رفتن به محتوا
تلویزیون سام با ۲ سال ضمانت سام سرویس
کد خبر 619960

نحوه چیدمان رم

نحوه ی چیدمان رم در سرور ها یکی از چالش‌های مدیرهای آی تی می‌باشد، به نحوی که وقتی سرور از لحاظ فضای رم نیازمند ارتقا میشود؛ انتخاب، خرید و نحوه چیدمان آن در کنار رم های موجود میتواند چالش برانگیز باشد. برای مثال با وجود بیست و چهار اسلات رم در سرور، رم خریداری شده باید درکدام اسلات قرار گرفته شود تا سرور بدرستی به کار خود ادامه دهد.

ما در این مقاله که توسط تیم تحریریه جاده ابربیشم رایانه تهیه شده است سعی میکنیم به صورت خلاصه درباره‌این موضوع اطلاعات مفیدی را با شما عزیزان در میان بگذاریم.

سرور اچ پی شما نسبت به مدل، نسل و پردازنده میتواند تنوع زیادی از رم ها را پشتیبانی کند و چیدمان هرکدام از آن‌ها با هم یا در کنار هم قوانینی را داراست؛ به طور کلی امروزه میتوان پنج دسته رم را بر روی سرور های HPE قرار داد.

(UDIMM – RDIMM – LRDIMM – NVIDIMM – Intel Optane Persistent Memory)

در مقالات قبل درباره انواع و امکان چیدمان رم ها در کنار یکدیگر صحبت کردیم، در این مقاله صرفا قرار است چیدمان رم در سرور‌های اچ پی DL380 نسل هشت تا یازده را باهم مورد بررسی قرار دهیم.

نحوه چیدمان رم در سرور اچ پی HPE DL380 p Gen 8 :

این سرور اچ پی به واسطه داشتن دو عدد پردازنده دارای بیست و چهار اسلات رم میباشد یعنی هر پردازنده، دوازده اسلات رم را داراست.

رم ها سه تا سه تا در یک کانال قرار میگیرند پس با یک محاسبه دقیق تر میتوان دریافت که هر پردازنده به چهار کانال رم دسترسی دارد.

نکات زیر را هنگام قراردهی رم در اسلات مموری سرور خود را به خاطر بسپارید:

 1. شما میتوانید رم های PC3 و PC3L را در یک سرور قرار دهید اما در یک کانال نمیتوانید به طور همزمان از هر دوی آن‌ها استفاده کنید چرا که سرور در هنگام روشن شدن به کل کانال خطا خواهد داد.
 2. سعی کنید که حجم مجموع رم های هردو پردازنده ی شما باهم برابر باشند، برای مثال اگر پردازنده ی اول 64 گیگابایت فضای رم دارد، ترجیحا باید پردازنده ی دوم نیز به همان مقدار فضای رم داشته باشد. (این نکته را در نظر داشته باشید که تعداد رم ها در دو پردازنده اهمیتی ندارد بلکه فقط باید به فضای رم برابر در دو پردازنده دقت کنید. )
 3. بهتر است همیشه حداقل 30% بیشتر از فضای مورد نیازتان رم بر روی سرور فیزیکی خود قرار دهید تا در صورت خرابی رم سرویس‌های شما دچار مشکل نشوند.
 4. رم ها برای هر پردازنده به ترتیب از A تا L باید پرشوند، اسلات های A و B و C و D اسلات های سفید رنگی هستند که اولویت بالاتری از لحاظ پر شدن دارند به عنوان مثال برای قراردادن پنج رم در سرور برای پردازنده ی اول به ترتیب اسلات های A و B و C و D را پر میکنیم و سپس رم پنجم را بر روی اسلات E در کنار اسلات A قرار می‌دهیم.
 5. رم های RDIMM و LRDIMM در یک سرور قابل نصب نمی‌باشند چرا که سرور شما در هنگام بوت شدن با مشکل مواجه خواهد شد و بالا نخواهد آمد.
 6. رم های با Rank بالاتر باید در اسلات های با اولویت بالاتر (سفید رنگ) جهت عملکرد بهتر قرار گرفته شوند.
 7. حتما در هنگام خرید رم سرور به مدل پردازنده و باس رم های فعلی خود دقت کنید تا در زمان خرید با مشکل مواجه نشوید.
 8. در صورتی که سرور خود را با 24 عدد رم LRDIMM با حجم های 32 گیگابایتی راه‌اندازی کنید، نهایتا شما به فضای 768 گیگابایتی رم، دسترسی خواهید داشت.

نحوه چیدمان رم سرور HPE DL380 Gen 9 :

این سرور از لحاظ چیدمان رم تقریبا همان قوانین Gen 8 را با اندکی تغییر پشتیبانی میکند، تغییرات ایجاد شده و نکات مهم درباره ی این سرور به شرح ذیل می‌باشد؛

 1. رم ها از DDR3 به DDR4 ارتقا پیدا کردند پس میتوان درک کرد که رم های PC3 و PC3L در این سرور بی معنی خواهد بود و تمامی‌رم ها مربوط به Gen 9 ، PC4 می‌باشند.
 2. در این نسل خبری از رم های UDIMM نیست و به ازای آن این سرور ها قابلیت پشتیبانی از رم های NVIDIMM را به شما ارائه خواهند داد. (ضمنا این نکته را در نظر داشته باشید که تنها در صورتی میتوانید از رم های NVIDIMM استفده کنید که پردازنده ی V4 بر روی سرور شما نصب شده باشد. )
 3. کماکان رم های RDIMM و LRDIMM به طور همزمان بر روی یک سرور پشتیبانی نمی‌شوند.
 4. رم های NVIDIMM تنها فقط با رم های RDIMM قابلیت میکس شدن در یک سرور را دارند پس به طور همزمان میتوان هر دوی آن‌ها را بر روی یک سرور فیزیکی نصب و راه‌اندازی کرد.
 5. در صورت استفاده از 24 عدد رم RDIMM با ظرفیت 32 گیگابایت، نهایتا فضای 768 گیگابایتی و در صورت استفاده از 24 عدد رم LRDIMM با ظرفیت 128 گیگابایت، نهایتا فضای 3ترابایتی در دسترس شما خواهد بود.
 6. در صورت استفاده از 16 عدد رم NVIDIMM با ظرفیت 8 گیگابایت، نهایتا فضای 128 گیگابایتی در دسترس شما خواهد بود.
 7. ترکیب رم های 2133 MHz و 2400 MHz به طور همزمان پشتیبانی نمی‌شود.
 8. رم های LRDIMM با ظرفیت 128 گیگابایتی فقط قابلیت ترکیب شدن با خودشان را دارند.

نحوه چیدمان رم در سرور HPE DL380 Gen 10 :

در این نسل به واسطه ی معرفی سری جدید پردازنده‌های شرکت اینتل موسوم به Intel Xeon Scalable شاهد اتفاقات جدیدی بودیم. در قسمت رم هم اتفاقاتی افتاد که چیدمان رم را با اتفاقات جدیدی روبه روکرد که باهم آن‌ها را بررسی میکنیم. (لازم به ذکر است فقط نسل‌های اول و دوم این پردازنده‌ها بر روی سرور های نسل دهم قابل نصب میباشند. )

 1. رم ها کماکان PC4 یا DDR4 باقی ماندند و فقط باس رم ها ارتقا پیدا می‌کند به طوری که باس‌های 2133 ، 2400 ، 2666 و 2933 در دسترس خواهند بود که نسبت به مدل پردازنده، نیاز و بودجه سازمان خود انتخاب می‌شوند.
 2. علاوه بر رم های RDIMM ، LRDIMM و NVIDIMM ؛ رم های Intel Optane Persistent Memory هم به شرط استفاده از پردازنده‌های نسل دوم، قابل نصب و استفاده خواهند بود.
 3. این سرور نیز مانند سرور های نسل 8 و 9 دارای دو عدد پردازنده و 24 اسلات رم میباشد با این تفاوت که رم ها دوتا دوتا تشکیل یک کانال می‌دهند پس می توان گفت که هر پردازنده 6 کانال رم را داراست.
 4. در این سرور نحوه چیدمان رم از قوانین حروف الفبای انگلیسی (A, B, C,..) پیروی نمیکند و دیگر با آن‌ها در ارتباط نیست. طبق جدول ذیل مشاهده میکنید که در صورتی که تک رم باشد، اسلات 8 پر میشود، که در صورتی که دو تعداد رم داشته باشد، اسلات 8 و 10 پر میشود، در صورتی که سه تعداد رم داشته باشد، اسلات 8 و 10 و 12 پر میشود اما در صورتی که چهار عدد رم داشته باشد، اسلات 8 ، 10 ، 5 و 3 پر میشود.
 5. رم های RDIMM و LRDIMM به طور همزمان در یک سرور فیزیکی قابل نصب نمی‌باشند.
 6. رم های NVIDIMM فقط با RDIMM ها ترکیب می‌شوند و فقط با پردازنده‌های نسل اول قابل استفاده می‌باشند.
 7. رم های Intel Optane Persistent Memory هم با RDIMM و هم با LRDIMM ها قابل نصب و ترکیب شدن می‌باشند.
 8. شما میتوانید حداکثر تا 12 تعداد رم NVIDIMM با ظرفیت 16 گیگابایتی در یک سرور فیزیکی قرار دهید تا به فضای رم 192 گیگابایتی دسترسی پیدا کنید.
 9. شما میتوانید حداکثر تا 12 تعداد رم Intel Optane Persistent Memory با ظرفیت 128، 256 و 512 گیگابایتی در یک سرور فیزیکی قرار دهید تا به فضای رم حداکثری 6 ترابایتی دسترسی پیدا کنید.
 10. این سرور نهایتا با استفاده از رم های LRDIMM و Intel Optane Persistent Memory و با شرط استفاده از پردازنده‌های نسل دوم با پسوند L (برای مثال 8280L) از فضای رم حداکثری 9 ترابایتی را پشتیبانی و در دسترس شما قرار میدهد.

نحوه چیدمان رم در سرور HPE DL380 Gen 11 :

در این نسل همچنان از پردازنده ی Intel Xeon Scalable استفاده می‌شود با این تفاوت که در این سرور فقط از پردازنده ی نسل چهارم پشتیبانی میکند. در نگاه کلی، پردازنده‌های نسل اول و دوم در سرور های Gen 10، پردازنده‌های نسل سوم در سرور های Gen 10 Plus و پردازنده‌های نسل چهارم در سرور های Gen 11 پشتیبانی میشود. با معرفی نسل چهارم پردازنده‌ها و سرور های نسل یازدهم، شاهد تحولی جدید در تکنولوژی رم ها بودیم. برای اولین بار از رم های DDR 5 با حداکثر باس 4800 MHz در سرور های DL380 Gen 11 پشتیبانی شد.

نکات چیدمان رم در این سرور به شرح ذیل می‌باشد:

 1. در این سرور ها از رم های DDR5 یا PC5 در باس‌های 4400، 4800 و در آینده 5600 پشتیبانی می‌شود.
 2. تا به امروز، بر روی این سرور ها فقط رم های RDIMM و LRDIMM پشتیبانی می‌شود اما این نکته را در نظر داشته باشید که به طور همزمان نمی توان از هر دوی آن‌ها کنار یکدیگر استفاده کرد.
 3. رم هایی با باس 4800 MHz زمانی که در یک کانال به صورت تکی نصب شوند، از همان باس اولیه خود یعنی 4800 MHz پشتیبانی میکنند اما اگر در یک کانال به صورت دوتایی نصب شوند، (یعنی در یک کانال دو عدد رم 4800 MHz نصب شود) نهایتا از باس 4400 MHz پشتیبانی خواهد کرد.
 4. تعداد اسلات رم ها در سرور از 24 اسلات به 32 اسلات افزایش پیدا کرده است. میتوان دریافت که هر پردازنده در این سرور ها، 16 اسلات در اختیار دارد به طوری که کماکان دوتا دوتا تشکیل یک کانال می‌دهند؛ پس هر پردازنده 8 کانال رم را پشتیبانی خواهد کرد.
 5. رم های 3DS با رم های NON-3DS قابل ترکیب شدن نیستند.
 6. رم های x4 با رم های x8 قابل ترکیب شدن نیستند.
 7. اگر شما از رم هایی با فضای 128 گیگابایتی استفاده میکنید، الزاما شما باید از فن‌های High Performance استفاده کنید.
 8. در سرور های Gen 11 ، رم ها با ظرفیت های 16 ، 32 ، 64 ، 128 و 256 در دسترس شما خواهد بود.
 9. نحوه چیدمان رم ها را در شکل زیر مشاهده میکنید.
 10. در صورتی که نیاز شما برای هر پردازنده بیشتر از یک عدد رم می‌باشد، الزاما باید تعداد رم ها برای هر پردازنده به صورت زوج باشد.
 11. در بقیه موارد شما میتوانید از نکات و قوانین سرور های نسل دهم استفده کنید.

امیدواریم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد، تلاش شد که در چیدمان رم یا به اصطلاح Memory Population در کنار شما و همراه شما باشیم.

چنانچه در زمینه خرید سرور اچ پی سوال دارید و قصد دارید تا از یک مرجع معتبر در این زمینه کمک بگیرید، پیشنهاد می‌کنیم سری به Myhpe.ir بزنید

شرکت جاده ابریشم رایانه

شرکت جاده ابریشم رایانه با دارا بودن نیروهای متخصص و مجرب در زمینه IT که بیش از 15 سال سابقه فعالیت در این حوزه را دارند، آماده خدمت رسانی به مشتریان خود در جای جای تهران بزرگ است. تمامی‌خدمات مشاوره، فروش و خدمات پس از فروش سرور توسط جاده ابریشم رایانه با گارانتی معتبر ارائه می‌شود.

این مطلب تبلیغاتی است و محتوای آن توسط سفارش دهنده تهیه شده است.

تازه‌ترین خبرها