کد خبر 477596
تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۱۳۹۸ - ۲۳:۳۰
 مشکلات گوارشی خود را با این خوراکی ساده رفع کنید!

ساعت24 - هنگام تهیه ماست که یک لبنیات پرطرفدار و پرمصرف است، از محصولات تخمیری استفاده می شود و همین دلیل باعث می شود تا تاثیر مثبتی در روند هضم و گوارش داشته باشد.

ماست تهیه شده از شیر (شیر گاو، بز، میش، شتر، الاغ ) پاستوریزه است که باکتری هایی برای تخمیر به آن اضافه شده اند.

این باکتری ها عبارتند از: استرپتُکُکوس ترموفیلوس و لاکتوباسیلوس بولگاریکوس. در یک گرم ماست، حداقل 10 میلیون باکتری وجود دارد. این باکتری ها باید در محصول نهایی زنده باشند. با یک بار مصرف ماست، این باکتری های زنده در رودۀ ما حضور پیدا می کنند و در آنجا فعالیت های تخمیرشان ادامه پیدا می کنند که این فعالیت ها به هضم غذا کمک می کنند.

برای حاصل شدن محصولی به نام ماست، حضور این دو نوع باکتری ضروری است. به بیان دیگر، شیرهای تخمیرشده با انواع دیگر باکتری ها (مثلاً بیفیدوس) نمی توانند ماست نام بگیرند.

نکته: شیر سویا نمی تواند تبدیل به ماست شود زیرا باکتری ها از لاکتوز برای تخمیر استفاده می کنند، لاکتوز قندی است که در شیر سویا وجود ندارد. تخمیر باکتری ها در ماست چگونه است؟

برای مقابله با مشکلات هاضمه ماست بخورید!

با گذشت زمان، کارآیی آنزیمی که باعث هضم لاکتوز (قند شیر) می شود،کم و کمتر می شود به همین دلیل است که بسیاری از افراد بزرگسال و مسن برای هضم شیر مشکل دارند و در نتیجه مصرف این محصول (شیر) برای بزرگسالان همراه برخی مشکلات نظیر دردهای شکمی، گاز، نفخ و حتی اسهال خواهد بود بنابراین توصیه می شود که این افراد به مصرف ماست روی آورند. در واقع، مصرف لبنیات باعث بروز این مشکلات نمی شود. این پدیده به حضور باکتری هایی نسبت داده می شود که به محض ورود به روده توسط بخشی از لاکتوز در فرآیند تخمیر روده ای مصرف می شوند. از سوی دیگر، ساختار ماست سرعت هضم و گوارش را افزایش می دهد و به آنزیم ها، برای انجام مأموریت گوارش زمان بیشتری می دهد.

توجه داشته باشید که باکتری ها، که پروبیوتیک هم نامیده می شوند، در موارد اسهال به جای شیر خصوصاً برای کودکان توصیه می شود. با کاهش خطرات سوءتغذیه، معالجه سریع تر خواهد بود. برای مقابله با مشکلات هاضمه ماست بخورید!

ماست، با ارزش غذایی قابل توجه

ماست خواص غذایی بیشمار دیگری هم دارد. سرشار از پروتئین است، ضمناً کلسیم، فسفر و ریبوفلاوین (ویتامین B2 که برای تبدیل مواد غذایی به انرژی ضروری است) هم دارد. ماست، با ارزش غذایی قابل توجه

و در آخر، ماست مفید است!

علاوه بر طعم لذیذ و ساختار خوشایند، تازگی ماست هم بسیار جذب کننده است.

برای تناسب اندام، ماست طبیعی و نه شیرین را در الویت قرار دهید. البته، ماست باید در چارچوب تغذیه ای متنوع و متعادل قرار گیرد.

کد خبر 477596

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.