رفتن به محتوا
سام سرویس
کد خبر 636254

کاربرد تجهیزات نظافت صنعتی

به طور تخصصی نظافت صنعتی صنایع غذایی و صنعت ذوب آهن و فولاد و یا دیگر شاخه‌های صنایع شامل اقداماتی است که به منظور حفظ بهداشت و سلامت محصولات ،

اسکرابر

 

پیشگیری از آلودگی‌های میکروبی و شیمیایی و ایجاد یک کار بهداشتی و ایمن انجام می‌شود. درصورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر درمورد نظافت صنعتی و کاربرد مکنده صنعتی و اسکرابر و دیگر دستگاه‌های نظافتی میتوانید با شماره ی 09912817939 تماس حاصل فرمائید.

نظافت و ضد عفونی سطوح

نظافت و ضد عفونی سطوح کارخانه از اهمیت بسیاری برخوردار است زیرا این سطوح می‌تواند منبع آلودگی محصولات غذایی باشند ویکی از اولین و مهم ترین اقدامات در نظافت کارخانه‌های صنایع غذایی تمیزکاری و ضد عفونی سطوح مختلف است این شامل تمیزکاری دیوارها، کف ها، سقف ها، میزها، دستگاه‌ها و تجهیزات تولیدی است. استفاده از مواد شوینده و ضد عفونی مناسب در این فعالیت بسیار مهم و حیاتی می‌باشد تا از آلودگی میکروبی جلوگیری شود.

پاکسازی و ضد عفونی دستگاه‌ها و تجهیزات

دستگاه‌ها و تجهیزات مورد استفاده در خطوط تولید و بسته بندی باید به طور منظم پاکسازی و ضد عفونی شوند استفاده از مواد ضدعفونی مناسب و روش‌های شستشوی مناسب بسیار حیاتی است.

 • مدیریت زباله

مدیریت صحیح زباله‌های تولیدی از کارخانه‌های صنایع غذایی امری بسیار حیاتی می‌باشد زباله‌های غذایی و بسته بندی باید به طور صحیح، جمع آوری، دفع و بازیافت شوند تا از آلودگی محیطی جلوگیری شود.

 • کنترل عفونت

کنترل عفونت و پیشگیری از آلودگی میکروبی در کارخانه‌های صنایع از اهمیت زیادی برخوردار است و این شامل پایش و کنترل مواد غذایی، آب و هوا، سطوح کارخانه و کنترل مواد غذایی، آب و هواو کنترل کیفیت هوا می‌شود.

آموزش و آگاهی از روش‌های شستشو، استفاده از مواد شوینده و ایمنی کار و کنترل عفونت ها می‌تواند به ارتقای استانداردهای بهداشتی درکارخانه‌های صنایع غذایی کمک کند.

 • پایش و کنترل عفونت

کارخانه‌های مواد غذایی و لبنی باید تا حد زیادی استانداردهای ایمنی را برای تمیز کردن و ضد عفونی کردن خطوط تولید حفظ کنند و در صورت عدم رعایت بهداشت در این صنایع خطرات بهداشتی مانند بیماریهای باکترییایی و ویروسی گسترش خواهد یافت. بنابراین باید روش‌های بهداشت و ضد عفونی در تولید مواد غذایی رعایت شود.

فرایند نظافت صنعتی صنایع غذایی بر اساس دستور العمل‌های خاص انجام می‌گیرد و در این دستورالعمل‌ها محلول ضد عفونی کننده در مخازن دستگاه قرار می‌گیرد و به صورت اتوماتیک عمل ضدعفونی کردن در هنگام شستشو محیط و تجهیزات قرار می‌گیرد.

ضدعفونی باید در مکان‌های زیر صورت پذیرد.

 1. سطوح در تماس با مواد غذایی: هر سطحی که در تماس با غذا و مواد غذایی باشد به دلیل آماده سازی و پخت غذا کثیف می‌شود، این قسمت ها باید پس از هر بار استفاده در طول روز کاری تمیز و ضد عفونی شود.
 2. تجهیزات فرآوردی مواد غذایی با همان نوع محصولات غذایی که در سطوح کار استفاده می شوند سرو کار دارند باید عملیات نظافت برای آن‌ها انجام شود. آب گرم، مواد ضد عفونی کننده میکروبها را بر روی اقلام کوچکتر مانند چاقو و وسایل دیگر را از بین می‌برد.
 3. مناطق ذخیره سازی:مناطقی که برای نگه داری تجهیزات استفاده می‌شود بخش مهمی از بهداشت کارخانه صنایع غذایی می‌باشد قبل از باز گرداندن تجهیزات غذایی ایستگاه‌ها را باید با ضد عفونی کننده‌های مناسب و مخصوص تمیز و ضد عفونی کرد.
 4. دیوارها و کف ها بسیار مهم است و پس از آنکه تولید روزانه انجام شد کف ها باید تمیز و ضد عفونی شوند راه رفتن روی زمین آلوده می‌تواند منجر به آلودگی محصول صنایع مواد غذایی می‌شود.

معرفی انواع ضد عفونی کننده‌های صنایع غذایی

 1. کلروید
 2. ترکیبات چهار گانه آمنیوم و آمفولیتیک
 3. پراکسیدها
 4. فوداسیب ضدعفونی کننده ویژه صنایع غذایی و لبنی

خصوصیات یک ضدعفونی کننده موثر

 1. کارآمد باشد و قابلیت پاک کردن طیف گسترده‌ای از عوامل بیماری زا را داشته باشد.
 2. نباید برروی بو یا طعم محصول لبنی یا غذایی تاثیربگذارد.
 3. به راحتی تمیز میشود و نیاز به شستشو نداشته باشد.
 4. توزیع و نگه داری آن باید آسان باشد.

درکل کنترل عفونت و پیشگیری از آلودگی میکروبی در کارخانه‌های صنایع غذایی از اهمیت بسزایی برخوردار است.

دستگاه‌هایی که در نظافت صنعتی صنایع غذایی به کار می‌روند عبارتند از

اسکرابر

صنایع غذایی از جمله صنایعی است که توجه ویژه‌ای به نظافت و ضد عفونی سطوح کف احساس می‌شود در صنایع تولید محصولات و مواد غذایی باید بالاترین سطح بهداشت صورت گیرد. در نتیجه شستشوی سطوح کف با استفاده از تجهیزات نظافت صنعتی در نظافت صنایع غذایی امری مهم محسوب می‌شود، یکی از این تجهیزات، استفاده از اسکرابر صنعتی است

 • عملکرد اسکرابر در شستشوی سطوح کف مراکز تولیدی مواد غذایی

آلودگی‌های سطوح کف مانند قارچ ها و انواع باکتری‌ها موجب غیر بهداشتی شدن محیط تولید مواد غذایی می‌شود و به این خاطر استفاده از اسکرابر صنعتی برای شستشوی کف و خشک کردن آن ضرورت پیدا می‌کند اسکرابر صنعتی برای شستن کف زمین از برس‌های آغشته به محلول شستشو عمل نظافت را انجام می‌دهد و سطوح شسته شده به صورت همزمان توسط دستگاه خشک می‌شود تا محیط بلافاصله قابل استفاده باشد. جدا بودن مخازن آب اسکرابر صنعتی از انتشار آب آلوده در محیط جلوگیری می‌کند و در نتیجه محیط صنایع غذایی به طور مناسب شستشو می‌شود.

 • اسکرابر مناسب صنایع غذایی

باید برای انتخاب و خرید اسکرابر صنعتی دقت کرد. دو نوع اسکرابر طراحی و تولید شد، اسکرابر دستی و اسکرابر سرنشین دار( خودرویی ) و از نظر منبع تغذیه به دو دسته تقسیم می‌شود، اسکرابری که با باتری کار می‌کند و اسکرابری که با جریان مستقیم برق کار می‌کند. اسکرابرها در ابعاد مختلف طراحی و تولید می‌شود اسکرابر سرنشین دار برای محیط‌های بزرگ کاربرد دارد و اسکرابر دستی برای محیط‌های کم وسعت کاربرد دارد که امکان حرکت مدل‌های خودرویی وجود ندارد و انتخاب مدل‌های باتری دار و کابلی بسته به دسترسی مناسب به پریز برق دارد اما در محیط‌های صنایع غذایی استفاده از اسکرابرهای کابلی باعث انتقال آلودگی شد و از این رو انتخاب اسکرابر‌های مدل‌های باتری دار ارجعیت دارد.

 • استفاده از مکنده ضد انفجار

دستگاه مکنده ضد انفجار است که در هنگام جمع آوری مواد با خاصیت اشتغال مثل غلات و آرد در مراکز صنایع غذایی به کار می‌رود. مثلا درکارخانه آرد از جاروبرقی صنعتی باید استفاده کرد که دارای استاندارد ضد انفجار باشد تا جارو برقی در مقابل موادی که دارای الکتریسته ساکن هستندحین مکش واکنش انفجاری نشان ندهد. چون پودر آرد به خاطر ماهیت فیزیکی آن دارای الکتریسته ساکن می‌باشد و به این خاطر در حین مکش آرد در صورتی که از جاروبرقی انفجاری استفاده نکنیم باعث تجمع بارالکتریکی و در نهایت انفجاردستگاه جاروبرقی می‌شود.

کاربرد مکنده صنعتی در رعایت بهداشت صنایع غذایی

جارو برقی صنعتی در صنایع غذایی برای طیف گسترده‌ای از کاربرد ها استفاده می‌شود و اهمیت زیادی در نظافت صنعت غذایی دارد و برخی از کاربردها عبارتند از:

 1. تخلیه مواد غذایی: از مکنده صنعتی می‌تواند برای تخلیه مواد غذایی از مخازن، نوار نقاله‌ها و سایر تجهیزات استفاده شود.
 2. پاکسازی: از مکنده‌های صنعتی می‌توانند برای پاکسازی تجهیزات و سطوح از مواد غذایی، چربی و سایر آلودگی‌ها استفاده شود. این کار می‌تواند برای حفظ بهداشت و ایمنی دریک کارخانه غذایی و همچنین برای افزایش عمر تجهیزات استفاده شود.
 3. جابه جایی مواد غذایی: ازمکنده‌های صنعتی می‌توانند برای جابه جایی مواد غذایی بین بخش‌های مختلف، پمپاژ مواد غذایی به مخازن یا ظروف و یا حمل و نقل مواد غذایی به خارج از کارخانه استفاده شود.

مزایای استفاده از جارو برقی صنعتی

 1. میزان خرابی ماشین آلات کاهش پیدا می‌کند.
 2. ایمنی و سلامت محیط کار افزایش پیدا می‌کند.
 3. مراقبت از ماشین آلات صنعتی با سرعت بالاتری انجام می‌شود.
 4. مراحل تولید توقف پیدا نمی کند.
 5. فرایند تولید اتوماتیک بیشتر می‌شود.
 6. امکان دفع زباله‌های جامد و مایع و بازیابی آن‌ها فراهم می‌گردد.
 7. در هنگام انجام فرایند تولید آلودگی به وجود نخواهد آمد.
 8. از هدر رفتن مواد در چرخه تولید و ایجاد ضایعات جلوگیری می‌شود.

از اسکرابر صنعتی هم میتوان در صنعت رستوران‌ها استفاده کرد برای اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله ی پیج فلامک ماشین را مطالعه کنید.

کاربرد مکنده صنعتی

ویزگی‌های جارو برقی صنعتی برای نظافت صنایع غذایی

در مراکز تولید مواد غذایی رعایت بهداشت و تمیزی از اهمیت زیادی برخوردار می‌باشد به این خاطر بایداز هر گونه آلودگی از جمله زنگ زدگی در آن جلوگیری کرد. به این خاطر دستگاه‌های مکنده صنعتی با مخزن استیل ضد زنگ مورد استفاده قرار می‌گیرد وبه این ترتیب درصورت جمع آوری مایعات به کارگیری جارو برقی صنعتی در محیط‌های مرطوب،مخزن جاروبرقی دچار زنگ زدگی نشده و هیچ گونه آلودگی به محیط راه پیدا نمی کند. یکی دیگر از تجهیزاتی که با توجه نوع عملیات و نوع مواد می‌توان تغییر داد فیلتر جاروبرقی صنعتی می‌باشد. در صورتی که جمع آوری مواد ریز و پودری مد نظر باشد فیلتر هپا برروی جارو برقی نصب می‌شود و برای جمع آوری موادی با درجه حرارت بالا فیلتر عایق حرارت به کار می‌رود. از طرف دیگر انواع نازل‌ها و سری‌ها طراحی و تولید شد است که با توجه به نوع مواد و محل قرارگیری آن‌ها روی سطح زمین، در بین شیارهای ماشین آلات و... انتخاب می شوند و مورد استفاده قرار می‌گیرد.

یکی دیگر از تجهیزات مناسب برای نظافت صنایع غذایی، دستگاه مکنده ضد انفجار است که در هنگام جمع آوری مواد با خاصیت اشتغال مثل غلات و آرد در مراکز صنایع غذایی به کار می‌رود. مثلا درکارخانه آرد از جاروبرقی صنعتی باید استفاده کرد که دارای استاندارد ضد انفجار باشد تا جارو برقی در مقابل موادی که دارای الکتریسته ساکن هستندحین مکش واکنش انفجاری نشان ندهد. چون پودر آرد به خاطر ماهیت فیزیکی آن دارای الکتریسته ساکن می‌باشد و به این خاطر در حین مکش آرد در صورتی که از جاروبرقی انفجاری استفاده نکنیم باعث تجمع بارالکتریکی و در نهایت انفجاردستگاه جاروبرقی می‌شود.

شستشوی عمیق و ضد عفونی کردن تجهیزات با کارواش آب گرم

در کارواش آب گرم، مواد شوینده در آب و در دمای 60 درجه میریزیم. شستشوی صنایع غذایی با جریان آب فشار قوی و با دمای بالا، چربی و آلودگی‌ها را حتی به صورت عمقی رفع می‌کند. علاوه بر این با استفاده از این روش صاحبان صنایع می‌توانند محیط را از هر گونه باکتری و آلودگی که در سطح و شکاف ها و سطوح عمیق که دسترسی به آن‌ها امکان پذیر نیست را ضد عفونی کنید

کاربرد مکنده صنعتی

مزایای استفاده از واترجت صنعتی

استفاده از واتر جت فشار قوی باعث کاهش مصرف آب و مواد شوینده می‌شود. کنترل و حفظ فشار در این واترجت صنعتی هم کار آمد و ایمنی می‌باشد.

هنگام استفاده از واترجت فشار قوی بسیار اهمیت دارد. که تعادل بین فشار و حجم آب در جایی که پاشیده می‌شود حفظ شود. فشار کم ممکن است منجر به نظافت ضعیف و فشار بیش از حد می‌تواند خطر آسیب به سطوح و تجهیزات را افزایش دهد. کارواش ( واترجت ) فشار قوی با داشتن یک حلقه آب متمرکز در دسترس به پاکسازی تجهیزات صنایع غذایی و دیگربخش‌ها کمک می‌کند.

میزان آبی که مصرف میشود بسیار کم و بهینه می‌باشد، مصرف مواد شوینده کاهش می یابد و با پاکسازی عمیق صنایع غذایی باعث می‌شود صاحبان صنایع از هزینه اضافی نجات پیدا کنند.

نظافت تجهیزات و دستگاه‌های صنعتی

از آنجا که خرابی تجهیزات و دستگاه‌های صنعتی می‌تواند تولید را برای مدت طولانی متوقف کند و علاوه بر آن تعمیر و تعویض این دستگاه‌ها هزینه‌های قابل توجهی برای کارخانه مربوطه به همراه خواهد داشت از این رو یکی از هدف‌های اولیه نظافت صنعتی کارخانجات ذوب آهن، حفاظت از تجهیزات و حذف انواع آلودگی‌ها، لکه‌های چرب، روغن و جرم از سطح آن‌ها می‌باشد و به کارگیری تجهیزات نظافت صنعتی برای حذف موارد ذکر شده در صنایع ذوب آهن حائز اهمیت می‌باشد. در حین تولید محصول در صنعت ذوب آهن مقدار زیادی آلاینده و آلودگی تولید می‌شود که ممکن است در حجم ها و اندازه‌های مختلف وارد محیط زیست شود و به مرور زمان آسیب‌های قابل توجهی به محیط زیست وارد کند و همچنین آلودگی در ابن صنعت می‌تواند باعث از بین بردن سلامتی افراد و کارکنان شود و از آنجایی که این صنعت دارای بخش‌های مختلف می‌باشد به همین دلیل باید از دستگاه‌های مختلفی برای نظافت استفاده کرد. انتخاب دستگاه‌های نظافت صنعتی بستگی به عوامل زیر دارد.

 • نوع آلاینده‌ها

اولین مرحله برای انتخاب تجهیزات مناسب شناسایی نوع آلاینده‌های موجود در محیط کارخانه است. آلاینده‌هایی که در صنایع ذوب آهن وجود دارد شامل گرد و غبار، براده‌های فلزی، مواد شیمیایی، روغن و چربی هستند.

 • مساحت محیط

انتخاب تجهیزات با توجه به مساحت محیط از هدر رفتن زمان و انرژی جلوگیری می‌کند.

 • نوع سطوح

سطوح مختلفی در محیط کارخانه وجود دارد که هر کدام نیاز به تجهیزات نظافتی خاص خود دارند.

دستگاه‌هایی که در نظافت کارخانه‌های ذوب آهن به کار می‌روند عبارتند از:

اسکرابر

دستگاه اسکرابر یکی از تجهیزات نظافت صنعتی پر کاربرد در صنعت ذوب آهن به شمار می‌رود. دستگاه اسکرابر صنعتی از برس چرخشی دیسکی و سیستم مکش آب تشکیل شده و می‌تواند انواع آلودگی‌ها را از روی تمامی سطوح کف شست وشو داده و خشک کند. اسکرابر به این صورت عمل نظافت را انجام می‌دهد در ابتدا برس یا برس‌ها می چرخند و آب می پاشند تا آلودگی‌ها را از سطح پاک کنند. آب کثیف به طور همزمان توسط تی لاستیکی جمع می‌شود و با استفاده از یک موتور مکنده به مخزن آب آلوده کشیده می‌شود. پس از شست وشو و نظافت زمین با دستگاه اسکرابر هیچ رطوبتی باقی نمی ماند و کاربر می‌تواند بدون فاصله به کار خود ادامه دهد.

سوییپر

برای تمییز کردن محوطه کارخانجات ذوب آهن، سالن‌ها و انبارهای نگه داری مواد از سوییپر صنعتی استفاده می‌شود و به این ترتیب هیچ آلودگی روی سطح زمین باقی نمی ماند. سوییپرها در دو مدل دستی و سرنشین دار طراحی و تولید می شوند که در صنایع مختلف از جمله صنعت ذوب آهن از سوییپر سرنشین دار استفاده می‌شود این دستگاه به صورتی است که کاربر مانند یک خودرو بر روی دستگاه می‌نشیند و کنترل دستگاه را بر عهده می‌گیرد. با استفاده از سوییپر سرنشین دار می‌توان با سرعت هر گونه آلودگی را در صنعت ذوب آهن جمع آوری کرد. و از این دستگاه بیشتر برای نظافت و شست و شوی فضاهای بیرونی و انبارها استفاده می‌شود. حجم بالای مخازن، پهنای نظافت بالا و کاربری آسان سوییپر سرنشین دار باعث شد تا با این دستگاه، نظافت مناسب در کارخانه ذوب آهن و فولاد انجام شود.

واترجت صنعتی

واترجت از دستگاه‌های نظافت صنعتی قوی در صنعت ذوب آهن به شمار می آید و در واقع طرز کار این دستگاه به صورتی است که با خارج کردن آب پر فشار، در ازبین بردن آلودگی‌های سطحی و عمیق کاربرد دارد و دستگاه واترجت آب گرم با قدرت پاک کنندگی بالا روغن و آلاینده‌های عمیق سطح را از بین می‌برد و باعث بهبود عملکرد آن می‌شود و با اضافه کردن نازل به کارواش آب گرم می‌توان آلودگی‌های عمیق سطوح کف را با قدرت بالا از بین برد.

جاروبرقی صنعتی

جارو برقی صنعتی برای نظافت در محیط‌های سخت و دشوار طراحی و تولید شد و به همین خاطر قدرت مکش و سرعت بسیار بالایی دارد. مکش آلاینده‌ها در محیط صنعت آهن باید با کمک فیلتر‌های قوی انجام گیرد و جارو برقی صنعتی به دلیل قدرت فیلتراسیون قوی و دارا بودن تکنولوژی جدید می‌تواند انواع پسماندها، ذرات ریزو درشت مانند پودر سنگ آهن را مکش کند. جارو برقی صنعتی با ویزگی‌های زیر معرفی می‌شود.

 • قدرت و سرعت مکش

جارو برقی صنعتی باید دارای قدرت و سرعت مکش باشند تا توانایی جمع آوری مواد سخت و سنگین را داشته باشند. در صنعت فولاد آهن از این نوع جاروبرقی استفاده می‌کنند. یک مکنده صنعتی قدرتمند، پودر سنگ آهن را به آسانی و به طور کامل از روی سطوح ناهموار و هموار مکش می‌کند.

جارو برقی صنعتی دارای مکنده مقاوم و ضد سایش هستند و بدنه این دستگاه از مواد ضد سایش با مقاومت و کیفیت بالا ساخته می‌شود و وقتی در کارخانه‌ها برای نظافت از آن استفاده می‌کنند، حین مکش مواد ساینده مثل پودر سنگ آهن و ذرات خورنده مقاومت زیادی دارند و دچار آسیب نمی شوند

 • قدرت فیلدراسیون بالا

این ویژگی در مکنده صنعتی یک فرایند مهم بوده که از گرفتگی فیلتر جلوگیری می‌کند. فیلتر اصلی که در جاروبرقی‌های کارآمد تعبیه میشود فرایند فیلتراسیون را در زمان مکش مواد ریز و پودری با کیفیت بالا و بازدهی زیاد به انجام میرساند و از ورود ذرات به موتور و بازگشت آن‌ها به محیط جلوگیری می‌کند.

 • فناوری سایکلون در جارو برقی صنعتی کارخانه‌های ذوب آهن

دستگاه‌های مکنده و جارو برقی‌های صنعتی سخت کار که عمدتاً در کارخانه‌های ذوب آهن و فولاد استفاده می شوند مجهز به فناوری سایکلون هستند و سایکلون ذرات گرد و غبار را قبل از برخورد آن‌ها با فیلتر از جریان هوا جدا می‌کند. وجود این فناوری و عملکرد آن باعث افزایش طول عمر فیلتر می‌شود.

 • تجهیزات جانبی متنوع و کارآمد

به منظور مکش و جمع آوری مواد با ویژگی‌های مختلف به وسیله جارو برقی صنعتی، تجهیزات جانبی متنوعی در دسترس هستند. به عنوان نمونه سرتخت برای کندن و مکش مواد سخت از روی زمین بر روی مکنده صنعتی قابل نصب می‌باشند و در نهایت مکش مواد از سطوح مختلف و حتی از روی ماشین آلات صنعتی و خطوط تولید آسان تر صورت می‌گیرد.

مکنده دائم کار

این دستگاه به موتور توربینی مجهز است که امکان استفاده از دستگاه را به طور مداوم درکارخانه‌های ذوب آهن و دیگر کارخانه‌های صنعتی فراهم می‌کند. مکنده صنعتی دائم کار به خاطر داشتن پمپ قدرتمند و موتور توربینی به صورت 24 ساعته کار می‌کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد تجهیزات نظافت صنعتی مثل بهترین زمین شوی برقی صنعتی و سویپر صنعتی و بخارشوی صنعتی و کاربرد مکنده صنعتی میتونید در وبسایت WWW.FalamakMachine.Co جست و جو کنید.

 این مطلب تبلیغاتی است و محتوای آن توسط سفارش دهنده تهیه شده است.

نظرات کاربران
نظر شما

ساعت 24 از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

تازه‌ترین خبرها