رفتن به محتوا
سام سرویس
کد خبر 635571

مرد مرموز انتخابات

ساعت 24 -از میان این شش تنی که از سد شورای نگهبان گذشته‌اند، تحلیلگران سیاسی علیرضا زاکانی و قاضی‌زاده‌هاشمی را هم کوتاه‌قامت‌تر از آن می‌بینند که قدشان به پاستور برسد و هم احتمال پوششی بودن و انصراف دادنشان را می‌دهند.

محمدباقر قالیباف با یک حیاط پر از تشت‌های از بام افتاده؛ در پشت پرده پشتوانه گرم و محکمی دارد که او را پس از چهار بار ثبت‌نام کماکان در کانون و مرکز انتخابات نگه داشته است؛ به نحوی که به گمان بسیاری او پیروز نهایی است و برخی نیز معتقدند که دو قطبی اصلی انتخابات میان او و پزشکیان شکل خواهد گرفت. سعید جلیلی سه سال پیش هم کاندیدای انتخابات بود و بسیاری او را از مناظرات انتخابات پیشین به یاد دارند که بعد هم به نفع ابراهیم رئیسی کنار رفت. همچنان مانند سه سال پیش حلقه کوچکی از دوستداران و مشتاقان دارد و حلقه بزرگی از مخالفان و منتقدان که او را معمار تحریم‌ها می‌خوانند.

هر پنج تن کماکان برای عامه مردم شناخته شده هستند. ششمین نفر اما چهره مرموز انتخابات است؛ او مصطفی پورمحمدی است.

 یک کاندیدای قضایی- اطلاعاتی

اکنون که در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کرده است، 64 سال دارد. از این 64 سال اما بیش از چهار دهه‌اش را با مسئولیت‌های کلیدی در دوران پس از انقلاب پشت سر گذاشته است.

از 20 تا 27 سالگی‌اش را دادستان دادگاه انقلاب در خراسان، خوزستان و هرمزگان بود؛ یعنی درست در سال‌های اولیه پس از انقلاب.

برخی مطرح کرده‌اند که پورمحمدی ممکن است در نهایت به نفع قالیباف کنار برود، اما این در حالی است که شورای وحدت اصولگرایان به عنوان تشکیلات اصولگرایی که مخالف و منتقد شورای ائتلاف نیروهای انقلاب (حامی قالیباف) است، حمایت خود را از او اعلام کرد

از سال 65 تا 66 دادستان نظامی دادگاه انقلاب در مناطق غرب ایران بود. پس از آن تا سال 78 که در واقع در دولت هاشمی رفسنجانی و محمد خاتمی می‌گذشت، پست‌های مشاور وزیر اطلاعات و نماینده وزارتخانه در محاکمه زندانیان سیاسی، معاونت ضدجاسوسی، مسئول اطلاعات خارجی وزارت اطلاعات و قائم مقامی وزیر را داشت. سال 81 مدیر گروه سیاسی - اجتماعی دفتر رهبر انقلاب بود.

در دولت محمود احمدی‌نژاد وزیر کشور شد که پس از بروز اختلافاتش با رئیس‌جمهور، پس از سه سال برکنار شد.

در فاصله سال‌های 87 تا 92 که محمود هاشمی شاهرودی، رئیس قوه قضائیه بود، پورمحمدی رئیس سازمان بازرسی کل کشور بود.

در دولت اول حسن روحانی، وزیر دادگستری شد. پس از آن تا امروز مشاور رئیس قوه قضائیه است. مجموع اینها او را به مخزن‌الاسراری از اطلاعات امنیتی تبدیل کرده است. او در حال حاضر دبیر کل جامعه روحانیت مبارز و رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی نیز هست.  

بدین ترتیب بیش از همه پنج کاندیدای دیگر خاک صحنه انقلاب، به ویژه در حوزه قضایی و اطلاعاتی را خورده است؛ تا آنجا که در فایل صوتی معروف آیت‌الله منتظری درباره اعدام‌های دهه شصت نیز حضور دارد.

 به دنبال عباس عراقچی

او با این سوابق کاندیدای ریاست جمهوری شده است. حضورش تا این لحظه در میانه دعوای نواصولگرایان و پایداری‌ها بر سر قالیباف و جلیلی و شور و شعف اصلاح‌طلبان از اذن ورودی که پزشکیان پیدا کرده، چندان جدی گرفته نشده است.

اینکه تلاش برای ارائه تصویری میانه‌رو از خود و اظهاراتش درباره «شادی»، «هنر» و... صادقانه و عملی است یا صرفا دستمایه‌هایی برای تبلیغات انتخاباتی، برعهده جامعه رای‌دهنده است، اما زیر ذره‌بین بردن عملکرد انتخاباتی و پیشینه پورمحمدی، می‌تواند تا حدی از او رمزگشایی کند

در عین حال اما برخی معتقدند که او پدیده انتخابات است. محمدعلی ابطحی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب پورمحمدی را پدیده مناظرات خوانده و گفته است که «او اطلاعات زیاد محرمانه و غیر محرمانه از ۴۵ سال گذشته دارد. سخنور است و قصد ندارد پوششی برای افراطیون باشد و پشتوانه حاکمیتی قوی دارد. »

احمدزیدآبادی نیز در تحلیلی نوشته است که او می‌تواند نقشی مشابه علی لاریجانی و چه بسا موثرتر و قدرتمندتر از او را بازی کند و حتی یکی از طرفین مرحله دوم انتخابات باشد.

گذشته از این تحلیل و پیش‌بینی‌ها، عملکرد انتخاباتی خود او قابل توجه است. علی‌رغم آن سابقه قضایی و اطلاعاتی، می‌کوشد از خود تصویری میانه‌رو ارائه دهد و این کوشش در چینش اعضای ستاد او نیز پیداست؛ البته آنقدر اصولگرایان رادیکال تب تندروی را بالا برده‌اند که حالا دیگر پورمحمدی به زعم بسیاری چهره‌ای میانه‌رو شناخته می‌شود.

حجت‌الله ایوبی، استاد دانشگاه تهران، دبیرکل پیشین کمیسیون ملی یونسکو و رئیس سابق سازمان سینمایی را به‌عنوان رئیس ستاد انتخاباتی خود تعیین کرده است. شهاب‌الدین صدر، رئیس ستادهای مردمی او شده و جالب اینکه برخی اخبار حاکی از مذاکره و گفت‌وگوی نزدیکان او با سیدعباس عراقچی برای مشاوره و همراهی با پورمحمدی است.

در تبلیغات انتخاباتی، در حالی که کاندیداهای دیگر عموما از کلیشه‌های ملال‌آور عدالت، اقتصاد، تحریم و امثالهم صحبت می‌کنند و البته هیچ برنامه مشخص و قابل اعتنایی هم ارائه نمی‌دهند، پورمحمدی دست روی موضوعاتی می‌گذارد که نشان می‌دهد با گفتمان متفاوتی وارد گود انتخاباتی شده است.

نظرات کاربران
نظر شما

ساعت 24 از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

تیتر داغ
تازه‌ترین خبرها