کد خبر 556491
تاریخ انتشار: ۴ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۲:۱۹

ساعت24- مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: گردوغبار گسترده که به واسطه وزش بادهای ۱۲۰ روزه در شمال استان تشکیل شده بود ظهر امروز دوشنبه به زاهدان رسید و غلظت ذرات معلق در هوای این شهر را به حدود ۱۰ برابر حد مجاز رساند.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: گردوغبار گسترده که به واسطه وزش بادهای ۱۲۰ روزه در شمال استان تشکیل شده بود ظهر امروز دوشنبه به زاهدان رسید و غلظت ذرات معلق در هوای این شهر را به حدود ۱۰ برابر حد مجاز رساند.

محسن حیدری مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان اظهار کرد: تا ساعت ۱۵ امروز بیشینه غلظت غبار در زاهدان به ۱۴۸۱ میکروگرم بر مترمکعب یعنی حدود ۱۰ برابر حد مجاز رسید.

وی افزود: غلظت غبار شعاع دید افقی در محدوده فرودگاه زاهدان را نیز به ۵۰۰۰ متر کاهش داده است و انتظار می‌رود رفته‌رفته بر غلظت غبار افزوده شود.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: منشا گردوغبار امروز زاهدان، چشمه‌های تولید گردوغبار شمال استان است که با خشک شدن تالاب‌های هامون بر وسعت آن‌ها افزوده شده است.

وی از ادامه وزش بادهای ۱۲۰ روزه در شمال سیستان و بلوچستان خبر داد و گفت: از دوشنبه شب بر سرعت وزش بادهای ۱۲۰ روزه در شمال استان افزوده می‌شود که پیامدهای آن شهرستان زاهدان و برخی مناطق شرقی استان را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد.

حیدری افزود: اداره کل هواشناسی سیستان و بلوچستان با توجه به آخرین خروجی نقشه‌های پیش‌یابی و مدل‌های جوی برای شرایط جوی پیش روی شمال استان و عرض‌های پایین‌تر هشدار سطح نارنجی صادر کرده است.

وی ادامه داد: پیش‌بینی می‌شود وزش این باد شدید موجب کاهش شدید دید افقی، کاهش کیفیت هوا، تشکیل توده عظیم گردوغبار و وقوع طوفان گردوخاک و شن شود طوری که موجب اختلال در برخی محورهای مواصلاتی شمال استان و وقوع خسارت به بخش کشاورزی و سازه‌های موقت شود.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان افزود: با توجه به سرعت وزش و میدان جریان باد احتمال می‌رود توده عظیم گردوغبار به زاهدان و مناطق شرقی نفوذ کند و موجب افزایش غلظت ذرات غبار، کاهش دید و کاهش کیفیت هوا شود.

وی خاطرنشان کرد: توصیه می‌شود در زمان غبار آلود شدن هوا در ترددهای غیر ضروری در فضای باز خودداری شود. همچنین از رفت و آمدهای بین شهری از دوشنبه شب تا پایان هفته به ویژه در محور زاهدان ـ زابل خودداری شود.

کد خبر 556491

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.