• سیف در یک قدمی تبرئه

  سیف در یک قدمی تبرئه

  ساعت 24 - جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده ولی‌الله سیف، رییس اسبق بانک مرکزی و سایر متهمین ارزی امروز در دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اقتصادی برگزار می‌شود. این دادگاه پس از آن تشکیل می‌شود که دیوان عالی کشور پیش از این با درخواست اعاده دادرسی از سوی این افراد موافقت و اقدام به نقض محکومیت این متهمین کرده بود. ولی‌الله سیف پیشتر و به اتهام برهم زدن نظم و آرامش بازار ارزی کشور و زمینه‌سازی برای خرید و فروش غیرقانونی ارز به میزان ۱۵۹ میلیون و ۸۰۰ هزار دلار و ۲۰ میلیون و ۵۰۰ هزار یورو به ۱۰ سال حبس محکوم شده بود؛ حکمی که در تضاد آشکار با مسوولیت رییس بانک مرکزی به عنوان نهاد ناظر بر بازار ارز و پول کشور قرار داشت.

 • معمای ساژین ، لاوروف و اولیانوف و مساله هسته‌ ای ایران

  معمای ساژین ، لاوروف و اولیانوف و مساله هسته‌ ای ایران

  ساعت 24 - واقعیت این است که اکثریت شهروندان به رهبران روسیه از تزارها تا بلشویک‌ها تا باندهایی که امروز دور ولادیمیر پوتین گرد آمده‌اند، منفی بوده و نیز فعالان اقتصادی باور دارند مناسبات روسیه اقتصاد ایران را جلو نمی‌برد. علاوه بر اینها گروه‌هایی از رهبران احزاب و شخصیت‌های سیاسی نیز نسبت به راهبردها و خواسته‌های روسیه درباره ایران نگاه مثبتی ندارند. نهادهای قدرت در ایران اما باور دارند روسیه شریک راهبردی ایران است و در بلندمدت و در ستیز با غرب می‌توان از نیروی نظامی و سیاسی روسیه به سود کشور استفاده کرد. به نظر می‌رسد دو عامل موجب شده است زاویه دید اکثریت شهروندان ایرانی با زاویه دید نهادهای قدرت نسبت به روسیه هر روز دور و دورتر شود.

 • مصیبت دهه 1390 وایستادن قطار توسعه از زبان شافعی

  مصیبت دهه 1390 وایستادن قطار توسعه از زبان شافعی

  ساعت 24 - غلامحسین شافعی رییس اتاق بازرگانی ایران امروز در نشست روز صنعت ومعدن با یاد آوری امارهای مصیبت بار دهه 1390 مشکلات امروز اقتصاد را محصول بینش نادرست درباره اقتصاد و مدیریت اقتصادی دانست و گفت ، این مشکلات ناشی از فقدان دانشمندان اقتصادی یا فقدان بسته‌های سیاستی نیستند، بلکه به دلیل بینش نادرست نسبت به مسائل اقتصادی، ایجاد شده‌اند.رئیس اتاق ایران اتخاذ رویکردهای تکراری دولتی که سال‌هاست گرفتار آن هستیم را مورد انتقاد قرار داد و از توقف قطار توسعه در کشور سخن گفت.

 • دلار در مسیر افزایش قیمت

  دلار در مسیر افزایش قیمت

  ساعت 24 - سخنان آرامبخش از سوی بانک مرکزی ونیز برخی مدیران اقتصادی در بخش خصوصی و دولتی ونیز کوشش رسانه های هوادار دولت برای اینکه بازار دلار را آرام نشان داده و تبعیت قیمت دلار از تحولات سیاست خارجی و برجام را جداسازند تا شاید قیمت دلار آمریکا دربازار نوسان نداشته باشد بی اثر شده است. بازار ارز راه خود را می رود و احساس کمبود عرضه در آینده نسبت به تقاضا ،دادوستد دلار دربازار ارز را متقاعد می کند قیمت های بالاتر عادی انگاشته واقدام به خرید و فروش کنند.

 • توسعه صنعتی گرفتار اقتصاد سیاسی

  توسعه صنعتی گرفتار اقتصاد سیاسی

  ساعت 24- روز صنعت در ایران یادگار بخش خصوصی اصیل ایران است که در دوره ای خاص شکل وماهیت پیداکرد. در روزهای تازه سپری شده رسانه ها دراین باره مطالبی را نوشته ونیز مدیران دولتی نکاتی را بر زبان آوردند . این درحالی است که درهمین روزها شنیدیم صنعت خودرو در باتلاق افتاده و نمی تواند از بن بست بیرون آید. البته رشته های دیگر صنعت درایران نیز چنین وضعیتی دارند. چرا چنین شده وایران از مدار توسعه صنعتی دورمانده است؟

 • شهروندان ایرانی و طولانی شدن پرونده هسته ای

  شهروندان ایرانی و طولانی شدن پرونده هسته ای

  ساعت 24 - رهبری نظام‌های سیاسی ایران و آمریکا معادله‌ای درباره صلح هسته‌ای برپا کرده‌اند که در آن متغیرهای قابل اعتنایی نقش و سهم دارند. به طور مثال نظام سیاسی ایران در این معادله از ناتوانی نظام سیاسی آمریکا برای شکست نظام سیاسی ایران استفاده می‌کند و به این متغیر وزن قابل اعتنایی می‌دهد. از سوی دیگر نظام سیاسی ایران روی ناتوانی نظام آمریکا برای هرگونه عملیات نظامی در ایران وزن گذاشته و آن را نیز در معادله صلح هسته‌ای قرار داده است.

 • پوتین سهام سرمایه‌گذاران غربی را غارت می کند

  پوتین سهام سرمایه‌گذاران غربی را غارت می کند

  ساعت 24 - ولادیمیرپوتین پیش از این تهدید کرده بود تهدید کرده بود تحریم اقتصادی و مسدود شدن دارایی‌های روسیه در غرب را تلافی کند. رئیس جمهوری روسیه با صدور فرمانی مالکیت کامل شرکت ساخالین-٢ را که با سرمایه‌گذاری مشترک روسیه و غرب برای تولید گاز مایع و اکتشاف و انتقال گاز و نفت منطقه خاور دور روسیه تاسیس شده بود به روسیه منتقل کرده است . این اقدام نوعی غارتگری به حساب می آید و آینده سرمایه گذاری خارجی در روسیه را تا وقتی پوتین و نظام اقصاد – سیاسی او پابرجاست را با خطر حتمی مواجه می کند.

 • چین در آغوش مارکسیسم و سرکوب بخش خصوصی

  چین در آغوش مارکسیسم و سرکوب بخش خصوصی

  ساعت 24 - سیاست‌های در پیش گرفته‌شده از سوی دولت چین حاکی از آن است که حزب کمونیست دیگر تمایلی به تداوم سیاست‌های مبتنی بر توجه به مالکیت خصوصی ندارد. وضع قوانین کنترلی جدید از قدرت بسیاری از شرکت‌های چینی کاسته است. از سوی دیگر دولت این کشور با تاسیس مراکز پژوهشی جدید در دانشگاه‌ها قصد دارد یک ایدئولوژی که خود آن را با شعارهایی نظیر«جلوگیری از گسترش بی‌نظم سرمایه» توصیف می‌کند، تبلیغ کند. بسیاری این اقدامات و بازگشت به ادبیات مارکسیستی را حرکتی برای جلوگیری از به خطر افتادن قدرت حزب تلقی می‌کنند.

 • جنایت وفساد در شبکه تأمین دارو

  جنایت وفساد در شبکه تأمین دارو

  ساعت 24 - واردات وتولید دارو درایران به یک نقطه کور تبدیل شده وسازمان غذا ودارو به مثابه نهاددولتی تصمیم گیر در این بخش با سیاستهای بی حاصل خود به تنگناها دامن می زند. از سوی دیگر تخصیص ارز به دارو با سردرگمی و آشفتگی همراه شده است. به همین دلیل قیمت دارو درایران مبهم و فزاینده شده و بسیاری از دارئخانه ها یا داروهای مورد نیاز بیماران را ندارند یا توزیع درستی ندارند. جنایت و فساد در شبکه تأمین دارو» موضوعی است که کامران باقری لنکرانی، وزیر بهداشت دولت نهم و یکی از چهره‌های شناخته‌شده حوزه سلامت آن را رسانه‌ای کرده‌است.

 • صندوق توسعه ملی یک هولدینگ دیگر می شود؟

  صندوق توسعه ملی یک هولدینگ دیگر می شود؟

  ساعت 24 - اعضای دولت سیزدهم ترکیبی از کادرهای دولت محمود احمدی‌نژاد و نیز آشنایان آقای رییسی در نهادهای دیگر است که با او همکار بوده‌اند.برخی از مدیران ارشد دولت احمدی‌نژاد اما در بیرون از نهاد دولت و منصب وزارت مدیریت نهادهای بزرگ اقتصادی را برعهده دارند. یکی از این مدیران مهدی غضنفری است که در دولت پیشین و پس از ادغام وزارت بازرگانی و صنایع و معادن بر دیگر وزیران ترجیح داده شد و لباس وزارت صمت را بر تن او کردند.

 • چه فرقی دارد چطوری؛ دلار بالا رفت

  چه فرقی دارد چطوری؛ دلار بالا رفت

  ساعت 24 - بازار ارز در ایران گوشش به حرفهای رییس بانک مرکزی نیست و از جای دیگر حرف شنوی دارد: از گفت وگوهای هسته ای. هنگامی که گفته شد دوحه قطر به جای وین میزبان ایران و آمریکا است و عبداللهیان هم خوشحالی اش را نشان داد هنوز رییس بانک مرکزی حرف نزده بود و بنابر خبرهایی ارایه شده از سوی منابع گوناگون قیمت دلا نزولی شد اما دیروز ساعت 14 خبرگزاری تسنیم ورق دلار رابرگرداند و قیمت آن را صعودی کرد. حال دعوا برسد این است چرا دوباره دلار صعودی شده است. واقعا تفاوتی دارد؟

 • شجاعانه ، کارشناسانه و منصفانه

  شجاعانه ، کارشناسانه و منصفانه

  ساعت 24 - در حالی که تهاجم های عجیب برخی رسانه های هوادار دولت و به ویژه روزنامه ارگان دولت به بخش خصوصی ومتهم کردن آنها به اینکه دراتاق ایران رانت خواری ادامه دارد و این رسانه حتی تا جایی پیش رفته که می نویسد بخش خصوصی دنبال زمین زدن وزیر صمت است ، شمار قابل اعتنایی از اعضای ارشد بخش خصوصی به ویژه روسای اتاق ها و روسای کمیسیونها سکوت کرده اند و از نقد دولت خودداری می کنند. مسعود خوانساری رییس اتاق تهران ونایب رییس اتاق بازرگانی ایران در همین روزهای تازه سپری شده کارشناسانه، منصفانه و شجاعانه ضمن نقد رفتار نهاد دولت از اینکه به شکایت ها و گلایه های بخش خصوصی نسبت به اتهام ها به صورت جدی حمایت نشد شجاعانه سخن گفت ونیز آنجایی که دولت در مسر درست بود از رفتار دولت حمایت کرد.

 • خوش بینی به گفت وگوهای دوحه: نه سیاه، نه سفید

  خوش بینی به گفت وگوهای دوحه: نه سیاه، نه سفید

  ساعت 24 - آیا شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، وزیر امور خارجه قطر آنقدر توانایی و مهارت دارد که بتواند دیدگاههی تهران و واشنگتن را چنان نزدیک کند که برآیند آن صلح میان دوکشور باشد ؟ کارشناسان باوردارند اگر پایه گفت وگوهای غیر مستقیم ایران و آمریکا همان ها باشند که به قطع گفت وگوهای وین منجر شد ،نباید خوش بین باشیم و همه چیز را سفید ببینیم و نیز باوردارند اگر دوطرف راستگویانه برای دور تازه گفت وگوها پای جلوگذاشته اند نباید آنقدر بدبین باشیم که همه چیز را سیاه ببینیم. واقع بینی فرمان می دهد که باورکنیم شکاف دوکشور هنوز بزرگ و عمیق است .

 • نمی ترسانیم اما روزهای سختی در پیش داریم

  نمی ترسانیم اما روزهای سختی در پیش داریم

  ساعت 24 - بدون چون وچرا باید قبول کرد هیچ رئیس دولتی در هیچ سرزمینی از سرعمد نمی‌خواهد روزگار شهروندان را سیاه و تیره کند و کسب و کار و معیشت آنها را بدتر کند. روسای دولت‌ها و تک‌تک اعضای کابینه دولت رئیسی نیز از این قاعده مستثنی نیستند. این دولت مستقر در ایران و نیز دولت‌های روحانی و احمدی‌نژاد و خاتمی و رفسنجانی با دنیایی از شور و شوق بر سرکار آمده و وعده‌هایی به ایرانیان دادند که زندگی مادی آنها را بهتر خواهند کرد و روزهای خوش برای آنها فرا خواهد رسید. اما سخت ترین روزها را می بینیم. نمی ترسانیم اما روزهای سخت تری در پیش است.

 • شرق شناس روسی : نفت ایران به بازار نمی آید

  شرق شناس روسی : نفت ایران به بازار نمی آید

  ساعت24-چند روز پیش از اینکه لاوروف وزیر خارجه روسیه به ایران بیایدولادیمیر ساژین، پژوهشگر ارشد انستیتو شرق شناسی آکادمی علوم روسیه در گفتگو با «نیزاویسیمایا گازیتا» گفت : «حذف نام سپاه از این فهرست برای سپاه پاسداران هیچ چیزی را تغییر نمی دهد: همه سران آن تحت تحریم باقی خواهند ماند. اما خود این ژست- اذعان آمریکا به اینکه «سپاهی» تروریستی نیست- برای ایران مهم است. ساژین معتقد است: «من فکر می کنم که تا نوامبر، تا انتخابات کنگره، هیچ پیشرفتی در رابطه با سپاه پاسداران بدست نخواهد آمد. بنابراین به احتمال زیاد نفت ایران نیز به بازار جهانی باز نخواهد گشت. به لطف آمریکا، مأموریت لاوروف در ایران موفقیت آمیز خواهد بود.»

 • امیدواروسخت کوش برمدارتوسعه صنعتی

  امیدواروسخت کوش برمدارتوسعه صنعتی

  ساعت 24 - تاریخ پیشرفت و ترقی جامعه ها در پنهان ترین ماهیت خود وامدار مردان وزنان امیدوار، مداراجو ، بردبار آینده نگر و خستگی ناپذیر است که هرکدام در گوشه ای از سرزمین مادری با ژرفای وجود راههایی تازه برای کشورشان بازمی کنند. پیشرفت جامعه ها بدون تردید با همین رفتارها و تصمیم های چنین انسانهایی است که بدون چشم داشت ازمدیران نهادهای قدرت و بدون چشم داشت از شهروندان که ببینید من چه می کنم راه را برای دیگران باز می کنند تا در این راه بازشده ارابه توسعه کشور جلو وجلوتر برود .

 • شبح مالیات بر سر بازار دلار

  شبح مالیات بر سر بازار دلار

  ساعت 24 - دولت رییسی در حوزه اقتصاد آیا از یک جای خاصی مثلا اتاق فکر معاون اول اقتصادی یا از محل تراوش های ذهنی معاون اقتصادی یا از ساختمان باب همایون وبه دستهای وزیر جوان اقتصاد اداره می شود؟آیا این همه تناقض دررفتار اقتصادی دولت ونیز اداره جزیره ای اقتصاد از سر عمد است یا از سر ناتوانی دولت در سیاستگذاری منسجم اقتصادی ؟ اگر شق اول درست باشد و یک مرکز پنهان برنامه های وزارتخانه ها را هماهنگ می گند باید هشدار داد این تناقض ها اقتصاد به بیراهه می برند .

 • بوی خوش آشتی هسته ای به مشام نمی رسد

  آیا انتقال محل مذاکرات از وین به خلیج فارس به صلح منجر می شود

  بوی خوش آشتی هسته ای به مشام نمی رسد

  ساعت 24 - آیا ایران در گام آخر برای گفت وگوی مستقیم با ایالات متحد آمریکا است ؟ با توجه به تاکید رهبر انقلاب به دستگاه دیپلماسی دولت روحانی که مذاکره مستقیم با آمریکا ممنوع است ، این ممنوعیت در دولت فعلی برداشته می شود؟ آیا دولت ایران می خواهد بازهم وقت بیشتری بخرد و گفت وگوی تازه با حذف اروپایی ها را در دستور کا ر قراردارد ؟ ایا آمرکایی ها می خواهند با دادن امتیازهای واقعی ایران را از روسیه و چین دورکنند؟ ایا زنده سازی برجام نزدیک است یا بازهم در پایان نشسته های خلیج فارس شاهد دورشدن دوباره ایران و آمریکا خولهیم بود اصولا چرا محل مذاکرات از وین به خلیج فارس منتقل شده است ؟

 • مدل ها شناخته شده بودند کالا هم واردکرده بود اما حالا...

  مدل ها شناخته شده بودند کالا هم واردکرده بود اما حالا...

  ساعت 24- در شروع کار دولت اول حسن روحانی بود که داستان کمبود نهاده های دام و طیور پیش آمد و قیمت گوشت مرغ و تخم مرغ روند فزاینده ای گرفت ونیز داستان تعطیلی صنعت مرغداری به دلیل کمبود نهاده های دامی به مساله روز منتقدان دولت روحانی تبدیل شد. در آن روزها یک شرکت بخش خصوصی که در تامین نهاده های دامی مهارت و سابقه داشت توانست با اعتبار شرکت خود با سرعت نهاده های دام وطیور وارد کند و به بحران خاتمه دهد.آن روزها اما درباره این شرکت که درراس آن مدلل ها قرارداشتند داستانها ساخته شد و از زمین وزمان زیر رگبار قرارگرفت. اما درفساد بزرگ وارده ت نهاده های دام وطیور امروز وارد کننده اسم ندارد و کالایی هم واردنکرده است.

 • تنها جمله مفید رییسی در گفت وگوی تلویزیونی

  تنها جمله مفید رییسی در گفت وگوی تلویزیونی

  ساعت 24 - سید ابراهیم رییسی برای بار ششم به تلویزیون آمد و در برابر پرسشگران نشست و البته آنچه تمایل داشت را بر زبان آورد. دقت درآنچه رییس دولت سیزدهم گفت نشان می دهد وی پس از سپری شدن نزدیک به یک سال هنوز با ادبیات اقتصادی آشنا نشده است و از مفاهیم اقتصادی درک دقیقی ندارد و البته باید به او حق داد . او چهل سال ویا کمی کمتر در منصب قضا بوده و هرگز نیازی نداشته با مفاهیم اقتصادی آشنا شود.

 • ترکیه وکره جنوبی با بخش خصوصی رشد کردند

  ترکیه وکره جنوبی با بخش خصوصی رشد کردند

  ساعت 24 - دکتر محمود سریع‌القلم استاد علوم سیاسی در دانشگاه شهید بهشتی و نویسنده ده‌ها مقاله درباره مسائل نظام سیاسی حاکم بر جهان و نیز ایران است. نوشته‌های او عموما با اقبال علاقه‌مندان به سیاست و نیز تا اندازه‌ای با اقتصاد سیاسی روبه‌رو می‌شود و رسانه‌های گوناگون با گرایش‌های متفاوت به نقل نوشته‌ها و دیدگاه‌های او علاقه نشان می‌دهند. با این همه کمتر دیده شده است که نوشته‌های او با واکاوی و دقت بررسی و نکات اصلی و پنهان نوشته‌های او برجسته شود. تازه‌ترین نوشته وی که درباره پیامدهای جنگ اوکراین بر ایران است نیز نکات قابل اعتنایی داشت.

 • ایران بدون عادی سازی با جهان توسعه نخواهد یافت

  ایران بدون عادی سازی با جهان توسعه نخواهد یافت

  ساعت 24- به نظر می رسد این دسته از تحولات جنگ اوکراین، اثرات قابل توجهی بر محاسبات اخیر ایران داشته است. با توجه به اهمیتِ انتقالِ طبیعی قدرت در آینده و اولویت پیدا کردنِ امنیت ملی بر هر امر دیگری در دورۀ انتقال، اهرمِ بازدارندگی هسته ای ایران با توجه به وضعیت اوکراین، ناگهان از وزن به مراتب بیشتری از گذشته برخوردار شد. در شرایط فعلی به نظرمی رسد مادامی که ایران، غرب را در مقابل خود تعریف می کند، اهرم بازدارندگی هسته ای جایگزین دیگری در فرآیند زورآزمایی و مذاکرات با غرب ندارد. تاریخ نشان می دهد در دوره های انتقال قدرت در کشورهای جهان سوم، قدرت های بزرگ مستعدترین فرصت ها را برای امتیازگیری دارند.

 • از روسیه پوتین فقط سم به ایران می رسد

  از روسیه پوتین فقط سم به ایران می رسد

  ساعت 24 - ولادیمیر پوتین با بهره گیری از سابقه اش در امنیتی ترین بخش حزب کمونیست اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی و دنباله روی از قاعده و قانون ها و راهبردهای لنین و استالین ونیز فرهنگ سیاسی این کشور مرموز و آزاردهنده توانسته است حکومت تک نفره خود را در یکی از پهناورترین سرزمین ها ویکی از کشورهایی که بیشترین تجهیزات نظامی مخرب ونیز بمب اتمی وسلاح های کشتار دسته جمعی دارد را دایمی کند . روسیه پوتین از دموکراسی واقعی فرسنگها فرسنگ دور شده و با توجه به نوع مناسبات سیاسی درون مرزها ونیز بیرون از مرزها ، اقتصادی شکننده وضعیف دارد که بیشترین درامدهای ارزی اش از راه صادرات نفت وگاز و نیز صارات تجهیزات نظامی و شماری از محصولات کشاورزی به دست می آورد.

 • اقتصاد سیاسی ایران فلج ذهنی شده است

  اقتصاد سیاسی ایران فلج ذهنی شده است

  ساعت 24 - روزهایی شگفت‌انگیز در ایران دهه منتهی به ۱۳۶۸ به ویژه در کسب‌وکارها و زندگی اقتصادی ایرانیان تجربه شد که بازگویی همه آنها و پیامدهای بازدارنده تصمیم‌های اتخاذشده در آن دهه نیازمند فرصت کافی و نیز در امان بودن است. ایرانیانی که آن روزها را در یاد دارند می‌دانند دولت‌های وقت به دلیل اینکه باید انقلاب و آموزه‌های اصلی آن در زندگی شهروندان جاری و ساری شود و نیز با استناد به اینکه حالا در حال جنگ با دنیا هستیم، افکار و عقاید شگفت‌انگیز خود را بر شهروندان تحمیل کردند. چه بپوشید، چه بخورید، چه بگویید، چه فیلمی ببینید، با چه کسی دوست باشید، کجا به مسافرت بروید، چقدر مزد بگیرید، چه چیزی بخرید…

 • تراژدی – کمدی خودروسازی ایران

  تراژدی – کمدی خودروسازی ایران

  ساعت 24 - مشهور است مرد رندی در حالی که خانه‌اش را می‌فروخت و پول خانه ‌فروشی را به‌طور کامل دریافت کرده بود در جایی از قرارداد فروش قید کرد خریدار خانه تازه فقط اجازه دهد یک میخ در یکی از اتاق‌های خانه در مالکیت او بماند تا یادگاری از او در این ملک باشد. خریدار خانه در آن روزها و ساعت‌های هیجانی که صاحب خانه می‌شد هرگز گمان بد نکرد و پذیرفت‌. هنوز چند روز از اقامت صاحب تازه خانه سپری نشده بود که صاحب قبلی گفت اگر اجازه بدهید این لباس را روی میخی که به من تعلق دارد بیاویزم. صاحب جدید خانه چیزی نگفت و این کار انجام شد.

 • لاوروف دیدار با پوتین را به ایران می فروشد؟

  ساعت 24 - در حالی که ولادیمیر پوتین به دلیل تهاجم به یک کشور مستقل با تحریم جهانی روبه رو شده است و تنها شماری از کشورهای متحد او برای دیدار با او تمایل نشان می دهند سرگی لاوروف وزیر خارجه او به تهران آمده و قصد دارد دیدار با او را به تهران بفروشد .

 • پوتین عامل مرگ «میلیون‌ها نفر» به دلیل گرسنگی

  پوتین عامل مرگ «میلیون‌ها نفر» به دلیل گرسنگی

  ساعت 24 - - ولادیمیر پوتین رهبر روسیه که از بازماندگان حزب کمونیست شوروی بوده است برای اینکه بتواند بر ناتوانی خود در رسیدن به اقتصاد با رشد بالا حتی در اندازه کره جنوبی و ترکیه سرپوش بگذارد مدام دنبال این است که کشورگشایی کند . این رهبر مستبد که با مافیای همراه خویش بیست سال است بر روسیه حکومت می کند وبخش هایی از گرجستان و اوکراین را با جنگ به روسیه ملححق کرده بود این بار می خواهد کشوری به نام اوکراین را از روی نقشه حذف کند و جنگی ویرانگر راه انداخته است.

 • پرواز قیمت خوراکی ها و فقیرتر شدن فقرا در خرداد

  پرواز قیمت خوراکی ها و فقیرتر شدن فقرا در خرداد

  ساعت 24 - درحالی که وزیر اقتصاد با استناد به گوشه هایی از آمارارایه شده از سوی باانک مرکزی ونیز مرکز آمارایران از کاهش شتاب نرخ تورم سخن می گوید اما مرکز آمار ایران با ارایه گزارشی کامل از تصویر نرخ تورم درایران نشان می دهد نرخ تورم ماهانه خرداد1401 با رشد 12.6 درصدی رکورد بالاترین نرخ تورم ماهانه دراین سالهای تازه سپری شده را شکسته است. اقتصاددانان می گویند قطع اختصاص ارزان برای واردات ونیز نرخ شتابان قیمت دلار در ماههای پس از روی کار امدن دولت تازه دلیلاصلی رشد شتابان نرخ تورم بوده است.

 • سرمایه‌گذاری همچنان در کما

  سرمایه‌گذاری همچنان در کما

  ساعت 24 - اقتصاد کلان و کسب‌وکارهای بنگاهی و نیز خانواده‌ها هنگامی به سوی رونق و رفاه بیشتر می‌روند که اقتصاد کل با صیانت از مصرف کل راه را برای پس‌انداز بیشتر که در مسیر سرمایه‌گذاری در بخش واقعی اقتصاد قرار دارند را افزایش دهند. نسبت پس‌انداز به درآمد که همان پس‌انداز و در اقتصاد کلان با نسبتی بسیار اندک همان سرمایه‌گذاری است هنگامی افزایش را تجربه می‌کند که بازیگران اقتصاد احساس خطر و ناامنی‌شان روندی کاهنده را تجربه کند.

 • اصولگرایان کاربلد را هم به دولت راه ندادند

  اصولگرایان کاربلد را هم به دولت راه ندادند

  ساعت 24 - سید ابراهیم رییسی در میان روسای دولتهای پس از جنگ کمترین سابقه اجرایی در دولت را داشت که رییس دولت شد. سابقه اودر اجرا حتی از محمود احمدی نژاد که اونیز تجربه اش نسبت به دیگر روسای جمهور کمت بود نیز کمتر بود. شاید به همین دلیل بود که رییس دولت سیزدهم در انتخاب همکارانش برای دولت به ویژه وزیران ومعاونان در حوزه اقتصاد ضعیف ترین عملکرد را به خود اختصاص داده است. نشانه های این . این ضعف را می توان در انتخاب وزیر اقتصاد دولت فعلی با وزیر اقتصاد دولت اول حتی احمدی نژاد مقایسه کرد ودید.