خواص گیاه مامیران کبیر | فواید گیاه مامیران کبیر برای برای پوست و کلیه

مامیران کبیر فواید شگفت انگیزی دارد در این مطلب قصد داریم هر آنچه میخواهید در خصوص عجایب مامیران کبیر برای پوست بدانید برای شما گردآوری کردیم.

مامیران یا “مامیزان کبیر” گیاهی داروئی است از خانواده “خشخاش Papaveraceae” می باشد که نام علمی آن”Chelidonium Majus”است .مامیران ،” گیاه پرستو ” نیز نام گزاری می گردد.

مامیران کبیر گیاهی چند ساله می باشد که تا یک متر رشد می کند این گیاه در نواحی آسیا و اروپا می روید. برگهای گیاه به رنگ سبز مایل به کبود می باشد که به تعدادی بخش تقسیم گردیده و هربخش آن دندانه دار هستند.گل های مامیران کبیربه رنگ زرد و به شکل چتر مجتمع می باشند و در فصل تابستان رشد می کنند. میوه مامیران باریک و درازمی باشد که در هنگام رسیدن ترک می خورد و دانه ها در داخل آن شبیه کنجد مشاهده می گردند و شیره ای زرد رنگ درآن موجود است که پوست را می سوزاند و جهت از بین بردن میخچه پا مصرف می گردد .

مامیران کبیردر نواحی پرچینها روی دیوارهای کهنه و کنار ساختمان ها رشد می کند، گیاه مامیران ، در ایران، در گیلان، رودبار، عمارلو بین کبوتر چای و زردچین، در گرگان در بندر گز، مازندران و چند محل دیگر رشد می کند.

مامیران کبیر حاوی آلکالوئید ھای مختلفی مثل:

چلیدونین ھربرین
ھیموچلیدونین اسپارتئین
کلریتین نمک ھای کلسیم
پروتوپین منیزیوم
آلیکری توپین آلمینویم

در مامیران کبیر ھمچنین مواد رزینی و موسیلاژ مشاهده می گردد.

خواص گیاه مامیران کبیر

خواص گیاه مامیران کبیر

این گیاه جهت درمان نقرس موثر می باشد.

جهت معالجه سینوزیت باید بخور با آب جوشانده مامیران کبیر بدهید و همچنین کمی از آب جوشانده آن را با کمی عسل قاطی نموده و در داخل بینی استنشاق نمایید.

جهت معالجه سرطان معده از جوشانده و یا دم کرده مامیران استفاده می گردد.

مامیران کبیر برای افرادی که فشار خون بالا دارند مفید است و فشار خون را پایین می آورد.

همچنین اگر چشم را با عرق مامیران شست و شو دهید ،درد و ورم و عفونتهای چشم بهبود می یابد.

این گیاه دردهای سرطانی را تسکین می دهد.

جهت معالجه زخم ها ی چرکین باید ریشه کوبیده شده مامیران را مانند ضماد بر روی اینگونه زخم ها قرار دهید.

همچنین با جوشانده ریشه مامیران می توان تصلب شرائین را معالجه کرد و از بروز سکته قلبی پیشگیری می کند.

اگر از بیماری آسم رنج می برید این گیاه در درمان آسم موثر است.

مامیران بزرگ ادرار آور و ملین می باشد.

مضرات گیاه مامیران کبیر

خواص مامیران کبیر برای اعصاب

جوشانده این گیاه جهت عملکرد اعصاب عالی می باشد و کمک فراوانی به کاهش اضطراب، استرس و تشنج می نماید و انسان را آرام می کند.

خواص مامیران کبیر برای کلیه

جوشانده مامیران،کلیه را تحریک می نماید، حجم ادرار را زیاد می کند، سموم بدن را از بین می برد و برای معالجه عفونتهای کلیه و مثانه ومجاری ادرار مفید می باشد. همچنین سنگ کلیه را خرد نموده و دفع می نماید.

خواص مامیران کبیر برای پوست

عصاره مامیران ،زخمها ،زائده های گوشتی و زگیل و سایر مشکلات پوستی را بهبود می دهد.

شیره مامیران جهت از بین بردن زگیل و یا میخچه استفاده می گردد. بدین صورت که این شیره را با گلیسرین به انداره مساوی قاطی کرده و بر روی موضع قرار دهید تا بهبودی حاصل گردد.

طرز استفاده از مامیران کبیر

جوشانده :

به میزان 20 گرم برگ خشک و یا ریشه مامیران را در یک لیتر آب بریزید . میزان استفاده از آن یک فنجان سه بار در روز می باشد .

دم کرده مامیران :

مقدار 30 گرم برگ خشک مامیران را در یک لیتر آب جوش بریزید و اجازه دهید برای زمان ده دقیقه دم بکشد . سپس صاف نموده و میل فرمایید .

تنطور مامیران :

این تنطور به صورت آماده در فروشگاههای گیاهان دارویی و یا برخی از داروخانه ها موجود است و یا اینکه به اندازه 100 گرم برگ خشک یا ریشه مامیران را در 500 گرم الکل سفید خیس نموده اجازه دهید برای زمان دو هفته به همین حالت باشد . البته هر روز آنرا تکان داده پس از این مدت آنرا صاف نموده و در شیشه دربسته بریزید . میزان استفاده از آن 10-15 قطره سه بار در روز می باشد.

شیره مامیران :

جهت مصرف شیره مامیران آن را با عسل قاطی نموده و مصرف نمایید .

خواص مامیران کبیر برای کلیه

مضرات گیاه مامیران کبیر

استفاده بیش از حد از مامیران کبیر تولید مسمومیت می نماید و حتی مصرف افراطی بصورت له شده روی رخم ها نیز همین خطر را در پی دارد زیرا از راه پوست جذب بدن می گردد . بنابراین باید استفاده از آن در حد توصیه شده باشد زیر نظر متخصص استفاده گردد.

توجه داشته باشید این گیاه سمی می باشد و مقدار بسیار آن در مصارف داخلی امکان دارد موجب تشنج و حتی مرگ گردد.

دیگر خواص مامیران کبیر یا سلاندین

استفاده از سلاندین خشک به عنوان چای غیر معمول است و به دلیل تجزیه مواد فعال در حین ذخیره سازی ، انتظار می رود تنها اثر ضعیفی داشته باشد. می تواند در ترکیب با سایر گیاهان دارویی که دارای اثر صفرا هستند ، مانند نعناع فلفلی ، افسنطین یا قاصدک مفید باشد.

سلاندین نیز بخشی از یک داروی معروف است که حاوی 8 گیاه دارویی دیگر است و برای مشکلات دستگاه گوارش استفاده می شود.

در هومیوپاتی ، ریشه برای تولید تنتور مادر استخراج می شود. چلیدونیوم به عنوان یک داروی هومیوپاتی یک داروی عالی کبدی و صفراوی محسوب می شود.

در طب عامیانه ، آب تازه از سلاندین خود را برای درمان زگیل ثابت کرده است. خواص تحریک کننده پوست و اثر مهاری تقسیم سلولی یک آلکالوئید ظاهراً در بهبود موفقیت آمیز زگیل ها نقش دارد.

کد خبر 385455

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.