چهارشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۱

تاثیر یوگا بر بدن / تاثیر یوگا بر افسردگی / تاثیر یوگا بر لاغری

خبر7

ساعت24-هر آنچه میخواهید در خصوص یوگا و تاثیر آن بر سلامتی بدن و مقابله با انواع امراض جسمی و روحی بدانید در این مطلب برای شما گردآوری نمودیم/ تاثیر یوگا بر بدن / تاثیر یوگا بر افسردگی / تاثیر یوگا بر لاغری

یوگا ورزشی جسمی و روانی (فکری) می‌باشد که در شبه قارهٔ هند و توسط هندوها به وجود آمده‌است. ریشه یابی دقیق این ورزش که توسط چه شخصی و دقیقاً چگونه بوجود آمده کمابیش ناممکن است. چرا که تاریخ شکل‌گیری یوگا به سالهای بسیار دور برمی گردد.( تاثیر یوگا بر بدن )

 

تاثیرات یوگا بر اندام

مطالعه ای در مجله فیزیولوژی و فارماکولوژی هند منتشر شد، تأثیر تمرین یوگا را برای شش هفته و تأثیر آن در کاهش وزن با استفاده از یک آزمون که به کاهش خستگی کمک می کند، مورد بررسی قرار داد.46 نفر مورد مطالعه قرار گرفتند که 23 مورد آن گروه کنترل بود. این مطالعه بین گروه یوگا و گروه کنترل اختلاف معنی داری نشان داد که یوگا باعث کاهش وزن می شود. این مطالعه همچنین نشان داد تمرین یوگا بهبود قابل توجهی در قدرت و استقامت عضلات تنفسی ایجاد می کند.مطالعه دیگری که در درمانهای جایگزین در بهداشت و پزشکی منتشر شد، در 15،550 مردان و زنان میانسال که تمرین یوگا را انجام دادند و تاثیر یوگا بر افزایش وزن را مورد بررسی قرار دادند. این افراد به مدت 10 سال پیگیری شد این مطالعه نشان داد که تمرین یوگا منظم با کاهش افزایش وزن ارتباط دارد به خصوص در افراد دارای اضافه وزن. بنابراین، این مطالعه نتیجه گیری کرد که یوگا می تواند به کسانی که می خواهند وزن شان را حفظ یا کاهش دهند کمک می کند. بنابراین، طبق این مطالعات، یوگا باعث کاهش وزن می شود. هیچ یک از مطالعات نشان ندادند که چه نوع یوگائی افراد مورد تمرین انجام می دادند اما افراد قادر به کاهش وزن بودند.یوگا به شما کمک می کند تا وزن خود را کاهش دهید، بدیهی است این موضوع به نوع یوگایی که شما تمرین می کنید، بستگی دارد. انواعی که شامل حرکات هوازی بیشتر مانند یوگا قدرت و جریان یوگا هستند، کالری بیشتری را نسبت به آنهایی که شامل حرکت کمتر و تمرکز بیشتر روی مدیتیشن هستند، می سوزانند.

  معایب یوگا

دانشمندان با انجام آزمایشات و مطالعاتی دریافتند یوگا موجب نرم شدن استخوان ها و مفتصل می شود و احتمال شکنندگی را در دوران سالمندی افزایش می دهد.

بررسی ها نشان می دهند، علی رغم اینکه ورزش برای پیشگیری از پوکی استخوان مهم است اما برخی از حرکات یوگا که همراه با خم شدن بیش از حد ستون فقرات به جلو است می تواند باعث شکستگی مهره  شود. همچنین برای تجویزرنوع ورزش به بیماران نباید تنها به نتیجه تست تراکم استخوان تکیه کرد.

گفتنی است، حرکات پیشرفته در یوگا موجب آسیب رساندن به مفاصل می شود و تغییر حالت فیزیکی بدن را به دنبال خواهد داشت.در طی انجام وضعیت ها، ماهیچه ها تحریک، منبسط و منقبض می‌شوند. با انجام یوگا، ماهیچه ها انعطاف پذیر و قوی می‌شوند. تمرین منظم یوگا مانند تمام فعالیت های جسمی دیگر، روند بی آهک شدن استخوان ها (پوکی استخوان) را کند می‌کند اما حرکات پیشرفته در این ورزش آسی بهای زیادی را به دنبال خواهد داشت.

فواید یوگا برای بانوان


امروزه آثار زیانبار استرس و فشارهای عصبی در بروز اختلالات هورمونی بدن کاملا شناخته شده است. استرسی در خانم ها باعث نامنظم شدن عادت ماهیانه، آمنوره (توقف کامل قائدگی) و یا اختلال در تخمک گذاری می شود. استرسی در مردان نیز با مشکلاتی نظیر انزال زودرسی، اختلال در نعوظ و کاهش هورمون تستوسترون همراه است. به همین دلیل مقابله با استرسی برای زوج هایی که به مشکلات ناباروری مبتلا هستند بسیار حائز اهمیت است.

فواید ورزش یوگا برای لاغری

یوگا اگر با رژیم غذایی مناسب همراه شود می‌تواند باعث کاهش وزن شود.
برای پاسخ به این سوال که آیا یوگا باعث لاغری می شود، در ابتدا باید گفت یوگا یک علم روحی و روانی است که پنج هزار سال پیش در هندوستان به وجود آمد. اگرچه یوگا معمولا فقط یک ورزش فیزیکی قلمداد می‌شود ولی در اصل تمام جنبه‌های زندگی مثل رژیم غذایی، افکار ذهنی، شیوه زندگی و فلسفه را در بر دارد.
چون یوگا توجه فرد را به بدن خود جلب می‌کند، فرد از بدن خود از لحاظ فیزیکی و روحی آگاهی می‌یابد؛ در نتیجه به روش‌های جدید مد شده در جامعه توجه نمی‌کند و بیشتر متوجه درون خود است.
یوگا و مدیتیشن می‌توانند توجه و تمرکز فرد را هنگام غذا خوردن بالا ببرند که نهایتا شخص به مقدار غذا، نحوه تهیه و سرعت خوردن دقت خواهد کرد.

تاثیر یوگا بر افسردگی

یک مطالعه جدید تاثیر مثبت یوگا بر افسردگی را نشان داده است. محققان میگویند انجام هفتگی یوگا و انجام تنفس های عمیق در حین انجام آن میتواند تاثیر مثبت خود بر این بیماری ناتوان کننده را نشان دهد. افسردگی از بیماری های شایع مردمان زمانه ما است و درمان آن میتواند بسیار مشکل باشد. روانپزشکان معمولا از داروهای ضد افسردگی در درمان این بیماری استفاده میکنند ولی تاثیر دارو تنها در کمتر از 40 درصد موارد مصرف آن دیده میشود.

محققان میگونید یوگا مانند هر ورزش دیگر و حتی بهتر از بسیاری از آنها میتواند با آزاد کردن مواد شیمیایی خاص در مغز حس خوب بودن در انسان را بیشتر کند. انجام یوگا همچنین میتواند مواد شیمیایی خاصی که در سیستم ایمنی ما ساخته شده و افسردگی را بدتر میکنند را کاهش دهد.

در مطالعه اخیر 30 بیمار مبتلا به افسردگی شدید major depressive disorder تحت درمان با دوز بالا و پایین یوگا قرار گرفتند. دوز بالای یوگا به معنای سه جلسه 90 دقیقه ای در هر هفته و دوز پایین آن به معنای تنها دو جلسه بود. در این درمان از روش Ilyengar yoga استفاده شد که بر روی جزئیات، دقت و در امتداد قرار دادن اندام ها و کنترل تنفس تاکید دارد.

مطالعه نشان داد که در هر دو گروه، علائم افسردگی کاهش قابل ملاحظه ای پیدا کرد و این تاثیر در گروه با دوز بالا بیشتر بود.

نتایج این مطالعه در شماره مارس 2017 مجله Journal of Alternative and Complementary Medicine منتشر شده است.

تمرینات یوگا باعث خون‌رسانی به تمام ارگان‌های بدن مخصوصاً مغز شده، اکسیژن و گلوکز بیشتری را به‌اندام‌ها می‌رساند و در نتیجه این عمل سطح انرژی در بدن بالاتر می‌رود و همین طور عملکرد جسمی و ذهنی افراد افزایش یافته و عضلات نیز قویتر می‌شوند، تنش‌ها و انقباضات عضلانی نیز رفع خواهند شد؛ علاوه بر موارد گفته شده با تمرینات تعادلی، سطح تمرکز بالاتر می‌رود و در عمل افراد در شرایط سخت بیرونی و موقعیت‌های دشوار زندگی می‌توانند دقیق تر و منطقی تر از سایرین تصمیم‌گیری کنند.( تاثیر یوگا بر بدن )

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.