رفتن به محتوا
سام سرویس
کد خبر 213632

به رغم هراس‌افکنی از آمدن رییس‌جمهور جدید در امریکا

آلمان‌ها از ترامپ نمیترسند و به ایران میآیند

ساعت ۲۴- مدیران و مالکان بنگاه‌های بزرگ و بین‌المللی که از اقتصادگردانان دنیای مدرن به حساب می‌آیند تا روزی که اتفاقی نیفتد و عملی رخ ندهد کاری نمی‌کنند و اقدامی انجام نمی‌دهند. این اقتصادگردانان در مناسبات خود با ایران چنین روشی را نشان دادند و اثبات کردند تا زمانی که ایران و گروه کشورهای ۱+۵ قرارداد برجام را امضا نکردند، سرمایه‌گذاران بین‌المللی پا به ایران نگذاشتند و پس از برجام بود که به سمت ایران سرازیر شدند. حالا نیز و با آمدن دونالد ترامپ سرمایه‌گذاران بین‌المللی به ویژه آلمانی‌ها نشان می‌دهند که به این روش وفادارند.

روحاني و وزير اقتصاد آلمان
dir="RTL" style="text-align:justify">شرکت‌های آلمانی پس از پیروزی دونالد ترامپ نیز مناسبات اقتصادی خود با ایران را حفظ خواهند کرد. رئیس اتاق بازرگانی و صنایع آلمان- ایران گفت: لغو توافق بر سر برنامه هسته‌ای ایران چون لغو قرارداد خرید تلفن همراه آسان نیست.

میشائیل توکوس، رئیس اتاق بازرگانی و صنایع آلمان- ایران اعلام کرد که مناسبات اقتصادی آلمان با ایران به رغم پیروزی دونالد ترامپ، نامزد جمهوری‌خواه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، در عمل ادامه خواهد یافت.

ترامپ در مبارزات انتخاباتی خود در باره توافق بین‌المللی بر سر برنامه هسته‌ای ایران گفته بود که در صورت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری این توافق را متوقف خواهد کرد. رئیس اتاق بازرگانی و صنایع آلمان-ایران که روز پنجشنبه (۲۰ آبان / ۱۰ نوامبر) در این باره با خبرنگار خبرگزاری رویترز گفت‌وگو می‌کرد، گفت: «از آنجایی که آقای ترامپ در نظر دارد با روسیه روابطی تنگاتنگ برقرار کند، نظر مشخص این کشور و همچنین نظر چین را در ارتباط با ایران دریافت خواهد کرد.»

توافق بین‌المللی بر سر برنامه هسته‌ای ایران در تاریخ ۱۴ ژوئیه ۲۰۱۵ میان ایران و کشورهای گروه موسوم به ۵+۱ شامل آمریکا، روسیه، چین، فرانسه، انگلیس و آلمان در شهر وین امضا شد و همین توافق سبب شد که به تدریج تحریم‌های اقتصادی ایران به پایان برسد. میشائیل توکوس، رئیس اتاق بازرگانی و صنایع آلمان- ایران در ادامه گفت: توافق بین‌المللی بر سر برنامه هسته‌ای ایران که مبنایش قوانین بین الملل است، نمی‌تواند چون لغو قرارداد خرید تلفن همراه راحت باشد. رئیس اتاق بازرگانی و صنایع آلمان-ایران با اشاره به چندماهی که به آغاز ریاست جمهوری دونالد ترامپ مانده است گفت این چندماه زمانی نامطمئن برای شرکت‌های اقتصادی خواهد بود.

او در ادامه گفت: «بخصوص بانک‌های اروپایی برای تامین مالی قراردادهای ایران صبر خواهند کرد.» بانک‌هایی چون «دویچه بانک» و کومرتس بانک آلمان و بانک فرانسویِ BNP Paribas در گذشته مجبور به پرداخت جریمه‌های بسیار سنگینی به خاطر نقض تحریم‌های ایران شده‌اند. به همین علت است که بانک‌های اروپایی به شدت در این مورد حساس هستند.

به گزارش ساعت ۲۴، صادرات آلمان به ایران در هشت ماه اول سال جاری میلادی ۱۵ درصد افزایش یافته و به مرز یک و نیم میلیارد یورو رسیده است. اتاق بازرگانی و صنایع آلمان- ایران اعلام کرده که صادرات به ایران بیشتر ماشین آلات و تاسیسات صنعتی، تولیدات شیمیایی، تجهیزات الکترونیکی و تاسیسات استفاده از انرژی بادی بوده است.

نظرات کاربران
نظر شما

ساعت 24 از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

تازه‌ترین خبرها