رفتن به محتوا
سام سرویس
کد خبر 636003

شهردار پاریس با "شیرجه بزرگ" در رودخانه سن، به شایعات آلودگی پایان می‌دهد!

ساعت 24- شهردار پاریس در واکنش به گزارش‌ها و شایعات درباره آلودگی رودخانه «سن» که ممکن است به لغو بازی‌های المپیک منجر شود، تاریخ دقیقی را برای شنا در این رودخانه و خاموش کردن صدای منتقدان تعیین کرد!

 به‌دنبال افزایش نگرانی‌ها و گسترش شایعات درباره آلودگی آب رودخانه «سن» که قرار است میزبان افتتاحیه المپیک ۲۰۲۴ پاریس باشد، آنه هیدالگو، شهردار پایتخت فرانسه گفت که در یکی از روزهای بین ۱۵ تا ۱۷ جولای(بسته به شرایط جوی) در این رودخانه شنا خواهد کرد!

هیدالگو که پیش‌تر نیز چنین قولی داده و به دلیل برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمان فرانسه آن را به تعویق انداخته بود، با هدف خاموش کردن صدای معترضان و پایان دادن به شایعات، سرانجام تاریخ قطعی این اقدام نمادین خود را اعلام کرد.

رودخانه سن محل برگزاری رقابت‌های شنای آزاد ۱۰ کیلومتر و همچنین مسابقات شنای سه‌گانه در المپیک و پارالمپیک پاریس خواهد بود؛ البته به شرط آنکه آلودگی این رودخانه که در بخش عمده فرانسه و پایتخت این کشور امتداد یافته است، به قدر کفایت کاهش پیدا کند! رودخانه سن دهه‌هاست که برای حیات آبزیان و البته شنا سمی بوده است و تنها برای حمل و نقل آبی و تردد کشتی‌های گردشگری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

شنا کردن در سن از سال ۱۹۲۳ یعنی درست یک سال پیش از میزبانی پاریس از دومین دوره المپیک ممنوع اعلام شد. بنیاد «سرف‌رایدر» اوایل آوریل مدعی شد که نتایج آزمایش‌ها نشان می‌دهد آب این رودخانه که به طول حدود ۸۰۰ کیلومتر در فرانسه جریان دارد، همچنان آلوده و به‌طور بالقوه در بخش پاریس خطرناک است.

هیدالگو به عنوان بخشی از طرح پاکسازی رودخانه، مقامات عالی رتبه فرانسه را به شنا در سن دعوت کرده و این رویداد نمادین را «شیرجه بزرگ» نام نهاده بود. از جمله این مقامات می‌توان به امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه اشاره کرد که وعده داده بود در این رودخانه شنا خواهد کرد!

هزینه پاکسازی سن حدود ۱.۴ میلیارد یورو برآورد شده که تامین بودجه آن را دولت فرانسه و مقامات پایتخت این کشور برعهده گرفتند. بازی‌های المپیک قرار است ۲۶ جولای تا ۱۱ آگوست(۵ تا ۲۱ مرداد) برگزار شود.

ایرنا 

نظرات کاربران
نظر شما

ساعت 24 از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

تیتر داغ
تازه‌ترین خبرها