سه‌شنبه ۱ مهر ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۱

تصمیم نروژ برای انتقال سرمایه ۵۰ میلیارد دلاری از بازار سهام اروپا به آمریکا

ساعت24-دولت نروژ اعلام کرد که صندوق ثروت ملی این کشور که در حال حاضر ۱.۱۵ تریلیون دلار بودجه در اختیار دارد، باید دارایی های خود را در اروپا کاهش داده و به بازار آمریکا و کانادا منتقل کند.

دولت اقلیت نروژ روز دوشنبه اعلام کرد که صندوق ثروت ملی این کشور که در حال حاضر ۱.۱۵ تریلیون دلار بودجه در اختیار دارد، باید دارایی های خود را در اروپا کاهش داده و به بازار آمریکا و کانادا منتقل کند.

محاسبات رویترز براساس داده های رسمی نشان می دهد که پیشنهاد اخیر به پارلمان نروژ به دنبال توصیه قبلی بانک مرکزی این کشور که مدیریت این صندوق را برعهده دارد، صورت گرفته است و می تواند ۵۰ میلیارد دلار در سهام ایالات متحده سرمایه گذاری کند.

یان توره سنر، وزیر دارایی این کشور در بیانیه ای گفت: تغییراتی که پیشنهاد داده ایم موجب اطمینان از این موضوع خواهد شد که سرمایه گذاری ها در شرکت های بورسی جهان به شکل بهتری توزیع شده و ارزش ایجاد می کنند.

صندوق ثروت ملی نروژ که بزرگترین صندوق حاکمیتی جهان محسوب می شود، در طول تاریخ خود وزنه سنگینی برای بازارهای سهام اروپا بوده است.

این صندوق بر کشورهایی تمرکز داشته که نروژ بیشترین تجارت را با آنها انجام می دهد و توجه کمتری نسبت به بازارهای آمریکای شمالی داشته است.

به هر حال، این پیشنهاد نشان داده است که این صندوق همچنان به نفع اروپا فعالیت خود را ادامه خواهد داد اما سهم اروپا از این صندوق نسبت به گذشته کاهش خواهد یافت.

بر اساس داده های وزارت دارایی نروژ، در صورت بی طرفی کامل این کشور نسبت به بازارهای اروپا و آمریکا، می توانست بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار از اروپا خارج شود.

این صندوق در حال حاضر حدود ۱.۵ درصد از کل سهام جهان را در اختیار دارد و سهام آن در اروپا به ۲.۶ درصد از کل سهام و دارایی آن در قاره آمریکا کمی بیش از ۱ درصد است.

منبع: تسنیم

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.