رفتن به محتوا
سام سرویس
کد خبر 636250

آیا«بنزین» ازایران قاچاق وبه‌جای آن «انبه» ازپاکستان قاچاق می‌شود

ساعت 24- رئیس پیشین اتحادیه بارفروشان با تکذیب قاچاق انبه در ازای قاچاق بنزین گفت: ایران سیب‌درختی، پیاز و سیب‌زمینی به پاکستان صادر کرده و در مقابل انبه و موز وارد می‌کند.

 پیگیری‌های خبرنگار مهر از مسوولان تشکل‌های مختلف این موضوع را که از ایران بنزین به کشورهای همسایه شرقی قاچاق و به جای آن سایر محصولات از جمله انبه به ایران قاچاق می‌شود را رد کردند. مصطفی دارایی نژاد، رئیس پیشین اتحادیه بارفروشان به مهر گفت: تمام بارهای انبه از سوی بازرگان با برگ سبز به طور رسمی و قانونی وارد کشور می‌شود.

وی افزود: تعرفه گمرکی سال گذشته ۳۲۰ هزار تومان بود و امسال به ۴۲۰ هزار تومان رسیده است. این عدد به اضافه ۱۲۰ میلیون تومان کرایه حمل بار از گمرک به تهران تقریباً هزینه هر کانتینر بار انبه را از گمرک تا تهران به ۵۴۰ میلیون تومان می‌رسد. بنابراین فقط ۳۰ تا ۳۵ درصد هزینه بار مربوط به تعرفه گمرکی است.

وی با بیان اینکه بسیاری در حوزه واردات انبه متضرر شده‌اند، ادامه داد: در روزهای نخست که این میوه به عنوان نوبرانه وارد کشور شد قیمت عمده هر کیلو گرم انبه از ۱۸۰ هزار تومان آغاز و به ۸۰ هزار تومان رسید. وانت بارها هم هر نیم کیلو گرم انبه ۸۰ هزار تومانی (قیمت عمده هر کیلو گرم در میدان بارفروشان) را بین ۶۰ تا ۷۰ هزار تومان به فروش رساندند. در حال حاضر که این میوه به پایان فصل خود نزدیک می‌شود و از حجم واردات کاسته شده قیمت عمده هر کیلو گرم انبه به ۱۰۰ هزار تومان رسیده است.

میزان واردات بار

دارایی نژاد ادامه داد: شب گذشته ۱۲ کانتینر انبه وارد تهران شد در حالی که هفته گذشته این عدد ۲۰ کانتینر بود. حتی در یک روز رکورد زده شد و ۶۰ کانتینر معادل ۱۲۰۰ تن انبه وارد تهران شد که به دلیل مازاد بازار هر ۵ تن در استان‌های کشور توزیع گردید.

وی اعلام کرد: شب گذشته هم حدود ۱۵ کانتینر بار معادل ۳۰۰ تن انبه وارد تهران شد.

به گفته رئیس پیشین اتحادیه بارفروشان هر کانتینر بین ۲۰ تا ۲۲ تن بار دارد.

وی یادآور شد: برای کاهش هزینه حمل و نقل بار مورد نیاز بازار هر استان به طور مستقیم از طریق فعالان بازار آن از گمرک تامین می‌شود و این گونه نیست که مانند سایر میوه‌ها توزیع سراسری از تهران انجام شود.

واردات به‌ازای صادرات

وی با تکذیب قاچاق انبه در ازای قاچاق بنزین عنوان کرد: ایران سیب درختی، پیاز و سیب زمینی به پاکستان صادر کرده و در مقابل انبه و موز وارد می‌کند.

وی درباره کیفیت موز ایرانی و پاکستانی گفت: کیفیت محصولات پاکستانی بهتر از موز تولیدی داخل در استان سیستان و بلوچستان بوده ضمن اینکه موز هند بهتر از پاکستان است. کیفیت موز فیلیپین از هند بالاتر بوده و بهتر از آن موز اکوادور است که از طریق مرز ترکیه وارد ایران می‌شود.

مهر 

نظرات کاربران
نظر شما

ساعت 24 از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

تازه‌ترین خبرها