رفتن به محتوا
سام سرویس
کد خبر 635623

کشف حیرت‌انگیز دانشمندان: زمین برای نیم‌میلیارد سال، آب نداشت!

ساعت 24- مطالعه جدید دانشمندان نشان می‌دهد که زمین از همان ابتدای شکل‌گیری با آب پوشیده نشده بود. آن‌ها می‌گویند آب شیرین نیم‌میلیارد سال دیرتر ازآنچه تصور می‌شد روی زمین ظاهر شده است.

مطالعه جدید دانشمندان نشان داده است که آب شیرین حدود چهار میلیارد سال پیش روی زمین ظاهر شده است. آن‌ها بامطالعه بلورهای باستانی توانستند منشا چرخه هیدرولوژیکی را تعیین کنند، این چرخه فرآیند پیوسته‌ای است که از طریق آن، آب در اطراف زمین حرکت می‌کند و برای حفظ اکوسیستم‌ها و پشتیبانی از حیات در سیاره ما ضروری است. دانشمندان بامطالعه بلورهای ریز موجود در زیرکون معدنی، نشانه‌های ایزوتوپی سبکی از اکسیژن را پیدا کردند که قدمت آن به چهار میلیارد سال پیش بازمی‌گردد. چنین ایزوتوپ‌های سبکی از اکسیژن معمولاً به خاطر آب گرم و شیرینی تشکیل می‌شوند که تا چندین کیلومتر به زیر سطح زمین نفوذ می‌کند و ترکیب شیمیایی سنگ‌ها را تغییر می‌دهد.

کشف حیرت‌انگیز دانشمندان: زمین برای نیم‌میلیارد سال، آب نداشت!

یافته‌های جدید، باور رایج دانشمندان را مبنی بر اینکه زمین میلیاردها سال پیش کاملاً با آب پوشیده شده بود، به چالش کشیده است. به نظر می‌رسید که بمباران زمین با سیارک‌ها و دنباله‌دارهای بزرگ در حدود ۴٫۵ میلیارد سال پیش، آب را به سطح سیاره منتقل کرده باشد و حدود ۵۰۰ میلیون سال طول کشید تا نخستین گونه‌های حیات روی زمین پدیدار شوند.

اما اگر یافته اخیر مبنی بر قدمت ۴ میلیارد ساله آب روی زمین تایید شود، بدان معنی است که حیات خیلی سریع‌تر از آنچه تصور می‌کردیم، تقریبا همزمان با پیدایش آب روی زمین، پدیدار شده است./ تینا مزدکی

منبع: thenews

نظرات کاربران
نظر شما

ساعت 24 از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

تیتر داغ
تازه‌ترین خبرها