رفتن به محتوا
سام سرویس
کد خبر 635531

معاون وزیر راه و شهرسازی :

سامانه ثبت‌نام نهضت ملی مسکن دوباره باز می‌شود؟

ساعت 24- معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: در حال حاضر سامانه ثبت‌نام نهضت ملی مسکن برای ثبت نام مجدد بسته است تا ثبت نام‌های قبلی مورد بررسی قرار بگیرد اما طبق تصمیم وزارت راه و شهرسازی قرار بر این است که در استان‌ها و مناطقی که تامین زمین انجام می‌شود، سامانه دوباره برای ثبت نام باز شود.

 ارسلان مالکی، مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن در نشست خبری امروز درباره اقدامات انجام شده برای تامین اراضی مورد نیاز ساخت مسکن در پروژه نهضت ملی اظهار داشت: در دولت‌های گذشته تامین زمین با کُندی صورت گرفته یا به طور کلی توقف شده بود به همین دلیل از سه سال گذشته وقتی کار نهضت ملی مسکن شروع شد در بخش تامین اراضی آماده سازی شده با تاخیر مواجه بودیم و کسری شدیدی وجود داشت. 

وی ادامه داد: در جریان این اقدامات ۱۵۳ هزار هکتار زمین تهسیل شد که نسبت به متوسط ۱۰ سال گذشته ۳۰۰ درصد رشد داشت از این ۱۵۳ راررهکتار حدود ۱۱۰ هزار هکتار برای ساخت مسکن مورد مطالعه و بررسی قرار گرفته‌ که مطالعات این حجم از اراضی برای زیست و زندگی کار بسیار پیچیده‌ای است. 

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: از این اراضی ۴۸ هزار هکتار برای ساخت مسکن قطعی شده و در اختیار نهضت ملی مسکن قرار گرفته‌است. همچنین در این مطالعات با ساخت مسکن در ۳۱ هزار هکتار به دلایلی از جمله فرونشست ، گسل زلزله ، نبود منابع آبی و... مخالفت شد.  

مالکی با اشاره به اخذ زمین از سایر دستگاه‌ها برای پروژه نهضت ملی مسکن گفت: در بحث اخذ زمین از سایر دستگاه‌ها توانستیم ۵ هزار ۹۰۰ هکتار  اراضی مازاد سایر دستگاه‌ها را شناسایی کنیم و برای این اراضی سند اخذ شده تا برای ساخت مسکن مورد استفاده قرار بگیرد.  

مدیر عامل معاون وزیر راه و شهرسازی همچنین درباره تامین مالی برای آماده‌سازی اراضی اظهار داشت: ۱۵۷۰ پروژه برای آماده سازی اراضی شروع شده و از  محل مولد سازی دارایی‌ها، تامین منابع برای آماده سازی اراضی انجام شد و ۱۰۰ نقطه برای ساخت مسکن جانمایی شده‌است. در  استان آذربایجان غربی ۵ شهرک و در استان البرز ۴ شهرک مصوب شده همچنین در تهران ۵ شهرک شناسایی شده که ۴ شهرک مصوب شده‌است. 

وی ادامه داد: ماهیت مولدسازی درآمد هزینه است و این موضوع در اساسنامه سازمان ملی زمین و مسکن آمده و برای این سازمان موضوع جدیدی نیست. موضوع حجم و میزان آن است، وقتی در گذشته پروژه‌ای تعریف نشده بود نیازی به مولدسازی هم نبوده‌است به همین دلیل میزان مولدسازی در سه سال گذشته افزایش پیدا کرد چراکه پروژه‌ها در حال است و حدود ۶۰ همت شناسایی منابع کردیم که بیش از ۳۰ همت محقق شد در حالی که این عدد در سال ۱۴۰۰ حدود ۲ همت بوده‌است. 

مبنی بر اینکه آیا سامانه ثبت نام نهضت ملی مسکن با تامین اراضی برای ثبت نام‌های مجدد باز خواهد شد و امکان ثبت نام وجود دارد، گفت: در حال حاضر سامانه برای ثبت نام مجدد بسته است تا ثبت نام‌های قبلی مورد بررسی قرار بگیرد اما طبق تصمیم وزارت راه و شهرسازی قرار بر این است که در استان‌ها و مناطقی که تامین زمین انجام می‌شود، سامانه دوباره برای ثبت نام نهضت ملی مسکن باز شود.

ایلنا 

نظرات کاربران
نظر شما

ساعت 24 از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

تازه‌ترین خبرها