رفتن به محتوا
سام سرویس
کد خبر 611725

تورم کالا و خدمات چقدر شد؟/ درِ باز هتل و رستوران به روی ثروتمندان ایرانی

ساعت24-تجارت نیوز نوشت:اطلاعات مرکز آمار نشان می‌دهد که گروه هتل و رستوران با ثبت تورم نقطه به نقطه ۸۴ درصدی در اردیبهشت ماه، بیشترین افزایش قیمت در اردیبهشت ماه را ثبت کرده است.

div class="item-body">

اواخر هفته گذشته بود که مرکز آمار ایران، گزارش نرخ تورم مربوط به اردیبهشت سال ۱۴۰۲ را منتشر کرد. گزارشی که بر اساس آن، نرخ تورم سالانه در دومین ماه سال جاری معادل ۴۹.۱ درصد ثبت شد و نرخ تورم نقطه به نقطه نیز به ۵۴.۶ درصد رسید. همچنین نرخ تورم ماهانه اردیبهشت ماه نیز معادل ۲.۸ درصد رقم خورد.

گزارش منتشر شده از سوی مرکز آمار را می‌توان از جنبه‌های مختلفی بررسی کرد که یکی از مهم‌ترین آنها، تورم کالاها و خدمات مصرفی در گروه‌های گوناگون است. موضوعی که نشان می‌دهد که سطح عمومی قیمت‌ها در هر بخش از کالاها و خدمات به چه میزان دستخوش تغییر شده‌اند.

تورم ۸۴ درصدی در گروه هتل و رستوران!

بررسی تورم نقطه به نقطه در گروه‌های مختلف کالاها و خدمات نشان می‌دهد که گروه هتل و رستوران در اردیبهشت ماه ثبت رقم ۸۴ درصد، بیشترین تورم نقطه به نقطه را تجربه کرده است. این بدان معنی است که خانوارهای کشور باید به طور میانگین ۸۴ درصد بیشتر از اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ برای استفاده از خدمات هتل و رستوران یکسان هزینه کنند.

در رده بعدی گروه خوراکی و آشامیدنی‌ها قرار دارند که تورم نقطه به نقطه ۷۶.۱ درصدی را ثبت کرده‌اند. تورم نقطه به نقطه گروه حمل و نقل نیز به ۵۸.۲ درصد رسید.

از سوی دیگر اما گروه ارتباطات با ثبت تورم نقطه به نقطه ۲۳ درصدی، کمترین رشد قیمت در یک سال اخیر را تجربه کرده است. پس از آن نیز گروه‌های آموزش و همچنین مسکن، آب، برق، گاز و سایر سوخت‌ها کمترین نرخ تورم نقطه به نقطه را در اردیبهشت ماه رقم زده‌اند.

تورم نقطه به نقطه کالاها و خدمات در اردیبهشت 1402

تورم نقطه به نقطه کالاها و خدمات در اردیبهشت ۱۴۰۲

تورم سبزیجات و حبوبات منفی شد

بررسی افزایش قیمت‌ها در اردیبهشت ماه نشان می‌دهد که گروه‌های مختلف کالاها و خدمات در تورم ماهانه وضعیت متفاوتی دارند. طبق آمار مرکز آمار ایران، گروه دخانیات با تورم ۶.۴ درصدی، بیشترین تورم ماهانه را رقم زده‌اند و پس از آن گروه‌های بهداشت و درمان و انواع گوشت قرمز و سفید با تورم ماهانه ۶.۳ درصد و ۵.۹ درصدی قرار دارند.

با این وجود بررسی کمترین میزان تورم‌های ماهانه حاکی از آن است که گروه سبزیجات و حبوبات تورم منفی ۴.۶ درصدی را تجربه کرده‌ است. روغن‌ها و چربی‌ها با ۰.۶ درصد و آموزش با ۰.۸ درصد نیز دیگر بخش‌ها با کمترین تورم ماهانه به‌شمار می‌روند.

تورم ماهانه کالاها و خدمات در اردیبهشت 1402

تورم ماهانه کالاها و خدمات در اردیبهشت ۱۴۰۲

نظرات کاربران
نظر شما

ساعت 24 از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

تیتر داغ
تازه‌ترین خبرها