کد خبر 584937
تاریخ انتشار: ۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۳۰

ساعت24-رییس سازمان حفاظت محیط زیست ضمن اشاره به دستاوردهای طرح تکثیر در اسارت یوز از لزوم قرارگیری مرجع تنوع زیستی در سازمان حفاظت محیط زیست گفت.

به گزارش ایسنا علی سلاجقه در جریان همایش روز جهانی تنوع زیستی که امروز در سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد با اشاره به لزوم توجه به راهکارهای حفاظت از تنوع زیستی کشور خاطرنشان کرد: در روز تنوع زیستی همواره موضوعاتی مطرح شده درباره چالش‌ها و مشکلات موجود است این در حالیست که باید راهکارها نیز بیان شود. اگر سازمان حفاظت محیط زیست نیز روی چالش‌ها تمرکز کند، پذیرفتنی نیست.

وی بر لزوم قرارگیری مرجعیت تنوع زیستی در ساختار سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد و گفت: دبیرخانه تنوع زیستی با دکتر اسکندر زند روزهای خوبی را می‌گذراند اما تنوع زیستی در خطر است و مسئول این موضوع سازمان حفاظت محیط زیست است. قرارگرفتن دبیرخانه تنوع زیستی در وزارت جهاد کشاورزی اشتباه است. به‌نظر می‌رسد که برخی امور در کشور ما به جای تحقق در جهت منافع ملی، در راستای تحقق اهداف دستگاهی انجام می‌شود. جایگاه دبیرخانه تنوع زیستی در معاونت طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست است. لذا از دولت می‌خواهیم به این موضوع رسیدگی شود. رسالت وزارت جهاد کشاورزی در حوزه محصولات مصنوعی است و محصولات طبیعی محیط زیست باید در سازمان حفاظت محیط زیست مدیریت شوند.

سلاجقه افزود: در کتاب آسمانی ما قرآن کریم نیز درباره تنوع زیستی حرف‌های زیادی زده شده است. تنوع از خود انسان‌ها شروع شده است. یکی از فاکتورهای تقوا نوع برخورد با محیط زیست است که باید هر انسانی آن‌ را ارزیابی کند. بدون شک در صورت از دست رفتن امنیت حیاتی، امنیت غذایی نیز با مشکل مواجه خواهد شد.

وی ادامه داد: سازمان حفاظت محیط زیست تلاش می‌کند تا وظیفه خود را در قبال تنوع زیستی انجام دهد و از ظرفیت‌ها به نحو احسن استفاده کند. در کشور ما تنوع زیستی منبعث از همه چیز است.همه ظرفیت‌های تنوع به ایران داده شده است و باید همه ارکان حکمرانی و دولت دست به دست هم دهند تا از این ظرفیت استفاده شود و از آن حفاظت کنند. در جلسه عصر امروز هیئت دولت نیز ۱۵ دقیقه به موضوع تنوع زیستی اختصاص داده شده همچنین تلاش ما استفاده از ظرفیت‌های فناورانه و دانش بنیان است.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به طرح تکثیر در اسارت یوز گفت: در طرح تکثیر یوز ایرانی با استفاده از همه ظرفیت‌ها اقدامات لازم انجام شد. متاسفانه بحث اعتبارات همه‌جا مطرح است و این مشکل همیشه وجود دارد. تکلیف ما این است که از همه هوشیارتر باشیم و از ظرفیت‌های داخلی و اندیشمندان بین المللی و داخلی استفاده کنیم. ما در شرایطی هستیم که ناچاریم تکثیر در اسارت را حتما در دستور کار قرار دهیم. باید در فضای اسارت کار علمی انجام دهیم. این کار علمی لزوما دستاوردی که می‌خواهیم را ندارد. نباید نقاط ضعف طرح نفس این کار را تحت الشعاع قرار دهد.

وی اضافه کرد: فرایندی که برای تولد توله‌ها طی شد از نظر رفتارشناسی حیات وحش قابل مطالعه بود. کل طرح از نظر علمی ارزشمند است. امیدواریم توله سوم حفظ شود تا نتیجه طرح نیز مثبت باشد. در این طرح همزمان از ظرفیت‌های بین المللی نیز استفاده شد و با دامپزشکان افریقایی نیز همکاری کردیم. در کنار آن نیز پایش آنلاین توسط متخصصان خارج از کشور انجام شد.

سلاجقه در پایان گفت: سازمان حفاظت محیط زیست تلاش می‌کند تا اطلاعات این طرح را به صورت مستند در اختیار مردم قرار دهد همچنین نقاط ضعف و قوت طرح نیز توسط هیئت حقیقت‌یاب بررسی خواهد شد.

انتهای پیام

کد خبر 584937

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.