• 10 میلیون ایرانی در وحشت سقوط ارزهای دیجیتال

  10 میلیون ایرانی در وحشت سقوط ارزهای دیجیتال

  ساعت 24 - در حالی که گفته می شود بیش از 10 میلیون ایرانی حداقل دربازار ارزهای دیجتال سرمایه گذاری کرده اند، هر روز شاهد سقوط و نزول بیشتر ارزش بیشتر رمزارزها به خصوص بیت کوین هستیم تا جایی که قیمت بیت کوین امروز با 0.79 درصد کاهش نسبت به روز گذشته به 29657 دلار و 70 سنت رسید. بیت کوین حدود 37 درصد از ارزش خود را از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون از دست داده است. عملکرد سایرارزهای مجازی هم ضعیف بوده است مثلا اتریوم 44 درصد و دوج کوین 53 درصد سقوط کرده اند. طبق آمارهای امروز قیمت بیت کوین وارد کانال 20 هزاردلاری شد و به 29 هزار و 418 دلار رسید همچینن اتریم و تتر هم به 2 هزار و 33 دلار و 0.99 دلار هم ایستادند.

 • پشت پرده واردات خودرو

  پشت پرده واردات خودرو

  ساعت 24 - تردیدی نیست که اندازه، کیفیت و مطلوبیت و نیز ایمنی خودروهای ایرانی برای مصرف‌کنندگان نسبت به خودروهای ساخت کشورهای آلمان، فرانسه، ژاپن و کره‌جنوبی و آمریکا که سهم اصلی در صادرات خودرو در جهان دارند بسیار پایین‌تر است اما در مقایسه با شمار دیگری از خودروسازان حتی چین در وضعیت مناسبی قرار دارد. دولت‌های ایران برای صیانت از اشتغال موجود در صنعت خودرو و زیرمجموعه آن و نیز به دلیل خروج مقدار قابل توجهی ارز از ایران برای واردات خودرو هرگز راه ورود همه سویه خودرو به ایران را نداده‌اند. به این معنی که واردات خودرو به خودروهای بسیار لوکس منحصر شده تا از یک سو دولت‌ها ارزهای خود را با قیمت بالا در بازار بفروشند و از سوی دیگر درآمد مالیاتی واردات خودرو را نیز به خزانه دولت بریزند.

 • می خواهند اقتصاددانان جوان را فراری دهند

  می خواهند اقتصاددانان جوان را فراری دهند

  ساعت 24 - سیاستمدار در هر سرزمینی و با هر مرام و گرایش سیاسی به ویژه اگر با رانت، بالا آمده باشد کار اصلی‌اش بالا رفتن از پله‌های قدرت و رسیدن به آرزوهای خود است‌. سیاستمدار به ویژه اگر جوان و برای رسیدن به قدرت آزمند و شتابان باشد در این راه از هر وسیله‌ای استفاده می‌کند و اگر کسی یا فکری را سد راه جاه‌طلبی خود ببیند با ترفندهای ناجوانمردانه و زدن برچسب‌های کهنه آنها را از میدان خارج می‌کند. این رفتارهای خارج از آداب و آیین جوانمردی برای برخی یک عادت شده و بدون توجه به اینکه پیامدهای این رفتار زشت چه خواهد بود زمین و آسمان را به هم می‌دوزند تا به خواسته‌های خود برسند.

 • هر دلار آمریکا چند هزار تومان ارزش دارد ?

  هر دلار آمریکا چند هزار تومان ارزش دارد ?

  ساعت 24 - پس از یک دوره تثبیت در دامنه هردلار بین 26 تا 27 هزارتومان اما از چندروز پیش قیمت هردلار آمریکا از این دامنه خارج شده و بین هردلار 29 تا 30 هزارتومان رسیده است. این درحالی است که دولت هرروز چند خبر از بهبود وضعیت دلاری می دهد و رییس بانک مرکزی تاکید دارد ذخایر ارزی به بالاترین حد رسیده و وزیر نفت هر روز از دوبرابر شدن ارزش صادرات نفت و برگشت دلارها می گوید و رییس دولت نیز این حرفها را تکرار می کند ، اما با این همه نرخ تبدیل دلار به ریال ایران با رشدهای بالا همراه شده است وبرخی اقتصاددانان با مقایسه قیمت نسبی کالاهای در داخل و خارج باوردارند ارزش هردلار امریکا درحال حاضر بیش از 30 هزارتومان است که به معنای رسیدن احتمالی قیمت دلار به عدد 42 هزار تومان است.

 • روسیه را اقتصاد ضعیف هلاک می کند

  روسیه را اقتصاد ضعیف هلاک می کند

  ساعت 24- ولادیمیر پوتین رهبر روسیه که با افزایش طول زمامداری‌اش دیکتاتورتر شده فریب خورد و روسیه را به جنگی کشاند که بدون تردید تا همین جا به فرو ریختن ابهت خودساخته و دروغین وی منجر شده است. او در حالی که پیش‌بینی می‌کرد شاید در کوتاه‌ترین روزها اوکراین را تسخیر می‌کند اما حالا در باتلاق فرو رفته است. او برای شروع و ادامه جنگ دو بار فریب خورد: یک بار از کادرهای به ظاهر وفادار به او که گزارش‌های غیرکارشناسی و پوتین‌پسند به او می‌دادند و به این ترتیب او را به معرکه جنگ کشاندند. پوتین اما از رفتار و گفتار غرب نیز فریب خورد.

 • اگر گرانی در راه نیست چرا پول می‌دهید؟

  اگر گرانی در راه نیست چرا پول می‌دهید؟

  ساعت 24 - همین روزهای تازه‌سپری‌شده نیز قیمت ماکارونی و نان‌های حجیم و نیز قیمت انواع ساندویچ و کالاهایی که در آنها آرد گندم استفاده می‌شود گران شده است. دولت سیزدهم با این توجیه که نباید یارانه آرد گندم به جیب چند تولیدکننده برود یا به کشورهای دیگر قاچاق شود اقدام به افزایش قیمت آرد تحویلی به بخش صنعت کرده است.با این اقدام و تا همین جای کار راه برای افزایش نرخ تورم شتابان مواد غذایی هموار شده و با حذف یارانه ارزی به واردات نهاده‌های دامی باید چشم به راه افزایش قیمت گوشت قرمز، گوشت مرغ و تخم‌مرغ و فرآورده‌های لبنیات باشیم.

 • احمدی نژاد : یارانه باید 2.5 میلیون تومان باشد نه 300 هزارتومان

  مقایسه قدرت خرید یارانه 1389 با 1401

  احمدی نژاد : یارانه باید 2.5 میلیون تومان باشد نه 300 هزارتومان

  ساعت 24 - محمود احمدی‌نژاد رییس دولتهای نهم و دهم که توانست یارانه نقدی به میزان هر نفر 45 هزارتومان را به شهروندان ایرانی بدهد و هنوز نیز این رقم داده می شود در مصاحبه ای گفته است : آن زمانی که ما آن مبلغ را دادیم، نزدیک بیش از ۴۰ دلار بود. الان هم باید همان را به مردم بدهیم. اگر صد در صد اجرا می کردیم، با قیمت های امروز، ۲.۵ میلیون تومان در ماه به هر ایرانی می رسید. کانال تلگرامی دولت بهار، بخشی از مصاحبه احمدی‌نژاد با ماهنامه حمل و نقل که در تاریخ ۱۹ بهمن سال ۹۹ درباره هدفمندی یارانه ها انجام شده است را بازنشر کرد.

 • خط قرمز ها در ماجرای اتاق بازگانی رعایت شود

  خط قرمز ها در ماجرای اتاق بازگانی رعایت شود

  ساعت 24 - گروهی از فعالان بازگانی ونیز صنعتگران با سازماندهی مناسب و انتخاب و دستچین کردن چهره های رای آور و بهره گیری از تبلیغات مدرن توانستند در دو انتخابات پشت سرهم برنده رقابت ها در تهران شده و این اتاق را به مدت 7سال است رهبری می کنند. درحالی که هیچ نهادی در هیچ بخشی از برخی خطاهای تصمیم گیری دور نمی ماند و اتاق تهران نیز از این قاعده مستثنی نیست اما به باور کسانی که در این باره صاحب نظرند ، اتاق تهران در این دو دوره نسبت به دوره های پیشین کارنامه نسبتا کارآمدتری دارد. اتاق تهران در این دو دوره با مطالبه گری دقیق وکارشناسانه توانست دولتها را به فکر بیندازد که باید کاری کنند و گامهایی برای کاهش فشار بر بخش خصوصی و اصلاح سیاستها بردارند

 • جادوی روسیه و سحر شدگی ایران

  جادوی روسیه و سحر شدگی ایران

  ساعت 24 - سیاست راهبردی نه شذرقی و نه غربی انقلاب اسلامی که در قانون اساسی ایران نیز برآن تاکید شده است پس از پایان جنگ یران و عراق علیه ایران به مروز به سیاست ستیز با غرب به سرگروهی ایالات متحده آمریکا و دوستی با روسیه که حالا دیگر نام شوروی را ندارد تغییر مسیر داد و هردوره بر شدت ستیز با آمریکا اضافه و بر غلظت دوستی با روسیه و چین به مثابه دوقدرت بزرگ که شرق در انها خلاصه شده است اضافه شده است

 • گرانی ماکارونی برای مردم وپولش درخزانه دولت

  گرانی ماکارونی برای مردم وپولش درخزانه دولت

  ساعت 24 - چند روزی بود که دولت با همه نیروی خود در مسیر متقاعد کردن شهروندان برای پذیرش مناسب بودن تصمیمبه دادن یارانه آرد گندم به شهروندان به جای تولید کنندگان ماکارونی و نیز تولید کنندگان نانهای صنعتی بود و می گفت با این کار 30 هزار میلیارد تومان یارانه آرد که بین چند نفر توزیع می شود ونیز به همین دلیل به کشورهایهمسایه قاچاق می شود به طور مستقیم به مصرف کنندگان نان داده می شود. اما اینخواست دولت و این مانورها با نطق محمد باقر قالیباف در مجلس درحال حاضر در غبار فرو رفته است. در حالی که مردم نگران افزایش انواع نان های دیگرند دولت و مجلس توپ یارانه آرد را به زمین هم شوت می کنند.

 • رییسی مراقب بریدن بازوی خصوصی باشد

  رییسی مراقب بریدن بازوی خصوصی باشد

  ساعت 24 - سید ابراهیم رییسی اکنون به مثابه بالاترین مقام اجرایی نظام جمهوری اسلامی شناخته می‌شود. او به دلیل وعده‌هایی که در دو مبارزه انتخاباتی در سال‌های 1396 و 1400 به ایرانیان داده و نیز به دلیل وعده‌های این ده ماه که ریاست قوه مجریه را در اختیار داشته است، در کانون درخواست‌های معیشتی و کسب‌وکار از سوی شهروندان قرار دارد. رییسی البته این شانس را دارد که مجلس قانونگذاری، قوه قضاییه و سایر نهادهای قدرت و نیز رهبران احزاب و گروه‌ها و شخصیت‌های سیاسی یک جناح قدرتمند با راهبرد نشان دادن توانایی‌های اداره کشور و حتی گروه‌هایی از جریان رقیب برای نگهبانی از کیان سرزمین می‌خواهند او در راه پوشاندن لباس عمل به وعده‌ها و نیز برآوردن انتظارهای شهروندان کامیاب باشد.

 • بی‌تفاوتی سمی دولت دوازدهم

  بی‌تفاوتی سمی دولت دوازدهم

  ساعت 24 - روزی نیست که مقام‌های دولت سیزدهم در رده‌های گوناگون و اعضای مجلس قانونگذاری و نیز کارشناسان و اقتصاددانان و سیاسیون و رسانه‌های هوادار دولت رییسی‌، نقد و یورش به کارنامه دولت‌های حسن روحانی را متوقف کنند و نگویند و ننویسند که نرخ بالای تورم به رفتار دولت دوازدهم برمی‌گردد یا اینکه دولت دوازدهم با اختراع دلار ۴۲۰۰ تومانی فسادگستری کرد و نیز هر رخداد با نتایج نامناسب در هر بخش از فعالیت‌های اقتصادی و حتی سیاست خارجی را به کارنامه روحانی نسبت ندهند. بدیهی است این راهبرد دیگر کارایی روزها و هفته‌های نخست روی کار آمدن دولت سیزدهم را از دست داده است.

 • اتاق بازرگانی باید اصیل بماند

  اتاق بازرگانی باید اصیل بماند

  ساعت۲۴- یک واقعیت تلخ هم دراین روزهای پر آشوب اقتصاد ایران که کسب وکار شهروندان از تعادل خارج شده است ونیز بنگاهها و دولت در بدترین وضعیت قرارگرفته اند خودزنی برخی از بازرگانان و صنعتگران درباره دادن آدرس نادرست به گروههای دیگر با راهبرد تضعیف اتاق های بازرگانی است . انگار که این گروه جادو شده و نمی بینند که با هرگامی که در مسیر تضعیف اتاق می شود گروه سومی از راه می رسد و آزمندانه اتاق را می بلعد.این درحالی است که اکثریت فعالان بخش خصوصی می خواهند اصالت اتاق های بازرگانی باید حفظ شود.

 • ادعای احتمال استقرار5 هزارعضو ارتش خلق چین در ایران

  چرا روسیه درباره مناسبات ایران وچین افشاگری می کند ؟

  ادعای احتمال استقرار5 هزارعضو ارتش خلق چین در ایران

  ساعت 24 - در حالی که ایران و روسیه به دلیل جنگ پوتین علیه اوکراین در سایه – روشن قرار گرفته است و مقامهای ایرانی دیگر آن شوق سابق در حمایت بی چون وچرا را از پوتین دست کم در ظاهر نشان نمی دهند به نظر می رسد ونیز روسیه از اینکه ایران با صادرات بیشتر نفت وگاز جبران کمبود صادرات نفت را برعهده بگیرد رسانه های روسی و تحلیلگران رسانه فارسی زبان روسی آرام آرام از اینکه رفتار ایرانیان را نقد کرده و برخی مسایل که ایران در باره آنها حساسیت دارد را افشا کنند ابایی ندارند.

 • اسپوتنیک تیپ علیرضا دبیر را چاله میدانی خواند

  اسپوتنیک تیپ علیرضا دبیر را چاله میدانی خواند

  ساعت 24 - علیرضا دبیر با شلوار کتان شش جیب و پیراهن روی شلوار به استقبال پیتر باچا عضو مجارستانی هیئت رئیسه اتحادیه جهانی کشتی و تاماش لورینچ قهرمان کشتی فرنگی المپیک و جهان رفت.به گزارش اسپوتنیک، ‌ علیرضا دبیر کشتی‌گیر پیشین، سیاستمدار و مدیر ورزشی اهل ایران در دیدار با پیتر باچا عضو مجارستانی هیئت رئیسه اتحادیه جهانی کشتی و تاماش لورینچ قهرمان کشتی فرنگی المپیک و جهان با لباس غیر رسمی حضور یافت که این موضوع سروصدای زیادی به راه انداخته است.

 • ریسک‌های تصمیم آردی دولت

  ریسک‌های تصمیم آردی دولت

  ساعت 24 - بدون چون وچرا باید قبول کرد افزایش قیمت همه کالاهایی که با آرد گندم تولید می شود پس از بیرون کردن آرد آنها از شمول آرد یارانه ای ونیز درهم تنیدگی رانت و فساد توزیع دوجورآرد ونیز ناتوانی احتمالی دولت در توزیع یارانه آرد و پایداری این روش پیامدهای پیدا وپنهان دارد و نمی توان این موضوع را با ساده انگاری و حرف درمانی به سر منزل مقصود رساند. شهروندان ایرانی به دلیل تجربه تلخ از وعده های پرشمار همین دولت فعلی در کاهش قیمت دلار و برنج و گوشت و تجربه تلخ از رفتارهای دولتهای قبلی ؛ درباره موضوع گران شدن آرد گندم ماکارانی دلواپس شده اند. چرا به اینجا رسیدیم و ریشه های تاریخی این وضعیت کدامند؟

 • ماکارونی لاغر ؛ ناتوانی دولت و بی اعتمادی مردم

  ماکارونی لاغر ؛ ناتوانی دولت و بی اعتمادی مردم

  ساعت 24 - در روزهای تازه ‌سپری‌شده که به دلیل تعطیلات جشن فطر رسانه‌های مکتوب و نیز رسانه‌های دیجیتال تعطیل بودند شبکه‌های اجتماعی صدها گزارش، خبر، تحلیل، طنز و انتقاد از تصمیم تازه دولت درباره آزادسازی آرد گندم برای فعالیت‌های صنعتی که مواد اولیه آنها را این محصول تشکیل می‌دهند تهیه و توزیع کرده و این کار هنوز ادامه دارد. نهاد دولت و نیز نهاد مجلس در یک همپوشانی پنهان و نیز با توجه به وظایف ذاتی هر نهاد در این روزها کوشش گسترده‌ای برای آرام‌سازی ذهنی شهروندان داشته و دارند و تلاش می‌کنند به شهروندان بگویند تنها و تنها قیمت آرد گندم تخصیص‌یافته به فعالیت‌های صنعتی مثل تولید ماکارونی و نیز سایر فعالیت‌ها افزایش داشته و قیمت آرد تخصیص‌یافته به نانوایی‌های سنتی افزایش نداشته و قیمت نان تا پایان امسال تغییر نخواهد کرد.

 • زنگ خطر شورش و بلوای نان در خاورمیانه

  زنگ خطر شورش و بلوای نان در خاورمیانه

  ساعت 24 - نگرانی‌ها در سراسر خاورمیانه و شمال آفریقا در حال افزایش است. روند صعودی قیمت گندم که پس از تهاجم نظامی روسیه به اوکراین، زمینه بالا رفتن قیمت نان را فراهم کرده است؛ قوت غالب مردم این منطقه که پیشتر نیز افزایش قیمت آن جرقه شورش‌های شهری و اعتراض‌ها و تظاهرات خیابانی را علیه رژیم‌های حاکم زده است. در حالی که به طور متوسط یک چهارم رژیم غذایی اروپایی‌ها شامل نان است، در خاورمیانه و شمال آفریقا نان و غلات نیمی از رژیم غذایی مردم را تشکیل می‌دهد و با آغاز روند گرانی گندم تامین آن دشوارتر شده است.

 • رشد بی ثباتی اقتصاد ایران

  رشد بی ثباتی اقتصاد ایران

  ساعت 24 - در این دو – سه روز تازه سپری شده سونامی از خبر وگزارش و گفت وگو از سوی رسانه های هوادار دولت سیزده راه افتاده است تا تصمیم دولت در باره افزایش چند برابری قیمت آرد برای واحدهای صنعتی که آرد گندم ماده اولیه آنه به حساب می آید را برای خوانندگان و بینند گان خود توجیه کنند. البته دراین گزارش ها نقد رفتار دولت نیز به چشم می آید اما دولت ونیز هواداران افراطی رییسی می خواهتد با مشابه سازی و اینکه این اتفاق در دولت روحانی نیز رخ داد و نیز انداختن توپ گرانی آرد گندم به قاچاق از ایران به کشورهای همسایه و نیز جداسازی قیمت آرد سنتی و آرد صنعتی ونیز نانوایان آزاد پز و نانوایان دیگر کاررا به توعی ساده کنند. در مجموع اما شهروندان احساس می کنند بی ثباتی اقتصادی وجود دارد.

 • جایگاه ایران در میان خوشبخت‌ترین کشورها: پایین تر از اوگاندا

  لبنان و افغانستان بد بخت ترین کشورهای جهان شدند

  جایگاه ایران در میان خوشبخت‌ترین کشورها: پایین تر از اوگاندا

  ساعت۲۴-پیشرفت دانش های میان رشته ای در دنیای امروز به اضافه توانایی انسان در اندازه گیری احساسات آشکار شونده شهروندان یک جامعه با استفاده از تکنولوژی روز راه را برای اندازه گیری بدبخت یا خوشبخت بودن شهروندان را هموار کرده است .شبکه راه کارهای توسعه پایدار، نهاد زیر مجموعه سازمان ملل متحد هرسال گزارشی باعنوان خوشبخت‌ترین مردمان جهان منتشر می‌کند، لیستی که در آن اسامی کشورها با بیشترین میزان رضایت از زندگی رتبه‌بندی می‌شوند برخی از مدیران سیاسی درایران باورشان این است که این اندازه گیری ها از سوی نهادهای وابسته به سازمان های جهانی با انگیزه سیاسی انجام می شود و اعتباری ندارند.

 • منچستر سیتی نیز جادو شد: رئال 3 – منچستر سیتی 1

  منچستر سیتی نیز جادو شد: رئال 3 – منچستر سیتی 1

  ساعت 24 - شگفتی افرینی رئال مادرید اسپانیا با رهبری کارلو آنچلوتی سرمربی افسانه ای این تیم و نیز با جادوگری و کوشش خستگی ناپذیر کریم بنزمای فرانسوی و نیز بازی سحر انگیز روریگوی جوان درسال 2022 وبه ویژه در جام باشگاههای اروپا انگار پایانی ندارد. در حالی که عقربه ساعت ورزشگاه دقیقه 90 را نشان می داد وبازیکنان و کادر فنی وهواداران منچستر سیتی سرخوش از پیروزی دوباره بر حریف نامدار خود منتظر سوت پایان بازی بودندناگهان در یک دقیقه روریگوی جوان نشان داد نباید بازی با رئال را هرگز تا داور سوت پایان را نزده است تمام شده انگاشت. گل سوم رئال به وسیله بنزما از روی نقطه پنالتی تیرخلاص بر پیکر منچستر سیتی بود.

 • ارکستر اقتصادی دولت سیزدهم وسازهای ناسازگار

  ارکستر اقتصادی دولت سیزدهم وسازهای ناسازگار

  ساعت 24- سیدابراهیم رییسی سیاستمدار باسابقه ایرانی که تنها تجربه مدیریتی او در امور اجرایی به همین ۱۰ ماه تازه‌سپری‌شده منحصر می‌شود از سر ناگزیری یا با میل خود گروهی از افراد را به عنوان وزرای اقتصادی انتخاب کرده است که چند ویژگی دارند. ویژگی نخست شماری از آنها در دولت‌های احمدی‌نژاد فعالیت کرده و اندیشه‌های اقتصادی وی را که ساده کردن مسائل بود با خود به دولت تازه آورده‌اند. ویژگی دوم این گروه از وزیران اقتصادی دادن آمارهایی است که آرزوی آنهاست اما به مثابه دستاورد و برنامه جا می‌رنند.

 • چینی ها نگران گرسنگی و روسیه در ته دره مرگ

  چینی ها نگران گرسنگی و روسیه در ته دره مرگ

  ساعت 24 - تنش اقتصادی میان آمریکا و چین سبب شده، نماینده تجاری ایالات متحده اعلام دارد که دیگر تلاشی برای تغییر رفتار تجاری چین و سوق دادن این کشور به سوی رعایت استانداردهای تجارت جهانی و قواعد سازمان تجارت جهانی به دلیل بی نتیجه بودن این اقدامات نخواهند کرد. همچنین تنش شدید میان نمایندگان غرب و نماینده روسیه در این سازمان بر کارکردهای روزمره آن تأثیر منفی گذاشته است. از سوی دیگر چین در سایه تداوم جنگ در اوکراین نگران امنیت غذایی این کشور است، چراکه از استفاده سیاسی غرب از مواد غذایی به عنوان اهرمی علیه این کشور هراس دارد. در تحولی دیگر شرکت‌های بزرگ چینی واردات نفت از روسیه را متوقف می‌کنند چراکه تحریم‌های ایالات متحده می‌تواند ضربات جبران ناپذیری به آن‌ها وارد کند.

 • نگرانی 1000 کارآفرین ایرانی از تشدید تورم و مهاجرت‌ها

  نگرانی 1000 کارآفرین ایرانی از تشدید تورم و مهاجرت‌ها

  ساعت 24 - کوچ و مهاجرت نخبگان از ایران دو دلیل دارد: دلیل نخست تنگ تر شدن دایره کسب وکار آبرومند و مناسب درایران است که این خود به دلایل پرشمار سیاسی و اقتصادی رخ داده است. دلیل دوم جاذبه هایی است که کشورهای دیگر برای جذب نخبگان ونیروهای ماهر ایران دارند و با دادن امتیازهای ویژه و نیز آسان گیری در راه اندازی کسب وکار یا به کارگیری متخصصان ونیروهای ماهرانجام می دهند. کوچ مهاجران ایرانی که در گامهای نخست شامل برترین نیروهای انسانی بود به متخصصان رسیده و حالا سرمایه گذاران نیز ترجیح می دهند درکشورهای دیگر که سختگیری ها کمتر است فعالیت کنند. بررسی نتایج یک نظرسنجی از حدود هزار کارآفرین و صاحب کسب‌وکاردرایران نشان می دهد، مهاجرت نیروهای متخصص و تحصیل‌کرده در سال 1401 تشدید می شود.

 • تراژدی فرار10 میلیارد دلاری سرمایه ارزی

  تراژدی فرار10 میلیارد دلاری سرمایه ارزی

  ساعت 24 - فضای ملتهب سیاست درایران که از روش های آسیب رسان برای رسیدن به قدرت سرچشمه می گیرد ونیز سیاست خارجی تنش زا گسب وکار ایرانیان و ایران را به بیراهه کشانده است و هرچه به جلو می رویم پیامدهای منفی این وضعیت بیشتر آشکار می شود. در صورتی که اداره کنندگان ایران ونهادهای حاکم بر سرنوشت شهروندان وکشور نتوانند شکاف های تخریبی اقتصاد را پرکنند این موقعیت در اقتصاد نمی ماند و امور سیاسی داخی ونیز مسایل اجتماعی را زیر تیغ برده و بدن ایران را زخمی تر خواهد کرد. نشانه های تراژدی برای شهروندان ایرانی پرشمارند و نرخ فزاینده تورم را می توان در اوج فلاکت این سرزمین دید.

 • بانک مرکزی زیر پای وزارت اقتصاد

  بانک مرکزی زیر پای وزارت اقتصاد

  ساعت 24- هنگامه‌ای که در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سیاست داخلی برپا شد منجر به اتخاذ تصمیم‌ها و اقدام‌های پرشمار و وضع قانون‌های تازه شد. یکی از این قانون‌ها، خلع ید از رییس‌جمهور وقت برای انتخاب مستقیم رییس بانک مرکزی بود. براساس قانون مصوب مجلس، وزارت اقتصاد موظف شد رییس بانک مرکزی را معرفی کند. این قانون بعدها از سوی وزیران اقتصاد و به مثابه عامل دخالت در امور بانکی شد و معاونت امور بانکی، بیمه و شرکت‌های دولتی برای انجام برخی مسائل تاسیس شد.

 • دولت بلاتکلیف است و بنگاهها ومردم بیشتر

  دولت بلاتکلیف است و بنگاهها ومردم بیشتر

  ساعت 24- دولت سیزدهم پس از سپری شدن نزدیک به ۱۰ ماه از فعالیت خود هنوز باور ندارد که باید گذشته را رها کرده و به این فکر باشد که برای اقتصاد سردرگم کشور تصمیم بگیرد. اگرچه کارشناسان و ناظران آگاه باور دارند که برخی از تصمیم‌های مهم که بر روندها و فرآیندهای اقتصاد و کسب‌وکار مردم و بنگاه‌ها اثرات غیرقابل انکار دارند از حوزه اختیارات دولت خارج است، اما شوربختانه دولت در جاهایی هم که اختیار دارد خود را فاقد اراده نشان می‌دهد. دولت نمی‌تواند درباره برجام به تنهایی تصمیم بگیرد و سایه ابهام برجام بر اقتصاد کلان انکارناشدنی است، اما دولت درباره برخی مسائل اساسی هم نظر نمی‌دهد و تصمیم نمی‌گیرد.

 • اتاق بازرگانی با شهروندان حرف بزند

  اتاق بازرگانی با شهروندان حرف بزند

  ساعت 24 - تردیدی نیست که مجموعه نهادهای حاکمیتی به ویژه مجلس قانونگذاری و نیز دولت سیزدهم به هر دلیل در راه بر باد دادن هستی، فلسفه، مدیران و گردانندگان اتاق بازرگانی ایران استوار و راسخ و دنبال روزنه‌هایی هستند که از آنها اندیشه شکل گرفته را اجرایی کنند.در این مسیر برخی از بازندگان انتخابات قبلی، گروهی از بازماندگان نسل پیش‌تر از مدیران اتاق ایران در رده‌های گوناگون مدیریتی و نیز دیوانسالاران و بوروکرات‌ها و همچنین چپ‌های مارکسیستی ارتدوکس مثل بقایای حزب توده و نیز شماری از اقتصاددانان ایرانی که به هر دلیل با اقتصاددانان هوادار اقتصاد رقابتی مخالفند و احساس می‌کنند اتاق به آنها توجه دارد و نیز افراطیون اصولگرا در رسانه‌ها دست در دست هم دارند.

 • لاوروف: خطر جنگ جهانی سوم واقعی است

  لاوروف: خطر جنگ جهانی سوم واقعی است

  ساعت 24 - وزیر خارجه روسیه می‌گوید که روسیه برای ممانعت از بروز جنگ جهانی سوم تلاش می‌کند، ولی خطر بروز این جنگ را نباید دست‌کم گرفت. او محموله‌های تسلیحاتی غرب برای اوکراین را هدفی مشروع برای حملات روسیه توصیف کرد. سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه خطر بروز جنگ جهانی سوم را واقعی توصیف کرد و نسبت به آن هشدار داد. او با متهم کردن ناتو به پیشبرد جنگ نیابتی علیه روسیه در اوکراین گفت که این امر حمله به ارسال تسلیحات غربی به اوکراین را موجه می‌کند.

 • چین وهند منتظر ایران نشدند مثل بقیه دنیا

  چین وهند منتظر ایران نشدند مثل بقیه دنیا

  ساعت 24 - این باورنکردنی است که برخی سیاستمداران اصلی ایران با وجود اینکه به چشم می بینند کشوری مثل چین که ادعا می شود با ایران قرارداد راهبردی 25 ساله دارد ایران را در ترانزیت دور زد و در تولید موشک های بالستیک با عربستان قرار داد بست و با اسراییل همکاری تنگاتنگ دارد بازهم می گویند چین منتظر می ماند تا نظام سیاسی ایران از گرفتاری های هسته ای پیروز بیرون بیاید و قرارداد ش را اجرایی کند . این داستان متاسفانه برای هند هم پیش آمده است و ایران از دستور کار هند برای اینکه محل اصلی ترانزیت کالا باشد بیرون شده است. از بدترین تصورها درباره ایران که اکثریت سیاست‌مداران ایران دارند این است که دنیا می‌ایستد تا ایرانیان همه‌ گرفتاری‌های خود را در حوزه اندیشه، سیاست داخلی و سیاست خارجی حل کنند ،آنگاه با هم به سوی پیشرفت و بهره‌برداری از طبیعت ایران گام بردارند.