رفتن به محتوا
تلویزیون سام با ۲ سال ضمانت سام سرویس
کد خبر 114631

هموروئیدها

img alt="هموروئیدها" src="http://vista.ir/include/articles/images/b74773d76a10862e4de2d89f25c90892.jpg" />

هموروئیدها یا توده ها، یکی از معمولترین و آزار دهنده ترین اختلالات انسانی هستند. هموروئیدها خودشان به ندرت شدید هستند اما می توانند بی نهایت دردسرساز باشند. در برخی موارد، هموروئیدها ممکن است یک اختلال شدیدتر از قبیل سرطان کولون یا رکتال را بپوشانند. بنابراین، هموروئیدها به تشخیص مناسب و درمان توسط یک پزشک نیاز دارند.
هموروئیدها وریدهای گشاد شده (بزرگ شده) هستند که در اطراف مقعد و رکتوم رخ می دهند. آنها ممکن است خارجی (خارج از مقعد) یا داخلی باشند و به سمت خارج حرکت کنند. در هر دو این موارد، هموروئیدها می توانند به صورت توده ها یا برآمدگی ها حس و دیده شوند. هموروئیدها همچنین ممکن است درون رکتوم بمانند و بنابراین نمی توانند حس یا دیده شوند. این نوع هموروئیدها، هموروئیدهای داخلی نامیده می شوند.
● چه چیزی هموروئیدها را ایجاد می کنند؟
یک علت معمول هموروئیدها صرفاً وضعیت ایستادن است که در آن تمام خون بالای رکتوم فشار را بر روی نواحی رکتال و مقعد می آورد. بیماریهای دیگری که به هموروئیدها کمک می کنند شامل عادات روده ای ضعیف، یبوست، اسهال، حاملگی، چاقی و بخصوص فشار آوردن مکرر هنگام اجابت فراج هستند. هرچند، برخی بیماران هیچیک از این بیماریها را نخواهند داشت و با این حال به هموروئیدها مبتلا می شوند.
● عوارض چه هستند؟
هموروئیدها می توانند ناراحتی متعدد اما مشکلات غیر جدی ایجاد کنند.
▪ ترومبوز و درد:
یک لخته خون در هموروئید ممکن است درد شدید ایجاد کند و معمولاً به توجه فوری پزشکی نیاز دارد.
▪ خونریزی:
هموروئیدها چه در خارج و چه در داخل قرار گرفته باشند می توانند خون قرمز تازه را تراوش کنند. هموروئیدهای خارجی اغلب چکیدن خون از مقعد را هنگام نشستن در دستشویی ایجاد می کنند. خون همچنین ممکن است به شکل لکه دار کردن لباس زیر دیده شود. هموروئیدهای داخلی که خونریزی می کنند ممکن است خون تازه در مدفوع ایجاد کنند.
▪ خارش و تحریک:
هموروئیدهای خارجی می توانند خارش دار باشند، بخصوص اگر ناحیه مرطوب و تحریک شده باشد.
● آیا هموروئیدها می توانند سرطان ایجاد کنند؟
هموروئیدها سبب توسعه سرطان نمی شوند. هرچند، هم هموروئیدها و هم سرطان می توانند خونریزی مقعدی ایجاد کنند. در واقع بسیاری از اختلالات می توانند علت خونریزی مقعدی باشند. هنگامیکه خونریزی مقعدی در فرد بالای ۳۰ سال، و بخصوص در افراد بالای ۵۰ سال، رخ می دهد باید به عنوان یک مشکل جدی در نظر گرفته شود تا زمانیکه یک تشخیص دقیق داده شود. پزشکی که مستقیماً ناحیه مقعد را آزمایش می کند اغلب می تواند تشخیص اختصاصی را بدهد.
● درمان
درمان انواع هموروئیدها به اینکه آنها کجا هستند، چه هستند، چه مشکلاتی ایجاد می کنند، و چقدر شدید هستند، بستگی دارد. اغلب، زمان و پروسه طبیعی بهبودی، هموروئیدها را با درمان کوچک یا غیر خاص برطرف می کند هنگامیکه هموروئیدها به درمان نیاز دارند، معیارهای عمومی زیر توصیه می شوند:
۱) درمان سنتی
▪ ناحیه مقعد را تمیز نگه دارید، یک صابون ملایم و مالش ملایم پس از اجابت مزاج را بکار برید. از ماساژ دادن شدید ناحیه اجتناب کنید.
▪ مقعد و هموروئیدها را تا آنجائیکه امکان دارد خشک نگه دارید، یک پودر تالک و یک پد از دستمال نرم جهت جذب رطوبت بکار برید.
▪ یک رژیم غذایی غنی از فیبر (برن) و سبوس دار بخورید. فیبر و برن آب را در مدفوع نگه می دارند، مدفوع نرم و حجیم ایجاد می کنند که عبور آنرا آسانتر می کند و تمایل به توسعه هموروئیدها را کاهش می دهند. عوامل حجم دهنده در داروخانه ها در دسترس هستند.
▪ از فشار آوردن به خود هنگام اجابت مزاج اجتناب کنید.
▪ هنگام بروز ترومبوز، درد، و حساسیت ، حمام کردن دروان داغ ۱۰ تا ۲۰ دقیقه، دو تا سه بار در روز گرما را به ناحیه می آورد و رفع درد را فراهم می کند و سبب بهبودی می گردد. این کار وان کوچک داغ نامیده می شود.
۲) بستن و بند آوردن رگ
یک روش معمول درمان هموروئیدهای داخلی کاربرد یک باند پلاستیکی کوچک جهت بندآوردن ورید متورم اصلی است. گردش خون متوقف می شود و هموروئید کوچکتر می شود. تکرار درمانها گاهی اوقات ضروری است.
۳) انعقاد نوری مادون قرمز
یک منبع نور مادون قرمز می تواند جهت انعقاد وریدی های هموروئیدی داخلی بکار رود. اغلب بیش از یک درمان ضروری است.
۴) لیزر
لیزر یک اشعه نوری با شدت بالا را به بافت هدف گیری می کند و بنابراین گرما تولید می کند، بنابراین هموروئید را منعقد می کند یا می سوزاند. این تکنیک هنوز در فاز تحقیقاتی است اما ممکن است در آینده کاربرد داشته باشد.
۵) جراحی
گاهی اوقات در درمان هموروئیدها توصیه می شود. جراحی معمولاً برای موارد زیر نگه داشته می شود:
▪ لخته(ترومبوز) حاد و دردناک هموروئیدها
▪ هموروئیدهای خونریزی کننده فراوان یا مداوم
▪ هموروئیدهای طولانی مدت، برگشت ناپذیر یا بزرگ
▪ هنگامیکه درمانهای دیگر ناموفق هستند
پزشک مورد هر بیمار را جهت تشخیص درمان مناسب ارزیابی می کند.
● جهت جلوگیری از هموروئیدها
▪ فیبر، برن، یا سبوس فراوان بخورید یا یک عامل حجیم کننده جهت ابقاء حرکات منظم و آسان روده ای بکار برید.
▪ هنگام ضرورت مدفوع، حرکت روده را به تاخیر نیندازید یا از آن جلوگیری نکنید.
▪ ورزش بخصوص ایروبیک ممکن است به حرکات روده ای منظم تر کمک کند.
▪ مایعات فراوانی بنوشید و وعده های غذایی برنامه ریزی شده منظمی بخورید.
▪ ناحیه اطراف مقعد را تمیز و خشک نگه دارید.
● خلاصه
هموروئیدها اختلالات معمول خاصی هستند و اغلب به خودی خود یا با حداقل درمان بهبود می یابند. درمان معمولاً ساده و موثر است، اگر چه جراحی گاهی اوقات ضروری است. هموروئیدها می توانند یک اختلال جدی تر را بپوشانند و بنابراین باید به شکلی مناسب توسط یک پزشک ارزیابی و تشخیص داده شوند. افراد مبتلا به هموروئیدها که با پزشک خود رابطه نزدیکی دارند معمولاً از یک نتیجه خوب و رفع این اختلال معمول مطمئن هستند.

مترجم دکتر نگار اصغر بیک

منبع : محیا نیوز

نظر شما

ساعت 24 از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

تیتر داغ
تازه‌ترین خبرها