هستند که به دلایلی، هماهنگ با نرخ تورم بالا نرفته و این بخش‌ها کم‌کم خود را به نرخ تورم می‌رسانند. این تحلیلگر مسائل اقتصادی با تصریح بر اینکه با این اوضاع تورم، به زیر ۳۰ درصد نمی‌رسد، ادامه داد: برای ماه ار‌دیبهشت، تورم ماهانه خدمات بهداشت و درمان ۹ درصد شده که سالانه به ۱۰۰ درصد می‌رسد. برخی بخش‌ها مانند اجاره خانه و خدمات آموزشی و بهداشتی که رشد نکرده بودند، شروع به رشد می‌کنند. سلطانی به مسائل پیرامون قیمت سوخت اشاره کرد و گفت: البته احتمال افزایش قیمت حامل‌های انرژی نیز وجود دارد که بر تورم اثرگذار است. در آمریکا که کنترل‌گراست، نیز نرخ تورم به آنچه که هدف‌گذاری شده بود، نرسید. زیرا قیمت اجاره خانه و حامل‌های انرژی افزایش پیدا کرد. او درباره ادعای کاهش تورم مواد غذایی به کمترین حد خود یادآور شد: پیش از این شوک‌های قیمتی وارد شده و تورم ۱۰۰ درصدی را پشت سر گذاشتیم. این اقتصاددان با اشاره به اینکه تورم مواد غذایی از ۷۰ درصد به ۲۰ درصد رسیده است و این را نمی‌توان کاهش تورم دانست، تصریح کرد که تورم ۲۰ درصدی مواد غذایی پایین نیست.سلطانی افزود: در آمریکا دعوا بر سر اینست که نرخ تورم چرا به ۲ درصد نمی‌رسد؛ اما در ایران ۲۰ یا ۳۰ درصدی را تورم خنثی شده می‌دانیم که تصور نادرستی است. او تاکید کرد: مسئولان اقتصادی مدعی مهار نرخ تورم هستند، ولی نرخ تورم همچنان بالاست.این کارشناس مسائل اقتصادی درباره اظهارات فرزین درباره کنترل قیمت مسکن، نیز گفت: برای اظهارنظر درباره قیمت مسکن زود است زیرا در ابتدای سال قرار داریم و باید صبر کرد.

توسعه ایرانی

نظرات کاربران
نظر شما

ساعت 24 از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

تازه‌ترین خبرها