رفتن به محتوا
سام سرویس
کد خبر 637033

عدم توازن جدی قدرت مردم و حاکمیت

ساعت 24 -یک فعال سیاسی گفت: متاسفانه باید گفت ما با عدم توزان جدی قدرت مردم و حاکمیت مواجه هستیم و تا زمانی که این عدم توازن بین قدرت مردم و حاکمیت به توازن نرسد مردم نمی توانند با توجه به ضعفی که در قدرت و نهادهای برآمده از درون مردم وجود دارد، سهم خودشان را مطالبه کنند و این در ارتباط با دولت و ملت یک موضوع جدی است.

افشین حبیب زاده در گفت‌گو با خبرنگار ایلنا، درباره حضور مردم در چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و انتخاب مسعود پزشکیان به عنوان رئیس دولت چهاردهم گفت: یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که باید در این انتخابات به آن توجه شود کاهش میزان مردم مشارکت در انتخابات بود. در واقع ما با تحلیل کاهش میزان مشارکت مردم به آن ۶۰ درصدی که در انتخابات شرکت نکردند باید بگوییم صدای شما را شنیدم و این موضوع از اهمیت خاصی برخوردار است. در آخرین انتخابات ریاست جمهوری در سال ۱۴۰۰ حدود ۴۸.۸ درصد شرکت کردند که فکر می‌کنم در انتخابات چهاردهم حدود ۹ درصد کاهش پیدا کرده است که البته در مرحله دوم ترمیم شد.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب ادامه داد: به نظر من مرحله اول و مرحله دوم را باید جداگانه تحلیل کنیم. معتقدم در تحلیل این مسئله باید علت و دلایل کاهش مشارکت مردم را ذکر کنیم. من فکر می‌کنم به چند دلیل با این کاهش مشارکت مواجه بودیم، یکی از دلایل مهم دولت‌ها بودند؛ به اعتقاد من نباید فقط متمرکز بر دولت اخیر باشیم، در دوره دوم دولت قبل (دولت دوازدهم) هم ما چنین مشکلاتی داشتیم، اساسا دولت‌ها با موضوعی تحت عنوان بحران دستاورد در حوزه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی و حتی فرهنگی مواجه هستند.

وی ادامه داد: اگر بخواهیم مثال بزنیم در حوزه سیاسی در روابط خارجی در این زمینه بسیار می‌توانیم حرف بزنیم. در رابطه با همسایگان در منطقه بسیار می‌توانیم صحبت کنیم. بحث تحریم یکی از نمونه‌های آن است؛ علیرغم اینکه در دولت قبل برخی از موانع تحریم برطرف شد اما باز هم مشاهده کردیم که به نتیجه‌ مطلوب نرسید. در حوزه اقتصادی ما سال‌هاست بحث تورم را داریم. در صورتی که در این حوزه در اکثر کشورها زمینه تورم مشخص شده است و توانسته‌اند آن را کنترل کنند اما ما هنوز نتواسته‌ایم این کار را انجام دهیم. در مسئله اشتغال آمارهایی که منتشر می‌شود اشتباه است و ما همچنان با سیل عظیمی از افرادی که پیگیر کار هستند و اشتغال کاملی ندارند، مواجه‌ایم. در بحث نابرابری و فقر هم همین طور است. همه این‌ها نشان می‌دهد ما به صورت جدی با بحران دستاورد در دولت‌ها مواجه هستیم.

نظرات کاربران
نظر شما

ساعت 24 از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

تازه‌ترین خبرها