چهارشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۱

متهم:‌ به من گفتند فرار کن و گوشی‌ات را خاموش کن/ همواره راه درست را رفته‌ام

ساعت24-ششمین جلسه رسیدگی به پرونده گروه عظام به اتهام قاچاق سازمان یافته و حرفه‌ای قطعات خودرو در شعبه چهارم دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اخلالگران و مفسدان اقتصادی و به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد.

 در ابتدای جلسه متهم ایروانی با اشاره به اتفاقات انتهای جلسه روز گذشته اظهار کرد: انتهای جلسه روز گذشته نماینده دادستان تهمت زدند درباره  ارتباط با سخنگوی دولت و من خواستم جواب بدهم اما جلسه تمام شد و کمی تندروی کردم از ایشان عذرخواهی می‌کنم و مطالب خود در این باره را در آخرین دفاع خود ارائه خواهم کرد.

شبانه روز به کار مشغول بودم همواره راه درست را رفته‌ام

در ادامه جلسه متهم حامد خاتمی‌پور به عنوان ترخیص کار گمرک به اتهام مشارکت در اخلال عمده نظام اقتصادی مشارکت در قاچاق سازمان یافته قطعات خودرو به میزان ۱۲۸ میلیون و ۲۸ هزار و ۲۸۰ دلار به اتهام جعل اسناد، استفاده از اسناد معجول، استفاده از مهر جعلی اتاق بازرگانی کشور چین و پرداخت رشوه به میزان ۱۰ میلیون و ۹۵۰ هزار تومان به سه نفر از کارمندان گمرک در جایگاه مخصوص قرار گرفت.

وی تصریح کرد: من تنها ترخیص کار شرکت سازه پویش و استام صنعت بودم و حتی اظهارنامه‌ها را هم به اسم خودم صادر می کردم که این نشان از عملکرد صادقانه من دارد.

متهم خاتمی پور گفت: ترخیص نشدن محموله سبب توقف خط تولید می‌شد اما من هیچ گاه متخلف نبودم و شبانه روز به کار مشغول بودم همواره راه درست را رفته‌ام.

اگر اشتباهی پیش آمده به دلیل دستورات اشتباه شرکت بوده است

وی ادامه داد: شرکت‌های سازه پویش و استام صنعت مورد حمایت وزارت صمت بودند و قطعات عظام خودرو با مشخصات یکسان تحت حمایت و گمرکی وارد می‌شدند من متقلب نیستم و بر اساس قوانین گمرک کار کردم اگر اشتباهی هم پیش آمده به دلیل دستورات اشتباه شرکت بوده است.

متهم خاتمی پور افزود: اگر من کالا را ترخیص نمی‌کردم شرکت به یک ترخیص کار دیگر کالا را برای ترخیص می‌داد موضوع و ردیف گمرکی کالا از قبل توسط شرکت مشخص شده است و ثبت سفارش‌ها بر اساس پیش فاکتورها انجام می‌شوند.

ترخیص کار نمی‌تواند معجزه‌ای انجام دهد

وی گفت: اگر در پیش فاکتور قیمت کالا یک دلار نوشته شده باشد در اسناد هم یک دلار ذکر می‌شود با وجود آنکه آقای روغنی‌ها می‌گوید در جریان کار نبوده اما تمام پیش فاکتور ها در واحد لجستیک انجام می‌شده‌اند.

متهم خاتمی پور گفت: مجوز قانونی توسط شرکت دریافت می‌شود و تعرفه توسط شرکت ذکر می‌شود ترخیص کار تنها به واسطه کاری که انجام می‌دهد دستمزد را دریافت می‌کند و نمی‌تواند معجزه‌ای انجام دهد.

روغنی‌ها به من گفت فرار کن و گوشی‌ات را خاموش کن

در ادامه جلسه دادگاه متهم خاتمی‌پور اظهار کرد: اگر گمرک تعرفه‌ای را می‌پذیرد پشت آن وزارتخانه‌ای است از  روز اول دادگاه می‌گویند بایگانی متعلق به خاتمی‌پور بوده است اما اسنادی که ضابطان از آن محل بردند اسناد شرکت عظام بود. برای من می‌فرستادند و من نگهداری می‌کردم بنده نگران این نبودم که بازرسی گمرک آن اسناد را بررسی کند.

قاضی صلواتی گفت: ۴۰ دقیقه راجع به کلیات صحبت کردید وارد جزئیات شوید و درباره رشوه، جعل، مهر جعلی و دستور امحای اسناد و دستور فرار صحبت کنید.

متهم خاتمی‌پور گفت: آن روز که بحث فرار مطرح بود من همچون روزهای دیگر به شرکت رفتم از گمرک به من زنگ زدند و گفتند کمیته‌ای جلسه دارد که من نیز عضو آن کمیته بودم اما دیدم حالتی غیرعادی وجود دارد.

وی ادامه داد: روغنی‌ها به من زنگ زد و گفت بیرون برو و گفت عده‌ای در حال آمدن به آنجا هستند من تا آن روز فقط داشتم کار می‌کردم گفت فرار کن و گوشی‌ات را خاموش کن من به خانه یکی از دوستانم رفتم اما او به من گفت به دفترت برگرد و همانجا که برگشتم از من سوال کردند.

به من گفتند مدارک را نگهداری نکن

متهم خاتمی‌پور درباره امحای اسناد گفت: چندین مرحله شنیده بودم و به من زنگ زده بودند که مدارک را نگهداری نکن یک نامه نیز از عظام به دستم رسید اما بعدها متوجه شدم تغییراتی ایجاد شده است و بعد که درباره این تغییرات از آنها پرسیدم گفتند چیزی نیست تو کارت را انجام بده.

وی درپاسخ به سوال قاضی که از او پرسیده بود متن نامه چه بود گفت: نامه‌ای از دادسرای شعبه یک بود که درباره حساب‌های شرکت مطالبی در آن نوشته شده بود در این مرحله هم آقای روغنی‌ها به من زنگ زد و من حتی به دوستانم گفتم نمی‌دانم اینها چرا می‌گویند اسنادشان را نگه ندارم.

منبع: ایلنا

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','https://www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-53492516-1', 'auto'); ga('send', 'pageview'); s