چهارشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۰

کاخ سفید: ترامپ به روسیه درباره دخالت در انتخابات هشدار داد

ساعت24-کاخ سفید در بیانیه‌ای مدعی شد رئیس‌جمهور آمریکا در دیدارش با وزیر خارجه روسیه به او درباره احتمال دخالت ادعایی مسکو در انتخابات آمریکا هشدار داده است.

کاخ سفید می‌گوید «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا به «سرگئی لاوروف»، وزیر امور خارجه روسیه درباره دخالت در انتخابات آمریکا هشدار داده است. 

طبق بیانیه کاخ سفید، هشدار ادعایی در جریان دیدار میان ترامپ و لاوروف در دفتر کار رئیس‌جمهور آمریکا مطرح شده است. ترامپ همچنین از مسکو خواسته «تنش با اوکراین» را حل و فصل کند. 

ترامپ سه‌شنبه عکسی از خودش و لاوروف توئیت کرد و نوشت دو طرف «دیدار بسیار خوبی» داشته‌اند. او نوشت: «همین الان دیدار بسیار خوبی با سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه داشتم. درباره مسائل بسیار زیادی از جمله تجارت، ایران، کره شمالی، معاهده INF، کنترل سلاح‌های هسته‌ای و دخالت انتخاباتی صحبت کردیم. چشم به راه ادامه گفت‌وگوهایمان در آینده نزدیک هستم.»

اما لاوروف بعد از این دیدار در جمع خبرنگاران گفت در دیدارش با ترامپ حرفی درباره «دخالت انتخاباتی» مطرح نشده است.

دیدار ترامپ و لاوروف بدون حضور رسانه‌ها برگزار شد. این اولین سفر رسمی لاوروف به واشنگتن از سال ۲۰۱۷ بود. 

لاوروف قبل از دیدار با ترامپ با «مایک پامپئو»، وزیر امور خاجره آمریکا دیدار کرده بود. او در کنفرانس خبری بعد از این دیدار به ادعاهای پامپئو درباره روسیه پاسخ داد. 

پامپئو مدعی شد که دخالت روسیه در انتخابات آمریکا «غیرقابل‌قبول» است و آمریکا آماده پاسخگویی به آن در صورت وقوع در انتخابات بعدی آمریکا است. 

لاوروف به ادعاهای وزیر خارجه آمریکا پاسخ داد و گفت آمریکا «غرق شک» است. او همچنین ادعاهای آمریکا مبنی بر اینکه روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ دخالت کرده را بی‌اساس توصیف کرد. 

ترامپ بارها ارزیابی‌های جامعه اطلاعاتی آمریکا مبنی بر اینکه روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶ دخالت کرده را رد کرده است. در یکی از جنجالی‌ترین اتفاق‌ها او جولای سال ۲۰۱۸ در یک کنفرانس خبری با حضور «ولادیمیر پوتین»، رئیس‌جمهور روسیه این ارزیابی‌ها را زیر سوال برد. 

«رابرت مولر»، بازرس ویژه تحقیقات درباره تبانی ادعایی تیم ترامپ با روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ چند ماه قبل گزارش خود در این مورد را ارائه کرد. او در این گزارش تصریح کرد از شواهد مکفی برای متهم کردن تیم ترامپ به تبانی با روسیه برخوردار نیست.

منبع: فارس

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
s