رفتن به محتوا
سام سرویس
کد خبر 636037

سفر سرپرست وزارت خارجه ایران به دوحه/ دیدار با نخست وزیر قطر / ملاقات با رهبر حماس

ساعت 24- علی باقری کنی عصر چهارشنبه برای سفری چند ساعته به دوحه پایتخت کشور قطر رفت.

او در این سفر ابتدا با حضور در دفتر نخست وزیری قطر، با وزیر خارجه و نخست وزیر این کشور دیدار کرد.

شیخ "محمد بن عبدالرحمن آل ثانی" همزمان وزیر خارجه و نخست وزیر قطر است.

باقری سپس به دفتر نمایندگی حماس در دوحه قطر رفت و با اسماعیل هنیه رئیس دفتر سیاسی حماس ملاقات داشت.

میان ایران و قطر روابط خوب و نزدیک ، برقرار است. در میان 6 کشور جنوب خلیج فارس، ایران بهترین روابط را با عمان و قطر دارد.

قطر یکی از کشورهای میانجی میان حماس و اسرائیل برای برقراری آتش بس در جنگ غزه و آزادی اسیران اسرائیلی نزد گروه‌های فلسطینی است.

علاوه بر این، قطر یکی از کشورهای واسطه میان ایران و امریکاست که در چند مرحله میان دو طرف میانجیگری کرده است. ایران و امریکا در چند مرحله  از طریق قطر  پیام رد و بدل کرده‌اند. همچنین حداقل یک مرتبه میان ایران و امریکا در دوحه قطر، مذاکرات غیرمستقیم انجام شده است.

خبرگزاری ایرنا درباره این سفر نوشت:" رایزنی و تبادل نظر با مقامات قطری پیرامون بسیج ظرفیت‌های جهان اسلام برای پایان بخشیدن به جنایات و نسل‌کشی رژیم صهیونیستی در غزه و کمک‌رسانی سریع به ساکنان غزه، در راس محورهای گفت‌وگو و تبادل نظر سفر باقری به دوحه قرار دارد".

دیدار با وزیر خارجه و نخست وزیر قطر سرپرست وزارت امور خارجه با شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی نخست‌وزیر و وزیر امور خارجه قطر در دوحه ملاقات و گفت‌وگو کرد.

خبرنگار ایرنا گزارش داد: باقری در این دیدار اقدام دولت قطر برای اعزام هیات عالیرتبه به تهران و ادای احترام به مقام شهدای پرواز اردیبهشت و تسلیت به دولت ومردم ایران را نشانه همدلی در شرایط سخت و عمق پیوند دوستی میان دو کشور و دو ملت ایران و قطر توصیف کرد.

دیدار علی باقری کنی سرپرست وزارت خارجه ایران (چپ) با  شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی وزیر خارجه و نخست وزیر قطر  - دوحه - چهارشنبه

سفر سرپرست وزارت خارجه ایران به دوحه و دیدار با وزیر خارجه و نخست وزیر قطر

ایرنا افزود:

وی ضمن مثبت ارزیابی کردن روند مناسبات دوجانبه در حوزه‌های مختلف سیاسی و اقتصادی و همکاری‌های منطقه‌ای، از نقش موثر شهید آیت الله رییسی و شهید امیرعبداللهیان در بنا نهادن مناسباتی بلندمدت و پایدار میان دو کشور تمجید کرد و اظهار داشت: شرایط منطقه‌ و منافع ملت‌های منطقه اقتضا می‌کند از همه ظرفیت‌ها برای توقف نسل‌کشی در غزه و حمایت از مردم مظلوم غزه بهره برد.

سرپرست وزارت امور خارجه با تاکید بر سیاست راهبردی جمهوری اسلامی ایران در تحکیم مناسبات با همسایگان، تصریح کرد: سیاست همسایگی دولت آیت الله رئیسی امروز به فصل مشترک همه طرف هایی تبدیل شده که امنیت و توسعه پایدار را جستجو می‌کنند، بنابراین بدون تردید این اولویت راهبردی سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران بدون وقفه استمرار خواهد داشت.

در این دیدار شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی نخست وزیر و وزیر امور خارجه قطر ضمن ابراز تسلیت مجدد به دولت و ملت ایران بابت فقدان رئیس جمهور و وزیر امورخارجه نقش ایشان در پیشبرد مناسبات دو کشور و حمایت از ملت فلسطین را ممتاز خوانده و ابراز امیدواری کرد ملت ایران با گذر از این شرایط و موفقیت در انتخابات پیشرو، با صلابت و قدرت بیشتر به پیشرفت در همه عرصه‌ها ادامه داده و مناسبات فی مابین بیش از گذشته ارتقا یابد.

نخست وزیر و وزیر امور خارجه قطر با اشاره به تحولات منطقه و فلسطین و سیر رخدادهای غزه شرایط موجود را بسیار خطیر ارزیابی و بر ضرورت تداوم رایزنی‌های دو کشور به منظور کمک به ثبات و امنیت منطقه تاکید کرد.

دیدار با رئیس دفتر سیاسی حماس باقری در سفر به دوحه با حضور در دفتر نمایندگی حماس در این شهر، با اسماعیل هنیه رئیس دفتر سیاسی حماس دیدار  گفتگو کرد.

سرپرست وزارت خارجه ایران در ملاقات با رئیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین گفت: ضرورت دارد از همه ظرفیت‌ها برای هزینه‌مندسازی تجاوز و جنایت صهیونیست‌ها بهره برد و نباید مقاومت را در مقاومت مسلحانه داخلی در برابر اشغالگران محدود کرد.

علی باقری سرپرست وزارت امور خارجه در دوحه با اسماعیل هنیه رئیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) در دوحه دیدار، از ایستادگی قهرمانانه ملت ‌و مقاومت فلسطینی تمجید و تحرکات اخیر دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران در حمایت از مقاومت در عرصه‌های دوجانبه و چندجانبه را تبیین کرد.

باقری اظهار داشت: ضرورت دارد از همه ظرفیت‌ها برای هزینه مندسازی تجاوز و جنایت صهیونیست‌ها بهره برد و نباید مقاومت را در مقاومت مسلحانه در برابر اشغالگران محدود کرد؛ بلکه مقاومت حقوقی، مقاومت سیاسی و مقاومت در عرصه دیپلماسی عمومی در خارج از فلسطین باید همسو و همتراز مقاومت مسلحانه در داخل، از اراده و حق مردم فلسطین حمایت و ‌پشتیبانی کند.

اسماعیل هنیه نیز در این دیدار با تبریک عید قربان و تسلیت مجدد شهادت آیت الله سیدابراهیم رییسی و حسین امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه از نقش آفرینی ایشان در حمایت از فلسطین و جبهه مقاومت تجلیل کرد.

رئیس دفتر سیاسی حماس ضمن تشکر از حمایت‌های رهبر معظم انقلاب، دولت، ملت و دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران از ملت و مقاومت فلسطین گفت: به رغم تداوم جنایات وحشیانه و نسل‌کُشی رژیم صهیونستی علیه ملت فلسطین در نوار غزه، مقاومت ملت فلسطین همچنان استوار و مستحکم در برابر رژیم متجاوز صهیونیستی ایستاده است.

هنیه شرایط سیاسی رژیم صهیونیستی در داخل، وضعیت منطقه‌ای و بین‌المللی این رژیم و خیزش افکار عمومی دنیای غرب و خصوصا آمریکا علیه جنایات اشغالگران و تحولات میدانی جبهه مقاومت در لبنان و یمن را نشان‌دهنده بلوغ راهبردی ملت‌های منطقه و عدم امکان بازگشت به دوره قبل از عملیات طوفان الاقصی دانست.

وی اظهار داشت: ارتش رژیم اسرائیل پس از ۹ ماه تجاوز گسترده نظامی و نسل‌کشی مردم غزه، عملا در دستیابی به اهداف خود شکست خورده است.

هنیه مواضع اصولی حماس در قبال طرح سیاسی ارائه شده برای توقف جنگ علیه غزه را تبیین و تاکید کرد حماس از هرسازوکاری که همه خواسته‌های ملت فلسطین را تامین کند، استقبال می‌کند.

ایرنا 

نظرات کاربران
نظر شما

ساعت 24 از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

تیتر داغ
تازه‌ترین خبرها