یکشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۵

روحانی: فشار حداکثری را پشت سر گذاشتیم/ سال آینده دشمن را مجبور می‌کنیم پای میز مذاکره بیایند/هیچگاه با ضعف پای میز مذاکره نخواهیم رفت/رهبری گفتند اجازه نمی‌دهم دولت یک ساعت زودتر کار خود را تحویل دهد/پزشکی قانونی باید تعداد کشته‌های حوادث آبان‌ماه را اعلام کند

روحانی

ساعت24-رئیس‌جمهور گفت: شاخص‌های ما از لحاظ اجتماعی و اقتصادی و امنیتی نشان می‌دهد که فشار حداکثری را پشت سر گذاشتیم و آمریکایی‌ها به این نتیجه رسیدند که مسیر و استراتژی‌شان با محاسبه‌ای که کرده بودند درست نبوده و به نتیجه نخواهد رسید.

 نشست خبری حسن روحانی دقایقی پیش با حضور رسانه‌های داخلی و خارجی آغاز شد.

حجت‌الاسلام روحانی در این نشست گفت: میلاد دخت پیامبر اسلام حضرت صدیقه کبری را تبریک و تهنیت عرض می‌کنم و از ملت ایران برای حضور پرشور در راهپیمایی ۲۲ بهمن و چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی سپاسگزاری می‌کنم.

وی با بیان اینکه سالی که گذشت و رو به پایان هستیم مثل سال ۹۷ سال پر ماجرایی برای مردم بزرگ ایران بود، یاآور شد: از آغاز سال که با سیل در ۲۵ استان کشور مواجه بودیم که حادثه بی‌سابقه‌ای در تاریخ ایران بود و بعد حوادث طبیعی غیر منتظره دیگری داشتیم و شهادت ناجوانمردانه سردار سلیمانی برای همه مردم ما یک واقعه بسیار سخت بود و تحملش سخت بود اما حضور مرم در این مراسم نشان داد مردم مسیری را که انتخاب کرده‌اند به درستی ادامه خواهند داد و حادثه هواپیمای اوکراینی باعث تاثر همه مردم ایران شد حادثه کرمان هم که هم‌وطنان ما جانشان را از دست دادند بسیار ناگوار بود.

فشار حداکثری را پشت سر گذاشتیم

رئیس‌جمهور گفت: در برابر حوادث سخت مردم ما در سال ۹۷ و ۹۸ تا امروز ایستادگی بی نظیری را در برابر فشارهای خارجی از خود بروز دادند و علیرغم اینکه بدخواهان می‌خواستند با شرایط غیرقابل تحمل مواجه شویم مشکلات ما امسال کمتر از سال گذشته است شرایط در مجموع سخت‌تر است اما شاخص‌های ما از لحاظ اجتماعی و اقتصادی و امنیتی نشان می‌دهد که فشار حداکثری را پشت سر گذاشتیم و آمریکایی‌ها به این نتیجه رسیدند که مسیر و استراتژی‌شان با محاسبه‌ای که کرده بودند درست نبوده و به نتیجه نخواهد رسید.

وی افزود: البته تحریم‌ها به طور طبیعی مشکلاتی برای مردم به وجود می‌آورد و از این نظر در زندگی آنها اثر می‌گذارد اما ثمری برای دشمنان نخواهد داشت و آنچه که آنها فکر می‌کنند با فشار حداکثری و ضعف مار را پای میز مذاکره ببرند، اشتباه است.

هیچگاه با ضعف پای میز مذاکره نخواهیم رفت

رئیس جمهور تصریح کرد: هدف آنها این است که در حالی که مردم در ضعف و فشار قرار گرفته‌اند دولت را در ضعف پای میز مذاکره ببرند؛ ما با قدرت سخن حقمان در دنیا بیان کرده و می‌کنیم اما هیچگاه با ضعف پای میز مذاکره نخواهیم رفت.

وی ادامه داد: وقتی کشور را در شش و نیم سال گذشته در همه بخش‌ها با ۸ سال قبل و یا سال‌های پیش از این دولت مقایسه می‌کنیم، علیرغم تحریم و فشار و برای اولین بار در تاریخ ایران در سال ۹۷ و ۹۸ اقتصاد بدون نفت را تجربه می‌کنیم.

رئیس دولت دوازدهم یادآور شد: در هیچ زمانی هیچ دولتی اقتصاد بدون نفت را تجربه نکرده بود اما ما با آن در دوسال گذشته کشور را اداره کرده‌ایم البته ممکن است که با توجه به اهدافی که در ابتدای دولت ترسیم کرده بودیم، کندی صورت گرفته باشد اما در بخش انرژی، برق، آب، گردشگری، شرکت‌های دانش بنیان، صنعت، خدمات و سلامت زمانی که نسبت به سال‌های قبل خودمان را مقایسه می‌کنیم و آمار و ارقام به خوبی به ما کمک می‌کند.

سال آینده دشمن را مجبور خواهیم کرد که پای میز مذاکره بیایند

وی با بیان اینکه مردم در این شرایط در صحنه بودند و خادمانشان نیز در سراسر کشور تلاش و کوشش خودشان را انجام دادند، اظهار کرد: پیام من تشکر از مردم بزرگ ایران و اعلام این موضوع به مردم است که در سال آینده با همین توانمندی و قدرتمندی دشمن را مجبور خواهیم کرد که پای میز مذاکره بیایند.

وی یادآور شد: در سال ۹۲ و۹۳ هم درخواست از سوی آنها برای مذاکره بود و اکنون هم باید به شرایط عادلانه برگردند تا مذاکره امکان پذیر باشد.

روحانی ادامه داد: سال آینده سال پیشرفت خواهد بود و کسانی که برای سال آینده تبلیغ می‌کنند، همانطور که در سال ۹۷ تورم سه رقمی در نظر می‌گرفتند اما کشور در شرایط بهتری قرار گرفت شاهد این خواهند بود که در سال آینده رشد اقتصادی بهتر خواهد بود و رشد اقتصادی و کنترل تورم خواهیم داشت.

راه حل صلح منطقه در دست کشورهای منطقه است

رئیس‌جمهور در پاسخ به سوالی در خصوص آخرین تلاش‌ها برای اجرایی شدن «طرح صلح هرمز» گفت: برای همه جهانیان روشن است که در این منطقه صلح و ثبات بدون مشارکت ایران امکان ناپذیر است و ثبات و صلح در منطقه با حضور قدرتی مثل ایران امکان‌پذیر خواهد بود. ما همواره به دنبال ایجاد امنیت در این منطقه بودیم و سردار سلیمانی ما هم به دنبال ایجاد امنیت در خلیج فارس و خاورمیانه بود و آخرین تلاشش هم در این مسیر بود که ناجوانمردانه او را به شهادت رساندند.

وی ادامه داد: «طرح صلح هرمز» در مجمع عمومی سازمان ملل مطرح شد و متن آن برای دبیرکل و دولت‌های منطقه ارسال شد و من به طور رسمی این طرح را برای سران کشورهای منطقه ارسال کردم و برخی به خوبی استقبال کردند و برخی تاکنون پاسخ نداده‌اند اما در عین حال معتقد هستیم راه حل صلح منطقه در دست کشورهای منطقه است و تلاش آنها باید این هدف را محقق کند و تاکید می‌کنیم همه باید از صلح استفاده کنند؛ اگر بخواهیم برخی را از ثمرات امنیت برخوردار کنیم و برخی برخوردار نباشند صلح پایدار نخواهد بود. ما همچنان به اجرای طرح صلح هرمز اصرار می ورزیم.

اگر آمریکا به برجام برگردد باز هم در چهارچوب ۵+۱ می‌تواند مذاکره کند

روحانی همچنین در خصوص پیام‌های کشورهای دوست برای گشایش بن‌بست‌های ایجاد شده در مسیر برجام و همچنین شکست استیضاح ترامپ که این شائبه را ایجاد کرده که وی بخت اول ریاست جمهوری آمریکا است و اینکه آیا امکان دارد گشایشی پیش از انتخابات آمریکا ایجاد شود، گفت: برای ما فرقی نمی‌کند چه شخصی در آمریکا حاکم باشد و برای ما تنها منافع ملی خودمان اهمیت دارد. از آغاز در آمریکا یک گروه معتقد بودند که با فشار می‌توانیم ایران را وادار به پذیرش خواست خود کنیم و گروهی هم معتقد بودند باید با ایران تفاهم کرد و پای میز مذاکره آمدند و ما به تفاهمی رسیدیم و آن تفاهم در حال اجرا بود که اگر همه طرف‌ها پایبند بودند شرایط بهتری را تجربه می‌کردیم اما متاسفانه در حین اجرای برجام گروه اول روی کار آمدند که گفتند بسته‌ای را آماده کرده‌ایم و می‌خواهیم به ایران تحمیل کنیم.

وی افزود: این گروه که‌ آمدند همین اتفاقی افتاد که می‌بینید و آمریکا با فشار اسرائیل و کشورهای مرتجع منطقه و با توجه به ذات خودشان فکر کردند با تحریم می‌توانند مقاومت مردم ایران را ظرف چندماه بشکنند و بسته خود را روی میز و در برابر ایران قرار دهند. از آن روز تا امروز ۲۰ ماه می‌گذرد و ما شرایط خود را بهتر کردیم و بنابراین این فشارها شکست خورده است. در منطقه شرایط ما بهتر است و شرایط ما اتحاد و وحدت است. آنها می‌خواستند مردم را در شرایطی قرار دهند که فکر کنند بدون آمریکا نمی‌توانیم زندگی خود را ادامه دهیم اما همه دیدند ما تحت فشار زندگی را با مشکل گذراندیم بنابراین اینکه دولت بعدی چه کسی است طرح و برنامه ما یکی بوده که گفتیم اگر آمریکا به برجام برگردد باز هم در چهارچوب ۵+۱ می‌تواند مذاکره کند.

آمریکایی‌ها از انتخاباتی که با حضور حداکثری باشد خوشحال نمی‌شوند

روحانی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه تلاش ضدانقلاب در انتخابات پیش رو را چطور ارزیابی می‌کنید و اینکه لیست یاران روحانی را تایید می‌کنید یا نه؟ گفت: خوشبختانه فضا مقداری نسبت به گذشته فرق کرده و امروز شور و نشاط نسبی را برای انتخابات می‌بینیم و دوست داریم این شور و نشاط به حداکثر برسد و انتخابات به بهترین شکل برگزار شود. انتخابات پرشور به نفع همه است و آمریکایی‌ها از انتخاباتی که با حضور حداکثری باشد خوشحال نمی‌شوند و آن‌ها از انتخاباتی که با حضور حداکثری نباشد خوشحال می‌شوند.

وزارت کشور گفت فقط در ۴۴ حوزه انتخابات رقابتی نیست

رئیس‌جمهور تصریح کرد: من از ابتدا نگران بودنم که نکند شرایطی باشد که انتخابات رقابتی نباشد و حضور کم شود. گزارشی که وزارت کشور داده بود این بود که ۷۰ حوزه غیر رقابتی است و تلاش من این بود که رقابت بیشتر شود. آن‌هایی که طبق قانون می‌شود، تایید شوند. من امروز از وزارت کشور درباره آن ۷۰ حوزه پرسیدم که گفتند فقط ۴۴ حوزه رقابتی نیست و بقیه حوزه‌ها رقابتی است و این برای من خوشحال کننده بود و این جاهایی هم که وزارت کشور اعلام می‌کند رقابتی نیست به نظر من مردم باید حضور پیدا کنند.

روحانی و دولت لیستی ندارد

وی ادامه داد: ممکن است از حزب مورد نظر آن‌ها نباشد اما ما علاقه‌مند هستیم و در حزب رقیب هم می‌شود کسانی را انتخاب کرد که اصلح باشند و می‌تواند در پارلمان مهم باشند. روحانی و دولت لیستی ندارد.

هیچ وقت در ذهن من مساله استعفا مطرح نبوده است

روحانی در پاسخ به این پرسش که از آنجایی که از عمر دولت شما ۱.۵ سال باقی مانده است اما شایعاتی که پیرامون استعفای خود را تایید می‌کنید؟ گفت: استعفا که به نظر من خیلی معنا ندارد ما از آغاز انتخابات به مردم وعده‌ای داده‌ایم و تا ساعت آخر پای وعده خود خواهیم بود و تلاش می‌کنیم آن وعده‌ها را اجرایی کنیم در حد امکان. ممکن است دشمن مشکلاتی را ایجاد کرده باشد اما هیچ وقت در ذهن من مساله استعفا مطرح نبوده است.

رهبری گفتند اجازه نمی‌دهم دولت یک ساعت زودتر کار خود را تحویل دهد

رئیس‌جمهور گفت: آن‌ ماه‌هایی که انتخابات برگزار شد من مطرح کردم خدمت رهبری که دولت آمده و هنوز هیچ چیز نشده بود یعنی مراسم تحلیف و تنفیذ برگزار نشده بود، به ایشان گفتم دولت آمده کار کند و شما اگر فکر می‌کنید دولت و فردی دیگر بهتر می‌تواند کار کند من به راحتی کنار می‌روم و ایشان به شدت رد کرد و من دلم می‌خواهد شما به خدمت خود ادامه دهید. یک بار دیگر در سال ۹۷ به دلایل دیگر که نمی‌خواهم ورود کنم دومرتبه خدمت ایشان گفتم؛ که گفتند من حتی اجازه نمی‌دهم که دولت یک ساعت زودتر کار خود را تحویل دهد.

وی ادامه داد: نظر من هم این است و دولت تا ساعت آخر به وظیفه خود عمل می‌کند و همه مردم از دولت و نظام تا کنون حمایت کرده اند و اگر ما شرایط بهتر می‌خواهیم همه باید از نظام حمایت کنیم و اگر نقدی داریم دلسوزانه مطرح کنیم و این حرف و شایعه را قویا تکذیب می‌کنم و دولت پای عهد خود خواهد ماند.

مشکل پیچیده غیر قابل حلی با عربستان نداریم

روحانی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه مضمون پیام‌هایی که عربستان برای ایران فرستاده چه بوده و آیا چشم اندازی برای مصالحه بین دو کشور وجود دارد، گفت: همواره دولت‌هایی بودند که پیام‌هایی برای ما ‌می‌آورند؛ نخست وزیر قبلی عراق پیامی را آورد و همین اواخر نیز دولت و نخست وزیر جدید پاکستان و عراق و حتی دولت‌های اروپایی پیام‌هایی را برای ایران آوردند.

وی افزود: ما یک مشکل پیچیده غیر قابل حل با عربستان نداریم و هر زمان که عربستان آماده باشد مسائل قابل گفت‌وگو حل است.

رئیس جمهور تاکید کرد: موضوع یمن مهم است که البته برای نیز عربستان چگونگی پایان کار یمن مهم است؛ عربستان اشتباه کرد و جنگی را با یمن آغاز کرد که فکر می‌کرد می‌تواند یمن را ظرف چند هفته و چند ماه از پا در بیاورد به همین علت هم خودش و هم مردم یمن را گرفتار کرد و کشتار زیادی در آنجا انجام داد.

وی تصریح کرد: اگر عربستان دست از یمن بردارد شرایط برای گفت‌وگو و مصالحه فراهم‌تر خواهد بود؛ مسائل یمن را باید خود مردم یمن حل کنند و کشورهایی هم به یمن تجاوز کردند باید دست از تجاوز بردارند و به مردم یمن غرامت بدهند.

انتقاد به فرآیندها نباید باعث عدم حضور در انتخابات شود.

روحانی در پاسح به سوال خبرنگاری که سخنان او درباره انتخابات را باعث کاهش مشارکت می‌دانست در حالی که خود با همین سازوکار رئیس‌جمهور شده‌ است، تاکید کرد: اگر رئیس‌جمهوری اینگونه که شما گفتید حرف زده باشد بله، حتما کاهش مشارکت خواهد بود اما هیچ موقع من انتخابات را زیر سوال نبرده و نخواهم برد انتخابات یک رکن رکین است و همانطور که رهبری فرموند همه ارکان مستقیم و غیرمستقیم کشور با انتخابات روی کارآمده‌اند.

وی تصریح کرد: من گفتم نگذاریم انتخابات تبدیل به انتصابات شود اما اگر انتخابات واقعی نیست چرا من اینقدر از شورای نگهبان خواهش می‌کنم که سخت‌گیری را کمتر کند تا انتخابات پر شورتر برگزار شود؟ ما انتخابات داریم و حتما انتصابات نداریم.

رئیس دولت دوازدهم با بیان اینکه انتصابات مربوط بر قبل از انقلاب بود و ما نباید بگذاریم چنین اتفاقی در تاریخ ما بیفتند، گفت: اما ممکن است که ما از همه فرآیندها راضی نباشیم انتقاد به فرآیندها نباید باعث عدم حضور در انتخابات شود.

وی ادامه داد: من افتخار می‌کنم در سال ۹۲ و ۹۶ روی کارآمدم و اگر انتخابات نبود من و حتی مجلس مشروعیت نداشتیم؛ از همه مردم خواهش می‌کنم به پای صندوق آرا بیایند و برگزیده شوند تا مجلس خوبی داشته باشیم.

در ماجرای بنزین برخی تا صبح یکشنبه ذهن مردم را مشوش کردند

حسن روحانی در نشست خبری امروز خود در پاسخ به سوال خبرنگار ایلنا مبنی بر اینکه به نظر می‌رسد جریانی در کشور به صورت کاملا هدفدار در مقابل هر آنچه که شما وعده دادید ایستاد تا مانع تحققش شود الان هم با استراتژی نقد دولت وارد کارزار انتخابات شده و نارضایتی مردم را فرصتی برای خود می‌داند؛ از شما می‌خواهیم به مردم بگویید چه کسانی در داخل برجام را همسو با ترامپ و نتانیاهو به بن بست کشاندند؛ چرا ممنوعیت ها و حصرها باقی ماند؛ چرا آماری از کشته های آبان نداریم؛ چرا به اعتماد و سرمایه اجتماعی با پنهانکاری در واقعه هواپیمای اوکراینی آسیب زدند؟ چرارقابت‌های انتخاباتی را  تبدیل به رقابت های درون جناحی کردند؟، گفت: واقعیت این است که همه ما یعنی احزاب و جناح‌ها باید از این ذهنیت خارج شویم که یک جناح باید کشور را در اختیار داشته باشد. همه احزاب و جناح‌ها در حد خود حق دارند. معنی ندارد در کشور یک جناح حاکم مطلق باشد؛ اینکه به نفع کشور نیست.

وی ادامه داد: اینکه شما می‌فرمایید برخی به اعتماد مردم لطمه زدند همینطور است و باید این اعتماد را برگردانیم؛ در آبان علامتی داده شد که علامت غلطی بود. در غروب جمعه و صبح جمعه که بنزین با نرخ جدید اعلام شد، ما هیچ مشکلی نداشتیم تا ظهر و عصر اما در غروب یک حرکت‌هایی شروع شد و علامت این بود که در این حرکت توافق همگانی نیست و این موضع اختلافی است؛ یعنی شکاف حاکمیتی را القا کردند که برخی فکر کنند یک عده موافق و برخی مخالف هستند؛ در این راستا برخی طرح چند فوریتی دادند و ذهن مردم مشوش شد اما در این حوزه تنها تصمیم دولت نبود و این تصمیم در شورای عالی هماهنگی اقتصادی اتخاذ شده بود و هر سه قوه رای داده بودند و رهبری تایید کرده بودند و همه با هم در کل نظام تصمیم اتخاذ کردند.

وی افزود: متاسفانه تا صبح یکشنبه این تردید را نشر دادند تا رهبر انقلاب در بیاناتشان تصریح فرمودند و شرایط هم غروب همان روز عادی شد و دوشنبه هیچ مشکلی نداشتیم. مشکل ما روز شنبه و یکشنبه بود که دوشنبه مساله تمام شد.

اشکال ما این است که بعد از انتخابات هم رقابت را ادامه می‌دهیم

رئیس جمهور گفت: در زمینه هواپیمای اوکراینی یک اشتباه موردی رخ داد و آنقدر این اشتباه عجیب بود که آدم باورش نمی‌شد که اگر کسی به من می‌گفت این اشتباه بوده باور نمی‌کردم که چطور شد ما در جنگ بودیم، ما پدافند هوایی را می‌شناسیم؛ من خودم پدافند هوایی را می‌شناسم و این حادثه در تاریخ ایران رخ نداده است که در پایتخت کشور و در روت پروازی خطا شود؛ این خطا برای همه عجیب بود؛ لذا تا بازرسی کردند و به نتیجه برسند باید یک مقام مسئولی به ما اطلاع می‌داد که البته ما تخمین‌هایی زده بودیم اما در عین حال آن مقام باید می‌گفت و این کمی طول کشید.

وی ادامه داد: ممکن بود این خبررسانی تسریع شود و پنجشنبه غروب اعلام می‌شد. این مساله لطمه زد اما به نظر من تعمدی در کار نبود که اعتماد مردم لطمه بخورد و همان نیرویی که برای ما در تاریخ افتخار آفریده از مردم عذرخواهی کرد و من هم این نیرو را ستایش می‌کنم که هم در داستان شهادت سردار سلیمانی پاسخ قاطع داد و هم در این اشتباه از مردم عذرخواهی کردند. بنابراین نباید بگذارید این گونه حوادث به انسجام ما لطمه بزند.

روحانی افزود: حزب، جناح و رقابت خوب است؛ ما باید در زمان انتخابات رقابت کنیم و  هر که برنده شد همه کمک کنیم؛ اشکال ما این است که بعد از انتخابات هم رقابت را ادامه می‌دهیم که اشتباه است. نباید به مردم بگوییم اشتباه کردید و ما به شما گفتیم به این آقا رای ندهید.  این اشکال کار ما است که باید رفع کنیم. شرایط ما شرایطی است که باید همه در برابر دشمن با هم باشیم.

به حزب و فرد خاصی در آمریکا نظری ندارم

رییس جمهور در پاسخ به سوال خبرنگار آمریکایی مبنی بر اینکه «رهبران در واشنگتن صحبت از تعییر رژیم در ایران و کشورهای همسایه می‌کنند، نظر شما نسبت به تغییر رژیم در آمریکا چیست؟ و همچنین درخصوص کاندیداهای حزب دموکرات به ویژه برنی سندرز چه نظری دارید؟»، ابراز داشت: آن چه برای ما مهم اسj تغییر تفکر رهبران و نگاه مسئولان آمریکا و کاخ سفید است که یکجانبه‌گرایی را و اینکه آمریکا رهبر دنیا است را فراموش کنند، اگر آمریکا چندجانبه‌گرایی را انتخاب کند و به همه ملت‌ها و دولت‌های قانونی احترام قائل شود، می‌توانیم از این شرایط عبور کنیم.

وی همچنین ادامه داد: من در خصوص مسائل آمریکا نه نسبت به حزب خاصی و نه نسبت به فرد خاصی نظری ندارم و نکته مهمتر این است که رهبران آمریکا تغییر فکر داده و آن چه به نفع ملت آمریکا و ملت‌های منطقه است را انتخاب کنند.

ساعت ۴ و نیم بعدازظهر به من گفتند در ماجرای هواپیمای اوکراینی اشتباهی صورت گرفته است

روحانی همچنین در توضیح پیرامون وقوع حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی و همچنین علت عدم توقف پروازها در زمان انجام عملیات، اظهار داشت: در موضوع هواپیمای اوکراینی آن چه در دولت مطرح شد یک سانحه بود، عصر همان روز ما برای بررسی حمله به عین الاسد و بررسی واکنش‌های احتمالی آمریکا جلسه شورای عالی امنیت ملی داشتیم، در آن جلسه هم گرچه بحث هواپیما موضوع اصلی نبود اما چیزی که مطرح شد، حادثه بود.

وی ادامه داد: شب آن روز که رییس‌جمهور اوکراین با من صحبت می‌کرد، بر اساس اطلاعاتی که برخی از کشورها به او داده بودند، لحن متفاوتی داشت. روز پنجشنبه شبهات برای ما بیشتر شد و من با مسئولان صحبت کردم و شب جمعه این احتمال قوی بود که خطایی صورت گرفته است که من گفتم اگر اینطور فکر می‌کنید، اکنون اعلام کنید اما مسئولان مربوطه گفتند فردا جلسه‌ای داریم که می‌خواهیم بررسی بیشتری انجام شود.

رییس جمهور در ادامه افزود: ساعت ۴ و نیم بعدازظهر جمعه رییس ستادکل نیروهای مسلح به طور رسمی به من گفت که اشتباهی صورت گرفته است و من گفتم این را اعلام کنید، جمعه شب هم جلسه‌ای دیگر در شورای عالی امنیت ملی برگزار و در این خصوص صحبت شد، اگرچه می‌شد چند ساعتی این پروسه تسریع شود و کمی زودتر اعلام شود. اما مساله‌ای که مهمتر است، این است که این خبر به قدری عجیب بود که اصلا قابل باور نیست که چنین حادثه‌ای رخ داده باشد.

روحانی همچنین درخصوص علت عدم توقف پروازها در آن ساعت، اظهار داشت: اگر در شرایطی نیاز به بسته شدن آسمان باشد هواپیمایی کشور باید آن را اعلام کند و درخواست بسته شدن دهد، منتهی این که چه نهادی باید این را به هواپیمایی کشور اعلام کند، معمولا دو سازمان بیشتر نیست یک هواشناسی و دو نیروهای مسلح و دولت در این زمینه مسئولیتی برای توقف پروازها برعهده ندارد و در مسائل امنیتی نیروهای مسلح موظف به این کار هستند.

پزشکی قانونی باید تعداد کشته‌های حوادث آبان‌ماه را اعلام کند

وی در پاسخ به این سوال که در حوادث آبان ماه چه تعداد کشته شدند؟ گفت: در این حادثه رسانه‌های خارجی اغراق کردند و عددی اعلام کردند و چیزی به آن‌ها گفته نشد و رقم را بالا بردند که از هزار بالا رفت. این ارقام نادرست است و من از ابتدا گفتم آن افراد از نیروهای خودی مثل انتظامی و بسیج و مردم عادی و عابر هستند که مورد هدف قرار گرفته‌اند مشخص شود و آن‌هایی که جزو معترضان بودند و به مراکز نظامی تهاجم کردند به مردم اعلام شد. این آمار در اختیار پزشکی قانونی کشور است. اگر برای پزشکی قانونی روشن است که باید روشن شده باشد، باید اعلام کنند. آنچه ما اطلاع داریم و با آنچه در رسانه‌ها هست فاصله دارد.

مجمع قرار بود حل اختلاف کند اما خودش یک طرف دعوا شده است

رئیس‌جمهور در پاسخ به این سوال که مهلت گروه ویژه مالی رو به اتمام است و آیا این دو لایحه منتفی است، گفت: دعای ما آن است که وقتی مجلس آینده تشکیل می‌شود و مردم پای صندوق می‌روند مجلس و دولت بتوانند با هماهنگی بیشتری با هم کار کنند و برای من جای تاسف است که ما لوایح متعددی به مجلس دادیم و برخی مورد بررسی قرار نگرفت. لایحه جامع انتخابات را داشتیم دولت روی آن کار کرد و شاید بیش از یک سال وزارت کشور روی آن کار کرد خوب بود و دلمان می‌خواست این انتخابات بر اساس آن برگزار شود اما به کنار رفت و ما امروز با مشکلاتی مواجه هستیم.

وی افزود: سه لایحه مهم برای شفافیت و تعارض منافع و مبارزه با فساد دادیم که مهم است و دو لایحه مهم هم دادیم که پالرمو بود یعنی مبارزه با جرایم فراملی و مبارزه با مسائل مالی تروریسم بود و دولت تصویب کرد و به مجلس داد و با این لوایح در مجلس هم خوب برخورد شد و در شورای نگهبان در یک مورد حل شد و در یک مورد هم می‌توانست با مجلس تفاهم شود اما متاسفانه در مجمع رفت آن هم نه با روال معمولی که می‌شناختیم.

روحانی یادآور شد: دولت لایحه را به مجلس و مجلس به شورای نگهبان می‌فرستد و اگر مجلس نظر شورا را قبول نکرد آن را برای مجمع می‌فرستد تا مجمع آن را داوری کند. چیز دیگری اخیرا مرسوم شده که کمتر در این روند بود و آن این بود که گروهی در مجمع به عنوان هیئت عالی نظارت بگویند که این لایحه که دولت فرستاده با مصوبات مجمع نمی‌خواند. این روند در قانون‌گذاری خیلی سابقه طولانی ندارد و این اواخر راه افتاده است و مجمع که قرار بود حل اختلاف کند خودش یک طرف دعوا شده است. این لایحه گرفتار این روند شده است و ما این‌ها لوایحی بوده که فرستادیم به مجلس و چارچوب‌های روشن برای آن گذاشتیم و مجلس هم به مصلحت دیده و شورای نگهبان ایراد گرفته است.

رئیس‌جمهور یادآور شد: امام بیانی دارد که خوب است حقوق‌دان‌ها به آن مراجعه کنند که امام می‌گوید اگر یک چیزی را دولت گفت مصلحت کشور است و لازم است اگر در کمیسیون مجلس است و پارلمان هم تشخیص داد همین کافی است و نیازی به چیزی ندارد ما برای احتیاط بیشتر این مجمع را تشکیل می‌دهیم. بعد از آن هم در اصلاح قانون اساسی جزو اصول قانون اساسی شد و امروز متاسفم از آنچه پیش آمده. اما از توان دولت خراج است. اینقدر نامه نوشتیم و رهبری صریحا گفتند من نسبت به لوایح دولت نظر مخالفی ندارند اما با این وجود باز هم این لوایح در مجمع گرفتار شده است.

وی خاطرنشان کرد: اینکه گروه ویژه مالی چه نظری دارند و چه مشکلاتی پیش خواهد آمد ما تلاش می‌کنیم به لیست سیاه برنگردیم. ما در لیست سیاه بودیم. دولت یازدهم بود که ایران را از لیست سیاه بیرون آورد و در تعلیق آورد و می‌رفتیم به سمت حل نهایی برویم اما متاسفانه باز داریم برمی‌گردیم و اگر برگشتیم همه توان خود را به کار می‌گیریم. در شرایط امروز روابط بانکی این چنینی نداریم و این شرایط بانکی همیشه اینگونه نمی‌ماند و باید از آن عبور کنیم. چون مساله اف ای تی اف مساله یک یا دو کشور نیست و همه هم قبول کردند و تنها یک کشور است که در لیست سیاه است و ما هم در لیست سیاه بودیم که ما خودمان را از آن در آوردیم و امیدواریم با کمک آن‌هایی که مسئول این کار هستند موضوع حل شود.

باید یکدیگر را یاری کنیم تا از بحران کرونا عبور کنیم

رییس جمهور درخصوص شیوع ویروس کرونا در چین و اقدامات پیشگیرانه صورت گرفته از صوی دولت چین و همچنین چشم انداز احتمالی از آینده اقتصاد دو کشور ایران و چین، گفت: ما بسیار متاسف هستیم که مردم چین گرفتار این ویرس ناخوانده شدند، اما دولت چین در قبال مردم خودش و مردم دنیا احساس مسئولیت کرده و اطلاع‌رسانی دقیق و پیگیری می‌کند، من معتقدم همه باید یکدیگر را یاری کنیم تا هم مردم چین و مردم سایر کشورها از این بحران عبور کنیم.

وی ادامه داد: رابطه ما با دولت چین همواره رابطه خوبی بوده و دولت چین دوستی و روابط دوستانه خود را حفظ کرده است، در مذاکرات بین‌المللی و شورای امنیت چین و روسیه روابط خوبی را با ما حفظ کردند و ما نیز باید در این زمینه به چین کمک کنیم.

تنها کشوری هستیم که بلافاصله بعد از انقلاب مردم را به انتخابات دعوت کردیم

روحانی همچنین در پاسخ به سوالی درباره‌ اظهارنظر مقام‌های آمریکایی مبنی بر نمایشی خواندن انتخابات ایران، اظهار داشت: حتما این حرف حرف نادرست و غلطی است، جمهوری اسلامی ایران بیش از سایر کشورها و حتی کشور های غربی به انتخابات اهمیت می‌دهد، ما در ۴۱ سال گذشته ۳۶ انتخابات داشتیم.

وی در ادامه بیان داشت: ما تنها کشوری هستیم که بلافاصله بعد از انقلاب مردم را به انتخابات دعوت کردیم و همه ارکان اعم از تاسیس نظام، تصویب قانون اساسی، تشکیل مجلس خبرگان، تا تشکیل مجلس و ریاست جمهوری بر اساس انتخابات و با رای مردم انجام شد، بنابراین انتخابات ما یک انتخابات واقعی است و مردم با آزادی کامل پای صندوق رای می‌روند و امیدواریم با توجه به شرایط موجود، مردم پای صندوق آرا بیایند و این حضور مردم پاسخ خوبی به آمریکایی‌ها خواهد بود چرا که حضور مردم حضور مردم موجب تضعیف دشمن و تقویت ما خواهد بود.

منبع: ایلنا

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
s