پنجشنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۲

طرز تهیه نان زعفرانی / مواد لازم جهت تهیه نان زعفرانی

نان زعفرانی

ساعت 24- طرز تهیه نان زعفرانی / مواد لازم جهت تهیه نان زعفرانی / طرز تهیه نان صبحانه / آسان ترین روش تهیه نان / طرز تهیه نان زعفرانی خوشمزه

مواد لازم جهت تهیه نان زعفرانی :
پیمانه لیوان فرانسوی دسته دار است.
تخم مرغ 2 عدد
روغن جامد  سه قاشق غذاخوری
شکر  دو قاشق چای خوری
 شیر  یک پیمانه
آرد  سه و نیم پیمانه
نمک نوک قاشق چای خوری
خمیر مایه یک قاشق غذاخوری
زعفران کمی

طرز تهیه نان زعفرانی :
در ابتدا خمیر مایه ، شیر یا آب ولرم ( میزان گرمای آن به اندازه ای باشد که دست را نسوزاند ) و شکر را داخل کاسه ای بریزید و مخلوط کنیئ . پنج تا ده دقیقه کنار کذاشته شود تا خمیر مایه عمل و کف کند .
در مرحله بعد تخم مرغ ، زعفران دم کرده ، روغن و نمک را داخل کاسه دیگه ای بریزید و مخلوط کنید تا یکدست بشوند .
خمیر مایه را با چند قاشق آرد مخلوط کنید و به مواد تخم مرغی اضافه کنید ، کمی هم بزنید تا مواد ترکیب بشوند . بعد  باقیمانده آرد را اضافه کنین . ( خمیر را با کف دست ورز بدهید . چون اگر با انگشت تان ورز داده بشود ، هوا وارد خمیر میشود و مجبور به استفاده بیشتری آرد هستید و نهایتا بافت نان شما بعد از پخت خشک میشود ) .
خمیر را با دست ورز می دهیم تا جمع بشود . روی سطح کار آرد بپاشید و خمیر را روی سطح کار قرار داده و حدود ده دقیقه ورز بدهید و یا صد مرتبه روی سطح کار بکوبید . آنقدر ورز بدهید تا خمیر نرم و لطیفی بدست بیاد .
زمانی که جای فشار انگشت شما روی خمیر بماند و برنگردد ، ورز دادن خمیر کافی می باشد .


داخل کاسه ای را چرب کنید و خمیر را داخل کاسه بذارید . روی خمیر را بپوشونید و جای گرمی یک ساعت یا بیشتر استراحت بدهید تا حجم خمیر دو برابر بشود . بعد از حجیم شدن خمیر ، پفش را با فشار دست بگیرید . خمیر را به قطعات دلخواه تقسیم کنید و هر قطعه را بصورت گلوله ای فرم بدهید .
کف سینی فر کاغذ روغنی بذارید و گلوله های خمیری را داخل سینی گذاشته و روی آن را پوشانده ، نیم ساعت دیگه استراحت بدهید
بعد روی خمیر نان ها را رومال زرده تخم مرغ ، کمی شیر و زعفران  بزنید و کمی کنجد یا سیاه دانه بپاشید .
نهایتا حدود چهل دقیقه داخل فر از قبل گرم شده با دمای 180درجه قرار بدهید . چون دمای فرها متفاوت است بعد از نیم ساعت چک کنید . تا جایی که زیر و روی نونها طلایی بشود . میتوانید بعد از اتمام پخت ، چند دقیقه گریل کنید. یه ظرف آب هم ، حین پخت ، داخل فر بذارید تا رطوبت آن مانع خشک شدن احتمالی نان ها شود .  ( طرز تهیه نان زعفرانی )

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','https://www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-53492516-1', 'auto'); ga('send', 'pageview');