رفتن به محتوا
تلویزیون سام با ۲ سال ضمانت سام سرویس
کد خبر 628702

سیزده سال پیش از جدایی رسمی بحرین از ایران:

ایران و انگلیس موافقت کردند که بحرین جزء ایران باشد

ساعت 24- روزنامه‌ی النصر چاپ دمشق می‌نویسد ایران و بریتانیا به طور مخفیانه موافقت کرده‌اند که بحرین جزء ایران شناخته شود. .. روزنامه‌ی مزبور مدعی است ایران و بریتانیا می‌خواهند جنبه‌ی عربی بودن بحرین را از بین ببرند.

روز شنبه دوم اسفند ۱۳۳۷، نزدیک به دومین سال نخست‌وزیری منوچهر اقبال، و سیزده سال پیش از جدایی رسمی بحرین از ایران، روزنامه‌ی اطلاعات به نقل از روزنامه‌ی النصر چاپ دمشق خبر از توافق ایران و بریتانیا بر تعلق حاکمیت بحرین به ایران داد - گفتنی است پیش از آن ایران دوبار برای بازگشت حق حاکمیتش بر بحرین که با تسلط انگلستان در زمان قاجار از بین رفته بود خیز برداشته و حتی در مقطعی از آن به عنوان استان چهاردهم خود یاد کرده بود. متن خبر یادشده به شرح زیر بود:

دمشق – آسوشیتدپرس – روزنامه‌ی النصر چاپ دمشق می‌نویسد ایران و بریتانیا به طور مخفیانه موافقت کرده‌اند که بحرین جزء ایران شناخته شود.

در لندن وزارت خارجه حاضر به دادن توضیح در این مورد نشد در حالی که وزارت‌خارجه‌ی انگلستان قبلا این‌گونه اخبار را تبلیغاتی می‌نامید. محافل سیاسی در سازمان ملل متحد خاطرنشان می‌سازند که ایران چند سال است بر بحرین ادعای حاکمیت دارد ولی نتوانسته است توجه بریتانیا و حکومت بحرین را به ادعای خود جلب نماید.

روزنامه‌ی مزبور مدعی است ایران و بریتانیا می‌خواهند جنبه‌ی عربی بودن بحرین را از بین ببرند.

نظرات کاربران
نظر شما

ساعت 24 از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

تیتر داغ
تازه‌ترین خبرها