• قیرداغ رایگان و یخبندان سیاستگذاری

  قیرداغ رایگان و یخبندان سیاستگذاری

  ساعت 24 - یکی از شگفت‌انگیزترین تصمیم‌ها در مجلس یازدهم که البته با همراهی دولت سیزدهم روبه‌رو شده و اجرا می‌شود توزیع قیر رایگان به برخی از نهادها و شرکت‌ها است. واقعیت این است که این تصمیم با خرد و منطق اقتصادی و نیز با عدالت و انصاف سازگاری ندارد و معلوم نیست چرا باید این اتفاق بیفتد. چرا باید حتی یک ریال از پول شهروندان با هر عنوان به برخی افراد و نهادها داده شود و پس از آن مدتی آشکار شود که منابع در اختیار به جای مصرف در بخش‌های مورد نظر سر از مراکز و حتی کشورهای دیگر درمی‌آورد و عده‌ای- دولتی یا خصوصی یا خصولتی- از این تصمیم رانت فسادآلود به دست می‌آورند.

 • صندوق اسرار آمیز و اعتبارات ارزی اسرار آمیزتر

  صندوق اسرار آمیز و اعتبارات ارزی اسرار آمیزتر

  ساعت 24 - روشنگری یا افشاگری درباره ابربدهکاران بانکی از سوی دولت سیزدهم بدون آنکه فایده‌ای برای شهروندان داشته باشد، حالا به طرح ابهام‌های تازه‌ای منجر شده است. به این معنی که حتی رسانه‌های هوادار دولت نیز می‌خواهند کار ناتمام افشاگری درباره بدهکاران به مجموعه نهادهای اعتباردهنده به متقاضیان ادامه یابد. یکی از نهادهای بسیار بااهمیت در داستان اعتباردهی، صندوق توسعه ملی به حساب می‌آید. این صندوق از روز زاده شدن تا امروز با ویژگی‌هایی دست‌وپنجه نرم کرده و اکنون به یک محل اسرارآمیز تبدیل شده است.

 • ایلان ماسک شگفت انگیز و خرید 44 میلیارددلاری توئیتر

  ایلان ماسک شگفت انگیز و خرید 44 میلیارددلاری توئیتر

  ساعت 24 - ایلان ماسک یکی از شگفت انگیز ترین مردان امروز جهان است . او در فاصله دوسال توانست قدیمی ترین ثروتمندان جهان را پشت سرگذاشته و نفر اول ثروتمند جهان شود . این اعجوبه ثروتمند که فعالیت های هیجان انگیز اقتصادی اش در سالهای تازه سپری شده دنیا را به شگفتی واداشته است در تازه ترین فعالیت خود روز دوشنبه پنجم اردیبهشت با شرکت توئیتر بر سر خرید کل سهام آن به ارزش ۴۴ میلیارد دلار به توافق رسید که این باعث خواهد شد تا کنترل این شبکه اجتماعی در دست ثروتمندترین فرد جهان قرار گیرد.مذاکرات برای انجام این معامله، که تا هفته پیش قطعی به نظر نمی‌رسید، در تعطیلات آخر هفته و پس از این‌که ایلان ماسک با ارائه جزئیات مالی پیشنهاد خود سهامداران را اغوا کرد، سرعت گرفت.آقای ماسک پیشنهاد کرده بود که توئیتر را به ازای هر سهم ۵۴ دلار و ۲۰ سنت خریداری کند.

 • ایران از مسیر کریدورهای ترانزیتی حذف شد

  ایران از مسیر کریدورهای ترانزیتی حذف شد

  ساعت ۲۴-در پی انتشار گزارش ارسال کالاهای هندی به روسیه از طریق دریای سیاه و گرجستان به جای ایران، دوباره موضوع تاخیر در توسعه بندر چابهار توسط شرکت‌های هندی و دور زدن ایران به عنوان "کریدوری" برای ترانزیت کالا مطرح شده است.روزبه مختاری، رئیس هیات مدیره انجمن کشتیرانی ایران، روز یکشنبه ۴ اردیبهشت در گفتگو با خبرگزاری ایلنا، هند را به "وقت‌کشی" در توسعه بندر چابهار متهم کرده و مدعی شده است: «نه تنها اپراتور هندی به تعهدات خود در قرارداد عمل نکرده و بندر چابهار را به اهداف مورد نظر نرسانده، بلکه درخواست تعیین داوری بین‌المللی را برای حل اختلافات داده‌و اجازه استفاده از شش دستگاه جرثقیل سنگین ساحلی وارد شده به بندر شهید بهشتی را هم نمی‌دهد».

 • ناکامی دولت سیزدهم در حل تورم و تحریم

  ناکامی دولت سیزدهم در حل تورم و تحریم

  ساعت 24 - دستاوردسازی برای دولت سیدابراهیم رییسی از سوی هواداران افراطی وی و به ویژه گروه‌ها و شخصیت‌هایی که دوستدار رییسی شده‌اند حق آنها است. آنها می‌توانند هر چه در ذهن دولت و خودشان است و نیز آنچه درباره آنها تصمیم گرفته و دستور اجرایی صادر شده و با وعده‌های داده شده سازگاری دارند را دستاورد دولت سیزدهم بدانند. از سوی دیگر منتقدان دولت در بخش‌های سیاسی و اقتصادی نیز می‌توانند دستاوردسازی را نقد کنند و بنویسند. آنچه به مثابه دستاورد از آن یاد می‌شود در حقیقت انجام وظایف است و بخشی دیگر نیز دگرگونی در راهبردهای تحریم‌کننده اصلی ایران است.

 • شکست دوباره لوپن : ماکرون رییس جمهور ماند

  شکست دوباره لوپن : ماکرون رییس جمهور ماند

  ساعت 24 - نظرسنجی از کسانی که در دور دوم انتخابات رای دادند نشان می‌دهد امانوئل مکرون اولین کسی است در بیست سال گذشته دو دوره پست سر هم در فرانسه به ریاست‌جمهوری می‌رسد. امانوئل مکرون حدود ۵۸ درصد آرا را به دست آورده و خانم لوپن هم شکست را پذیرفته است.پس از پایان یافتن دوازده ساعت رای‌گیری و محدودیت خبری، نتایج نظرسنجی از کسانی که رای دادند منتشر شد که از پیروزی‌ آقای مکرون حکایت دارد. خانم لوپن هم شکست را پذیرفت.

 • همه دربرابر دسیسه‌چینی‌ علیه اتاق ایران بایستند

  محسن خلیلی، صنعتگر اصیل ایران

  همه دربرابر دسیسه‌چینی‌ علیه اتاق ایران بایستند

  ساعت 24 - محسن خلیلی، یکی از قدیمی ترین و خوش نام ترین صنعتگران ایرانی که در سالهای نایب رییس اتاق ایران نیز بوده است در برابر یورش گسترده به اتاق بازرگانی ایران گفته است : همه باید در برابر دسیسه‌چینی‌ علیه اتاق ایران به‌عنوان خانه بخش‌خصوصی بایستند و اجازه ندهند قدیمی‌ترین نهاد مدنی بخش خصوصی کشور دستخوش انگیزه‌های خاص گروه‌های مغرض شود. او با اشاره به طرح شایعات نادرست رسانه‌ای علیه اتاق ایران که به صورت سازمان‌یافته از چند روز قبل آغاز شده گفت: بر همه واجب است علیه این دسیسه‌چینی‌ها به حمایت اتاق ایران بیایند و اجازه ندهند قدیمی‌ترین نهاد مدنی بخش خصوصی تضعیف شود.

 • پس از افشاگری بانکی حالا چه می‌کنید؟

  پس از افشاگری بانکی حالا چه می‌کنید؟

  ساعت 24 - مهم‌ترین بازیگر در دنیای بانکداری در هر کشور و در دنیای امروز «نرخ بهره» است. این نرخ است که میزان تقاضا و عرضه منابع بانکی را در هر دوره از فعالیت‌ها تعیین می‌کند. مدیریت این نرخ یکی از دشوارترین وظایف بانک مرکزی و نیز سایر نهادهای اصلی اقتصادی به حساب می‌آید. نرخ بهره تعیین می‌کند که نرخ سود در سایر بازارها از حالت نرمال عبور کرده یا از آن عدول کرده است. در ایران روسای بانک مرکزی و نیز وزیر اقتصاد و همچنین شورای پول و اعتبار نهادهای اصلی دخیل در مدیریت نرخ بهره به حساب می‌آیند.

 • تلخ وشیرین اشتغال افغانستانی ها درایران

  تلخ وشیرین اشتغال افغانستانی ها درایران

  ساعت 24 - داستان پرماجرای مهاجرت پیدا وپنهان افغانستانی هایی که در دوره های گوناگون به ایران مهاجرت کرده و شمار قابل اعتنایی از آنها ساکن ایران شده اند به تازگی و با سونامی جدید مهاجران این کشور ابعاد تازه ای پیدا کرده است. در باره پیامدهای وجود 5 میلیون نفر از شهروندان افغانستان درایران به ویژه پیامد آن بر بازار کار در کانون توجه رسانه ها و کارشناسان بازار کار قرار دارد. مهدی جابری:در نشریه بازار کار درهمین باره با حمیدرضا حاج اسماعیلی، کارشناس بازار کار گفت وگو کرده است. این کارشناس بازار کار می گوید این شمار از شهروندان افغانستانی بازار کار ایران را زیر تیغ قرارداه است و باید از حالت بی سامانی کنونی خارج شود. آنچه درزیر می خوانید دیدگاههای حمید رضا حاج اسماعیلی است.

 • انتشار خبر جعلی درباره استعفای قالیباف

  انتشار خبر جعلی درباره استعفای قالیباف

  ساعت 24 - پس از داستان سیسمونی گیت درباره محمد باقر قالیباف در روزهای تازه سپری شده بسیار از علاقمندان به سیاست در کانالهای اجتماعی در باره رفتاری که قالیباف باید اتخاذ کند نوشته و سخن گفته اند. برخی باور دارند او باید استعفا دهد و برخی از رسانه های اصولگرا و یاران قالیباف با اصرار به امنیتی و اطلاعاتی کردن مقوله آوردن یا نیاوردن سیسمونی از ترکیه می خواهند موضوع را به راه دیگری بکشانند. در باره استعفای قالیباف نیز دیدگاهها متفاوت است و برخی می گویند اگر او استعفا دهد با توجه به توزیع قدرت جانشین او لزوما سیاستمدار بهتری نیست.

 • همسایه های نا آرام ایران و داستان تلخ برجام

  همسایه های نا آرام ایران و داستان تلخ برجام

  ساعت 24 - سیاست خارجی اتخاذ شده از سوی نظام سیاسی ایران خوب یا بد در داستان پرونده هسته ای به گروگان گرفته شده است. ایران از یک سو می خواهد کشوری باشد که به تکنولوژی تولید و غنی کردن اورانیوم دست یابد وااز سوی دیگر می خواهد با غرب ستیز کند و این را از وظایف خود می داند . در این وضعیت بوده وهست که کشورهای همسایه ایران نیز به مرور به صف کشورهای غربی پیوسته و به ایران فشار می آورند که باید ضمن کنار گذاشتن خواست داشتن تکنولوژی غنی سازی اورانیوم باید در داستان نفو ذ منطقه ای نیز کوتاه بیایی. نظام سیاسی ایران حاضر نیست از این دوخواسته راهبردی دست بکشد. اما مقامهای دولت فعلی ایران می دانند باید اقتصاد را نیرومند کنند و یکی از راههای نیرومند کردن اقتصاد آشتی با کشورهای همسایه است آنها به ویژه کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس نا آرامند و البته روسیه ودیگر همسایه های ایران مثل عراق یا پاکستان نیز آرامش ندارند.

 • دولت به مردم: دلارتان را با لبخند به ما تحویل دهید وگرنه...

  دولت به مردم: دلارتان را با لبخند به ما تحویل دهید وگرنه...

  ساعت 24 - درحالی که مقامهای ارشد دولت و هواداران افراطی دولت سیزدهم با سخت کوشی بسیار و مرارت می خواهند به شهروندان بباورانند که دولت رییسی با عرضه است و توانسته با بودن تحریم های آمریکا نفت بیشتری بفروشد و نمی خواهند بگویند در این روزگار فروش هربشکه نفت بیشتر از ایران با چشم پوشی آمریکایی ها و از نفس انداختن روسیه است که صادرات نفت این کشور هدف قرارگرفته است اما دولت سیزدهم و نهادهای قدرت هنوز از داشتن دلار بیشتر سیراب نشده اند. دولت با ترفندهای گوناگون و ترساندن شهروندانی که پس انداز ارزی کوچکی درخانه دارند ونیز صادرکنندگان می خواهد دلارها را به قیمت ارزان از چنگشان بیرون آورد.

 • مزه دلار ارزان زیر دهان دولتی‌ها و خصولتی‌ها

  مزه دلار ارزان زیر دهان دولتی‌ها و خصولتی‌ها

  ساعت 24 - مجلس انقلابی یازدهم پس از دو سال و نیز دولت انقلابی سیزدهم پس از یک سال فعالیت و پس از بمباران تبلیغاتی علیه دلار ارزان ۴۲۰۰ تومانی و اینکه این باید از سپهر کسب‌وکار ایرانیان با راهبرد مبارزه با رانت و فساد نابود شود حالا می‌گویند این دلار ارزان را برای جلوگیری از فشار به شهروندان نگه می‌دارند. برخی خبرهای منتشر شده نشان می‌دهد دولت برای واردات نهاده‌های دامی قصد دارد بخش خصوصی را حذف کند یا اینکه از تخصیص دلار ارزان به آنها اجتناب کند.

 • چشم‌انداز شکر در سایه دوسناریوی کلان

  بهمن دانایی دبیر انجمن کارخانجات تولیدکنندگان قند و شکرتشریح کرد

  چشم‌انداز شکر در سایه دوسناریوی کلان

  ساعت 24 - نیک می‌دانیم وقتی دولتی یا صدراعظمی یا وزیری می‌خواسته خودی نشان دهد ارزان‌سازی شکر و فشار به کارخانه‌های قند یکی از ترفندها بوده است. یکی دیگر از تلخی‌های صنعت قند از همان روزهای تاسیس نخستین کارخانه رقابت رانت‌جویانه شماری اندک از بازرگانان بوده و هست که دولت‌ها را فریب داده و با واردات شکر به قیمت ارزان و دامپینگ شده به تولید داخل آسیب می‌زدند. حالا و در آستانه سال ۱۴۰۱ و در شرایطی ویژه صنعت قند و شکر باید بداند کدام چالش‌های بزرگ سرراهش قرار دارند و با کدام برنامه‌ریزی‌های کارآمد بتوانند از تنگناها عبور کنند.

 • تئوری مصرف و خانواده قالیباف

  تئوری مصرف و خانواده قالیباف

  ساعت 24 - خانواده محمدباقر قالیباف به کشور ترکیه مسافرت کرده است. این یک رخداد عادی است که برای شمار قابل اعتنایی از خانواده‌های ایرانی با درآمد متوسط اتفاق می‌افتد. اما آنچه این مسافرت را جنجالی کرده این است که او رییس مجلس قانونگذاری و یکی از سیاستمداران ایرانی و نامدار است که برای به دست آوردن کرسی ریاست‌جمهوری نیز مبارزه کرده است‌.با این همه، شاید تا این جای کار این مسافرت و خرید سیسمونی برای دختر آقای قالیباف باز هم رخدادی شگفت‌انگیز نباشد. اما شهروندان ایرانی که بارها شاهد مناظره‌های سیاسی و در سخنرانی‌های پرشمار رییس این دوره از مجلس و شهردار ۱۲ساله پایتخت و نیز یکی از فرماندهان سپاه بوده‌اند که اشرافی‌گری را حتی در همین اندازه نکوهش کرده است حالا بهت‌زده به این رفتار خانواده قالیباف توجه کرده و وی را در این رخداد سرزنش می‌کنند.

 • کابوس سازی از لیبرالها برای توجیه شکست اقتصادی

  کابوس سازی از لیبرالها برای توجیه شکست اقتصادی

  ساعت۲۴-در دوره ریاست حسن روحانی که یک کادر ورزیده اطلاعاتی- امنیتی نظام سیاسی بوده است بر قوه مجریه تنها یک اقتصاددان از گروه اقتصاددانان هوادار اقتصاد رقابتی در دولت به عنوان مشاور حضور داشت که او هم در دولت دوم روحانی از قطار دولت وقت پیاده شد یا پیاده‌اش کردند. اما دو گروه از نیروهای سیاسی و اقتصادی هر رخداد ناپسندی در اقتصاد ایران در هشت سال آن دوره را به لیبرال‌ها نسبت دادند و در اتحادی نانوشته همچون لبه‌های یک قیچی به‌زعم خود لیبرال‌ها را قیچی کردند.

 • صندوق بین‌المللی پول: اقتصاد جهان لاغر می شود

  صندوق بین‌المللی پول: اقتصاد جهان لاغر می شود

  ساعت 24 -صندوق بین‌المللی پول در گزارشی که درباره چشم‌انداز اقتصادی جهان منتشر کرده، پیش‌بینی ‌خود از رشد اقتصادی جهان در مقایسه با گزارش قبلی خود را کاهش داده است.نگاهی به گزارش اخیر این سازمان به روشنی نشان می‌دهد که حمله روسیه به اوکراین بخش‌های زیادی از اقتصاد جهان را مستقیم یا غیرمستقیم متاثر کرده است و در کوتاه مدت چشم‌انداز روشنی برای اقتصاد جهان ترسیم نشده است.این گزارش با عنوان "جنگ مانع بهبود اقتصادی شده" به پیامدهای اقتصادی حمله روسیه به اوکراین و همچنین همه‌گیری کرونا پرداخته که از قبل کشورهای مختلف با آن دست به گریبان بودند.

 • حزب توده به کمک مخالفان اتاق ایران آمد

  حزب توده به کمک مخالفان اتاق ایران آمد

  ساعت 24 - در حالی که ارگان بقایای حزب توده شلیک به اتاق بازرگانی را از سالها پیش در دستور کار قرارداشتند این روزها یورش به این نهاد ونیز به بخش خصوصی را شناب داده اند. از سوی دیگر برخی از اعضای مجلس با کمک رسانه های مشهور به وابسته بودن به نیروهای نظامی خواسته یا ناخواسته و به طور عمدی یاسهوی وبه طور همزمان اتاق ایران را زیر تیغ قرار داده و گویا قصد دارند ارکان این نهاد غیر دولتی را گونه ای تضعیف کنند که نیست ونابود شده و چیز تازه ای با نیروهای خودی پدیدار شود. دست برقضا درروزی که "پیک نت " نوشت که اتاق بازرگانی باید در محاق قرارگیرد تا اقتصادایران اصلاح ساختار را تجربه کند خبرگزاری تسنیم نیز تاکید کرد اتاق ایران لابی سنگینی برای انحراف در طرح تدوین قانون تازه برای اتاق شروع شده است. درروزهای گذشته برخی رسانه های این جناح سیاسی به شدت افکار عمومی را علیه اتاق بسیج کردند.

 • در دولت سیزدهم هرکس بگوید لیبرال است حتما لیبرال نما است

  در دولت سیزدهم هرکس بگوید لیبرال است حتما لیبرال نما است

  ساعت 24 - به تازگی یکی از افراد کم سواد و وقیح وپررو ها که ضعف منطق خود را با پرخاشگری جبران می کنند چند کشور را مثال زده و استدلال کرده نقدینگی به تولید ناخالص داخلی در ایران پائین است و نمی توان استدلال کرد نقدینگی زیاد و عامل تورم است و درنتیجه این لیبرال ها هستند که دروغ می گویند و دولت باید این فریب کار ها را از اطراف خود دور کند. من هم با این توصیه که دولت لازم است لیبرال ها را از اطراف خود دور کند موافق هستم. چون اگر کسی از این نوع آن اطراف پیدا شد یا لیبرال نما است یا راه را گم کرده است. بهتر است سایه اش با تیر زده شود.

 • دولت سیزدهم حالا از آن راه آتش تورم را شعله ورمی کند

  دولت سیزدهم حالا از آن راه آتش تورم را شعله ورمی کند

  ساعت 24 - دولت آقای رییسی با یک ترفند ساده وآشکار که حتی از آمارهای ارایه شده از سوی بانک مرکزی به سادگی دیده می شود می خواهد بگوید از بانک مرکزی قرض نمی گیرد و دست از سر و جیب بانک مرکزی برداشته است و نمی خواهد راه دولت حسن روحانی را ادامه دهد اما کمی دقت نشان می دهد این ترفند در عمل همان اثر تورمی کردن اقتصاد را دارد و تنها تفاوت این است که دولت رییسی به جای اینکه از بانک مرکزی قرض کند از بانک ها می خواهد آنها از بانک مرکزی پول بگیرند و به دولت بدهند. بر همین اساس حجم کل بدهی بانکها به بانک مرکزی به عدد ۱۸۶ هزار میلیارد تومان رسیده است. بنابراین به نظر می‌رسد دولت روش مستقیم استقراض از بانک مرکزی را کنار گذاشته و به روش غیرمستقیم استقراض از بانک‌ها رو آورده است.

 • تولید دستوری "امید" از سوی رییسی

  تولید دستوری "امید" از سوی رییسی

  ساعت 24 - روسای دولت‌ها در ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی و حتی پیش از آن در کوران و در میدان مبارزه سیاسی برای به دست گرفتن قدرت از مسیر مبارزه سازمان‌یافته و روش‌مند و سخت و رقابت واقعی قرار نگرفته‌اند. روسای دولت‌های ایرانی به دلایل گوناگون که حالا در این نوشته کوتاه به آن نمی‌پردازیم هرگز با رقبایی نیرومند از جنس غیرجناح سیاسی خودی و جناح سیاسی داخل نظام مبارزه نکرده و پس از عبور از صافی شورای نگهبان رقابت را تجربه کرده‌اند.

 • تورم و سقوط ارزش‌های انسانی درایران

  تورم و سقوط ارزش‌های انسانی درایران

  ساعت 24 - برخی آداب و آیین‌ها در همه دوران زندگی آدمی و در هر سرزمینی پدیدار شده‌اند که در ژرفای وجود همه آدم‌ها با هر سن و سال و با هر گرایش و نگاه به زندگی، آداب پسندیده‌ای هستند و گرایشی در درون آدمی هست که این ویژگی‌ها را داشته باشد. اگر گروهی از این آداب را در یک سبد بگذاریم می‌شود آنها را «ارزش‌های انسانی» نامید. به طور مثال دلاوری، راستگویی، دوست داشتن دیگران، دستگیری از ناتوانان، ایستادگی در برابر ستمکاران، دوست داشتن خانواده، کوشش برای بهتر شدن روزگار مادی و آسایش خیال برخی از این ویژگی‌ها هستند.

 • بخش خصوصی گروگان اتاق ایران نشود

  بخش خصوصی گروگان اتاق ایران نشود

  ساعت 24 - اقتصاد ایران در سده ۱۳۰۰ و پس از زاد و رشد دولت متمرکز و مدرن اما استبدادی در تله بوروکرات‌ها، سیاستمداران و نیز تکنوکرات‌های دولتی و روشنفکران افتاد و از نوک پا تا فرق سر دولتی شد. در این اقتصاد که در هر دوره تاریخی بر ابعاد و ژرفای استیلای دولت بر کسب‌وکار شهروندان افزوده شد اکنون و نیز در سال نخست سده تازه دولت تا کمر در باتلاق گیر کرده و هرچه دست و پا می‌زند بیشتر در باتلاق فرو می‌رود. از پیامدهای تلخ این روند و این آیین تاریخی یکی هم این بود و هست که بخش خصوصی به معنای بورژوازی در ایران هرگز از زیر سایه دولت بیرون نیامد و در حالت جنینی ماند و نافش از ناف دولت بریده نشد.

 • مقایسه ها وحسرت ها ؛ نمونه ایران و ترکیه

  مقایسه ها وحسرت ها ؛ نمونه ایران و ترکیه

  ساعت 24 - در روزهای تازه‌سپری‌شده مقام‌های اقتصادی و سیاسی ایران و ترکیه درباره یک موضوع واحد تصمیم گرفتند. موضوع تصمیم جذب سرمایه‌های خرد خانوادگی و کسب‌وکارهای شخصی خارجی‌ها بود، یعنی ایران نیز به تقلید از شمار قابل اعتنایی از کشورها به این نتیجه رسیده که می‌توان با دادن امتیازهایی از جمله امتیاز دادن حق اقامت و شهروندی به شهروندان دیگر کشورها از آنها بخواهد در ایران سرمایه‌گذاری کنند. بر اساس تصمیم دولت سیزدهم میزان سرمایه لازم برای دریافت شهروندی در ایران از ۱۵۰ هزار دلار به ۱۰۰ هزار دلار کاهش یافت.

 • این معاون شگفت‌انگیز خوب درس پس می‌دهد

  این معاون شگفت‌انگیز خوب درس پس می‌دهد

  ساعت 24 - مبارزه سیاسی در ایران برای کسب بالاترین قدرت سیاسی اجرایی موجود یعنی دولت و ریاست‌جمهوری متاسفانه به بدترین روش‌ها و با راهبردهای نادرست به دره مرگ رسیده است. فقدان رقابت واقعی میان احزاب شناخته شده و دارای کادرهای ممتاز و برجسته در بخش‌های گوناگون که پله‌های ترقی را در حزب آموخته و در یک دوره از فعالیت خود می‌توانند برای مسائل مهم مثل اقتصاد و سیاست خارجی و بهداشت و آموزش برنامه بدهند راه را برای رسیدن افرادی که فاقد صلاحیت کارشناسی برای انجام فعالیت‌های تخصصی هستند باز کرده است.

 • خطربزرگ ساده سازی مسایل برای ایران

  خطربزرگ ساده سازی مسایل برای ایران

  ساعت 24 - دگرگونی‌هایی که در دنیای امروز در هر میدان رخ می‌دهد یک نقطه مشترک را در برابر سیاستمدارانی که خرد و آینده‌نگری را بر منافع گروهی و کوتاه‌مدت ترجیح می‌دهند نشان می‌دهد که دنیای امروز پیچیده‌تر از هر دوره‌ای در تاریخ معاصر شده و باید رفتار و گفتارها و نیز راهبردها برای تصمیم‌گیری درباره پیدا کردن راه نشان داده شده از سوی این دگرگونی‌ها متحول شوند و رفتارهای پیشین و سفت و یخ‌بسته دیگر جواب نمی‌دهند. یکی از دگرگونی‌های بزرگ در دنیای امروز، ساخت و پخش آنی هزاران هزار گزارش و خبر و تحلیل از هر گوشه دنیا و درباره هر موضوعی است که اینترنت و شبکه‌های اجتماعی آن را آسان و ممکن کرده اند .

 • تحلیل دکتر طبیبیان از سیاست های اقتصادی سرگرم کننده بی فایده

  تحلیل دکتر طبیبیان از سیاست های اقتصادی سرگرم کننده بی فایده

  ساعت 24 در حالی که در همه کشورهای دارای اقتصاد سالم معلوم شده است دلیل رشد فزاینده تورم چیست و راه علاج آن نیز مشخص شده است اما درایران این را قبول نمی کنند. روسای جمهوری ایران با شدن و ضعف در اوج رشد نرخ تورم از عوامل پشت پرده می گویند و باوردارند علیه دولت آنها دسیسه چینی می شود و گروهی می خواهند دولت را زمین بزنند و دستورهای سیاسی می دهند و برخی از مدیران میانی با حرارت بیشتر و با دانایی کمتر دستور می دهند کارخانه ها قیمت تولیدات خود را برای فروش به قیمت 1400 برگردانند. دکتر محمد طبیبیان این راهبرد را راهبرد سرگرم سازی شهروندان از سوی دولتها می داند .

 • بلاتکلیفی بازنشستگان درباره افزایش مزد «سایر سطوح»

  بلاتکلیفی بازنشستگان درباره افزایش مزد «سایر سطوح»

  ساعت 24 - بی‌پاسخ ماندن استعلام افزایش مستمری بازنشستگان از سوی مجلس/ تا اردیبهشت ماه تکلیف «سایر سطوح» روشن می‌شود؟ با وجود استعلام معاونت حقوقی و امور مجلس سازمان تامین اجتماعی از اداره کل تطبیق قوانین و مقررات مجلس شورای اسلامی برای روشن شدن ابهام بودجه ۱۴۰۱ در مورد میزان افزایش مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی (سایر سطوح) نائب رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری گفت تا اواسط اردیبهشت ماه تکلیف این موضوع مشخص نمی‌شود.

 • هم صادرات‌، هم مالیات ؛بهشت برای دولت وجهنم برای مردم

  هم صادرات‌، هم مالیات ؛بهشت برای دولت وجهنم برای مردم

  ساعت 24 - دولت سیزدهم از نظر اقتصادی بدون تردید التقاطی‌ترین دولت از نظر اندیشه اقتصادی و نیز کاسبکارتر از همه دولت‌های پیشین بوده است. این دولت هرجا لازم باشد ژست پیروزمندانه می‌گیرد که با وجود تحریم‌ها و بدون اینکه باج بدهیم و بدون اینکه اف‌ای‌تی‌اف را اجرا کنیم هم نفت بیشتری فروختیم و هم درآمد ارزی را به خزانه بانک مرکزی ریختیم و چند برابر دولت پیشین قرارداد نفت و گاز بستیم اما به مردم نمی‌گوییم چون ممکن است زیر تیغ تحریم برویم. این دولت خوش‌شانس که در روزگار آسان‌گیری آمریکا برای مواجهه با قطع نفت روسیه توانسته است به سود بازار جهانی نفت بیشتری بفروشد .دولت اما هرجا هم لازم است در برابر نقدهایی که به بازار کالا و رشد روزافزون قیمت مواد غذایی قرار می‌گیرد می‌گوید این دولت هنوز دارد بدهی دولت روحانی را می‌پردازد و جوری وانمود می‌کند که انگار دولت قبلی بدهی شخصی داشته است.

 • تهیدستان به جان آمده اند ؛ فکری باید کرد

  تهیدستان به جان آمده اند ؛ فکری باید کرد

  ساعت 24 - نرخ تورم فزاینده در سالهای تازه سپری شده ونیز سرمایه گذاری ناکافی درایران که کمتر از نرخ استهلاک سرمایه شده است و همچنین کسری بودجه های رشد یابنده در بودجه های سالانه و ادامه تحریم ونیز سیاستهای اقتصادی متناقض به دلیل تشدید تحریم ها و فشار روزافزون افراطیون علیه روحانی و تسلیم شدن روحانی در سیاست خارجی دست به دست هم داده و نیمه دوم دهه 1390 را به یکی از تیره ترین دهه های بد درتاریخ معاصر تبدیل کرده اند. پیش از ساعت 24 در تحلیل های پرشمار یاد آوری کرده بود برداشتن منابع مالی از سفره مردم برای ادامه وایستادگی تحمل تحریم ها پیامدهای ناشناس خواهد داشت. حالا ودرحالی که هنوز فروردین ماه را تمام نکرده ایم پیامدهای ناشناس یادشده در خیابانها خود را نشان می دهند. باید برای به جان آمدگان تهیدست فکری کرد.