پنجشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۹ - ۰۵:۱۰

خواص جینکو | درخت جینکو | آنچه باید در باره جینکو بدانید

جینگو

خواص جینکو | جینکو و بهبود جریان خون |جینکوبیلوبا و اثرات ضد آلزایمر| افرادی که بیماری آسم دارند از این جینکو استفاده نمایند  |چه کسانی نباید از جینکو استفاده کنند؟ | مضرات گیاه جینکو | فواید جینکو | خواص جینکو برای سکته مغزی و قلبی

خواص جینکو

جینکو درختی است برگ ریز که قدیمی ترین گونه‌ی گیاهی به جای مانده در جهان می‌باشد. بعضی، قدمت وجود آن را بیش از 200 میلیون سال و بعضی منابع بیش تر از 250 و حتی 270 میلیون سال می‌دانند. این درخت ارتفاعی تا 37 متر و قطری تا حدود یک متر را می‌تواند دارا باشد. عمر درخت گاهی تا هزار سال می‌رسد. برگ‌های این درخت بسیار ظریف و زیبا و به شکل بادبزن هستند. برگ جینکو دارای رنگ سبز نسبتاً روشن بوده و همین رنگ به درخت زیبایی خاصی می‌دهد.

این درخت دو پایه بوده، در پایه ی نر گل‌ها به صورت گل آذین سنبله و پایه ی ماده دارای میوه ای شبیه به گیلاس تولید می‌کند که ریشه ی آن در پاییز به روی درخت کامل شده و به زمین می‌افتد.

میوه‌ی جینکو دارای قسمت گوشتی آب دار با بوی بد بوده و دانه‌ای در وسط آن است. این دانه شبیه دانه‌ی بادام می‌باشد و در بعضی از مناطق آسیا به عنوان خوراکی به فروش می‌رسد. این درخت، بومی چین بوده و در ژاپن نیز گسترش دارد. کشت جینکو در سال‌های اخیر در مناطق مختلفی از جهان از جمله در ایران معمول گشته است. این درخت دارای رشد بسیار کند و آرامی می‌باشد.

جینکو برای مقاببا توجه به قدمت درخت که مربوط به بیش از 200 میلیون سال پیش می‌باشد، آن را به نام فسیل زنده یاد می‌کنند و از آن جا که فسیل‌های به جا مانده از این درخت در نواحی جنوب شرقی چین و هندوچین پیدا شده است، احتمال رویشگاه اصلی آن در این نواحی به یقین مبدل شده است. به نظر می‌رسد که تمام جینکوهای موجود در آمریکای شمالی، اروپا و نقاط دیگر کره‌ی زمین در عصر یخبندان دوره‌ی اول از بین رفته و فقط در چین از این خطر نجات یافته‌اند. این گیاه در سال 1710 به وسیله ی اگلبرت کمپفر به اروپا برده شد و در سال 1771 توسط گیاه شناس مشهور، لینه مورد مطالعه و نام گذاری علمی شد.

جینکو و بهبود جریان خون

بهبود دهنده گردش خون و حفاظت از سلول‌های عصبی مغز

ترپینوید موجود در جینکو، منجر به اتساع عروق می‌شود و گردش خون را بهبود می‌بخشد. مغز به عنوان یکی از اعضای اساسی بدن از این بهبود گردش خون سود ویژه‌ای می‌برد و این موضوع باعث بهبود حافظه، تمرکز و سرعت یادگیری می‌شود. در واقع نتایج اثرگذاری این گیاه بر قدرت‌شناختی مغز در برخی از تحقیقات نشان داده شده است و در برخی دیگر به اثبات نرسیده است. 

جلوگیری و یا بهبود بیماری شبکیه

دژنراسیون ماکولا، بیماری است که رشد آهسته آن به شبکیه چشم آسیب می‌رساند و در ‌نهایت منجر به کوری می‌شود. در واقع یکی از دلایل اصلی کوری در جوامع غربی همین بیماری است. جینکو با حفاظت و تقویت اعصاب چشمی و همچنین حفاظت از رگ‌های خونی از این بیماری پیشگیری می‌کند و یا در افراد مبتلا، سرعت پیشرفت آن را کاهش می‌دهد. 

جینکوبیلوبا و اثرات ضد آلزایمر

معمول‌ترین کاربرد این گیاه به منظور افزایش حافظه و پیشگیری از فراموشی می‌باشد. هم چنین این گیاه اثرات مفیدی در درمان آلزایمر نشان داده است. تحقیقات اخیر اثرات موثر این گیاه بر پیش‌گیری از جنون، اضطراب، شیزوفرنی و افسردگی را نشان می‌دهند. جینکوبیلوبا باعث تحریک گردش خون مغزی می‌شود و در نتیجه مشکلات ناشی از نارسایی گردش خون در مغز که می‌تواند باعث دلهره، استرس، کمی حافظه، مشکلات شنوایی و کاهش تمرکز گردد را بهبود می‌بخشد. بهبود تفکر، بهبود رفتارهای اجتماعی، بهبود زوال عقل در آلزایمر و تسکین علائم اضطراب که در نتیجه جریان خون ناکارآمد به سمت مغز باشد؛ با مصرف این گیاه گزارش شده است

خواص جینکو

افرادی که بیماری آسم دارند از این جینکو استفاده نمایند 

این گیاه اثرات مفیدی را بر روی دستگاه گردش خون دارد . دانه این گیاه دارای اثرات گشاد کننده ای می باشد بنابراین مصرف آن برای افرادی که آسم دارند توصیه می گردد .

از این گیاه برای درمان بیماری هایی هم چون:

شب ادراری درمان کرم های روده ای
دردهای مثانه درمان سوزاک
بالا بردن توان جنسی مشکلات انعقاد خون

خواص جینکو برای سکته مغزی و قلبی

یکی دیگر از خواص جینکو جلوگیری از سکته مغزی و قلبی می باشد این گیاه سلامتی رگ های بدن را تضمین می نماید و این بدین علت است که جینکو دارای موادی می باشد که قطر رگ ها را افزایش می دهد و موجب این می شود که خون به راحتی در رگ ها به گردش درآید همچنین این گیاه از جمع شدن چربی در رگ ها و تصلب شرائین جلوگیری به عمل می آورد لذا با مصرف آن لخته در رگ ها تشکیل نمی گردد و سکته مغزی و قلب روی نخواهد داد.

پیشنهاد می شود بخوانید : خواص قرص زینک | قرص زینک پلاس و چاقی

مضرات گیاه جینکو

از این گیاه به عنوان یک مکمل بی‌خطر یاد می‌شود؛ مگر در شرایط نادر که ممکن است به سبب وجود تضاد با دیگر داروها موجب بروز عوارض جانبی در بدن شود. مصرف جینکو ممکن است منجر به بیماری‌های گوارشی از جمله اسهال و استفراغ شود. همچنین بروز سردرد و حالت تهوع در برخی از موارد نیز دیده شده است. این دارو ممکن است منجر به به وجود آمدن جوش و ضعف در ماهیچه‌ها نیز بشود. خونریزی یکی از عوارض جانبی خطرناک و در عین حال نادر این گیاه است. بهتر است افرادی که مشکلات خونی دارند و یا از داروهای رقیق کننده خون استفاده می‌کنند، از مصرف آن خودداری نمایند. بیماران دیابتی نیز بهتر است تحت مراقبت پزشک خودشان جینکو را مصرف کنند. بهتر است برای مصرف این گیاه قبل از هر چیز، با دکتر خود نسبت به میزان و نحوه مصرف آن مشورت کنید. 

چه کسانی نباید از جینکو استفاده کنند؟

جینکو نیز مانند هر گیاه دیگری باید با احتیاط مصرف شود.

مصرف این گیاه برای افراد زیر مورد منع مصرف دارد:

زنان باردار، شیرده  افرادی که داروهای ضدانعقادی مثل آسپیرین می‌خورند
افرادی که تحت درمان داروهای ادرار آور هستند  افراد هموفیلی و افرادی که عمل جراحی در پیش دارند زیرا این گیاه خون را روان می‌کند
افرادی که داروهای ضد ریفلاکس معده می‌خورند نوجوانان زیر 18 سال. این افراد قبل از مصرف باید حتماً با پزشک مشورت کنند
 افرادی که داروهای فشار خون و آنژین مصرف می‌کنند

در ‌نهایت جینکو یک گیاه بسیار مفید است و اکثر ما می‌توانیم از فواید مصرف آن بهره ببریم و به سلامت مغز و چشم خود کمک کنیم و راندمان آن‌ها را بهبود بخشیم. میلیون‌ها نفر در سراسر دنیا این گیاه را مصرف می‌کنند. پزشکان نیز مصرف آن را برای بهبود سلامت مغز نیز توصیه می‌کنند

 جینکو برای مشکلات حافظه و وزوز گوش

اثر متقابل فلاونوئیدها ، جینک گلیدها و ترپن ها احتمالاً مسئول اثرات جینکو است. این مخلوط از مواد حداقل در تست های آزمایشگاهی تأثیرات بی شماری دارد: از سلول های عصبی در برابر تأثیرات مضر محافظت می کند و از عملکرد برخی از پیام رسان ها در مغز که بر حافظه و یادگیری تأثیر می گذارند پشتیبانی می کند. علاوه بر این ، مواد از لخته شدن خون جلوگیری می کنند ، خواص جریان خون را بهبود می بخشند و رادیکال های آزاد را رهگیری می کنند.

به همین دلایل ، محققان پیشنهاد می کنند که جینکو به هنگام از بین رفتن تناسب اندام ، تمرکز یا مطالعه دشوار به شما کمک می کند. جینکو همچنین می تواند بر روی بیماری هایی که اختلالات گردش خون در آنها نقش دارد ، تأثیر مثبتی داشته باشد - به عنوان مثال سرگیجه ، صدای زنگ در گوش ( وزوز گوش ) و انسداد متناوب ( PAOD ).

امیدواریم مطلب خواص جینکو برایتان مفید باشد.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.