جمعه ۲۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۹

هشدار آمریکا به تحریم مکزیک در صورت خرید بالگردهای روسی

ساعت 24-معاون وزیر خارجه آمریکا در امور آمریکای مرکزی تهدید کرد که اگر مکزیک بالگردهای نظامی جدید از روسیه خریداری کند، ایالات متحده این کشور را طبق قانون "مقابله با دشمنان آمریکا از طریق اعمال تحریم‌ها" تحریم خواهد کرد.

به گزارش روزنامه «ایزوستیا»، چاپ مسکو، پورتال خبری مکزیکی "SDP Noticias" با استناد به سخنان "هوگو رودریگز" معاون وزیر امور خارجه ایالات متحده در امور آمریکای مرکزی گزارش داد که واشنگتن در صورت دستیابی مکزیک به بالگردهای نظامی روسی، این کشور را تحریم خواهد کرد.

هفته گذشته ، "سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه در جریان سفر خود به مکزیک و پس از مذاکره با "مارسلو لوئیز ابراردو" همتای مکزیکی خود، اعلام کرد که مسکو تعدادی از پیشنهادهای ویژه شرکت دولتی «راس آبارون اکسپورت» را برای فروش بالگردهای نظامی جدید به مکزیک مطرح کرده است. وزیر امور خارجه همچنین یادآور شد که مکزیک پیش از این نیز حدود 50 فروند بالگردهای روسی از نوع میگ-8 و میگ-17 را خریداری کرده است.

معاون وزیر خارجه آمریکا که در جلسه شنود کنگره درباره این مسئله سخن می‌گفت، افزود: « در صورت موافقت مقامات مکزیک با این پیشنهاد مسکو، ایالات متحده می تواند طبق قانون "مقابله با دشمنان آمریکا از طریق اعمال تحریم‌ها"، اقدامات محدود کننده‌ای را علیه مکزیک در نظر بگیرد و به این اقدام پاسخ مناسب بدهد.»

به گفته رودریگز، مواضع ایالات متحده، رابطه مستقیم با تصمیمات مکزیکوسیتی خواهد داشت. وی یادآور شد که دولت آمریکا در سطح سفارتخانه این مسئله را مورد پیگیری قرار خواهد داد.

در اواخر ماه ژانویه شرکت «راس آبارون اکسپورت» اعلام کرد که نخستین قرارداد در سال جدید میلادی مربوط به سفارشات خارجی خود به منظور تولید جدیدترین بالگردهای ترابری نظامی "میگ-38تی" را منعقد کرده است. البته اطلاعات مربوط به مشتری این نوع بالگرد مدرن روسی هنوز فاش نشده است.

s