رفتن به محتوا
تلویزیون سام با ۲ سال ضمانت سام سرویس
کد خبر 619818

دلشوره سیاسی دولت از افزایش مشارکت در انتخابات /دیدار کارگزاران با حسن روحانی چه کسانی را نگران کرد؟

ساعت24-روزنامه دولت از تحرکات انتخاباتی اعتدالگرایان نگران شده است و به همین بهانه به حسن روحانی انتقاداتی وارد کرده است.

روزنامه‌ایران نوشت:

جلسه هفته گذشته کمیته سیاسی حزب کارگزاران با رئیس‌جمهور سابق و تمرکز نظرات مطرح شده در آن بر موضوع انتخابات نشان داد که بخش زنده اصلاح‌طلبان در حال بازگشت از «بن‌بست تحریم انتخابات» و اصلاح رویه «مشروعیت‌بخشی به اغتشاش‌ خیابانی» هستند. تغییر موضعی با همراهی اظهارنظرهای حسن روحانی مبنی بر اینکه «صندوق رای و انتخابات راه‌حل نهایی است» و«اعتراضات خیابانی یا سکوت منفعلانه هیچ وقت به نتیجه نرسیده است» هم موید آن است و باید آن را به فال نیک گرفت و استقبال کرد.

با این حال با مروری بر بخش‌های دیگری از سخنان مطرح شده از سوی جناح موسوم به اعتدال‌گرایان در این نشست و نیز تحلیلی که محمد قوچانی، رئیس کمیته سیاسی حزب کارگزاران در گزارشی با تیتر«عبور از انفعال» در روزنامه «هم‌میهن» ارائه داد، نشان از آن دارد که‌این جریان همچنان در حباب برداشت‌های اشتباه تاریخی خود به سر می‌برد. خود مشارکت‌ساز پنداری! این درست که یکی از فعال‌ترین احزاب اصلاح‌طلب در سال‌های بروز و ظهور این جریان حزب منحل شده مشارکت بود اما اینکه اصلاح‌طلبان نفس حضور خودشان در انتخابات را همواره به عنوان یگانه دلیل بروز شور و مشارکت انتخاباتی معرفی می‌کنند و دچار توهم«خود مشارکت‌سازپنداری» هستند یک خبط بزرگ سیاسی است.

زیرا اگرچه‌این جریان در ادوار مختلف با تکیه بر همین تخیل نهادینه شده سعی کرده‌این نظر را تبلیغ کند که حاکمیت و به‌طور مشخص نهاد شورای نگهبان باید به نفع افزایش مشارکت از استانداردهای قانونی تعریف شده برای تایید صلاحیت نامزدهای انتخاباتی عدول کند و همچنین گاه تهدید کرده است که به دلیل تایید صلاحیت نشدن افراد مورد نظرش دست به تحریم انتخاباتی می‌زند اما نگاهی به درصد مشارکت مردم در انتخابات سال‌های مختلف نشان داده که‌این تبلیغ و تهدید هیچ‌گاه مولفه‌ای منحصربه‌فرد در اثرگذاری بر اقبال مردم به صندوق‌های رای نبوده است. آنقدر که در انتخابات مجالس هفتم، نهم و یازدهم اصلاح‌طلبان حتی پیش از آنکه «نه» رای دهندگان به نامزدهای مورد حمایتشان را بشنوند به همین توهم خود از تاثیرشان در میزان مشارکت باخته بودند.

در این دوره هم گفتن گزاره‌های نامستدلی از این دست که «متاسفانه متولیان امر چندان اهتمامی‌برای تحقق فرمایش رهبری(مشارکت و رقابت در انتخابات) نشان نداده‌اند» و طرح این ادعا که «اصلاح قانون انتخابات مجلس و گنجاندن مرحله پیش‌ثبت‌نام در آن به ضرر روند مشارکت بود» از سوی حسن روحانی یادآور همان سناریوی تکرار شده و بی‌نتیجه است.

تازه‌ترین خبرها